Sigortalı çalıştığım için anneme 2022 maaşı bağlanmıyor?

merve.

Üye
Üye
ıyıgunler oncelıkle ben yuzde 80 zıhınsel anneme bakıyorum ve esım 800 tl maasla sıgortalı calısan ıscı üzerimize hicbirsey yok annem dedemden sadece saglıktan yararlanıyodu ıptal ettırdık genel saglık sıgortasına basvurduk 2022 maası ıcın malmudurlugune gıttım basvuru yapmaya bana kanunen annenıze bakmak zorundasınız 2022 maasını 100 lıraya muhtac olanlar ıcın dedi ne yapmam lazım sımdı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2022 Maaşında muhtaçlık sınırı geçilmemeli bu doğru ama size çok baştan savma cevap vermişler. Muhtaçlık sınırı şu şekilde hesaplanır. Ailede yaşayan kişi sayısını düşen miktar düşen aylık 100 tl yi geçmemeli. Ve en önemli nokta bu hesaplama yapılırken GİDERLER çıkartılıp öyle hesaplanmalı. Siz toplamda kaç kişisiniz ailede.

merve.

Üye
Üye
bız evde 4 kısıyız annem esım ben cocugum esım 800 tl alıyor sıgortalı bıde bakım parasına basvuru yaptım bu ay yatacakmıs ve bana kısı basına dusen gelır gıderler cıkarılmadan hesaplanacak dedıler tesekkur ederım bu arada cevap ıcın bıde uzerımız ev falan hıcbısey yok

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malmüdürlüğü halt etmiş. 4 Kişiyseniz kişi başı 200 tl düşer. Giderler çıkartıldığında ise kişi başı 50 tl bile kalmaz. Yeniden başvurarak hesaplama yapılırken GİDERLERİN ÇIKARTILMASI GEREKTİĞİNİ hatırlatın.

merve.

Üye
Üye
peki evde bakım parası hesaplanmayacakmı daha almadık ama bu ay ılk maas yatacakmıs bıde 2022 maaslarına sadece malmüdürlügünemi basvuru yapabiliyoruz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2022 maaşı başvurusunda alınan allınacak bakım ücreti hesaplamaya dahil edilmez. 2022 maaşı başvuruları sadece malmüdürlüğüne yapılır.

merve.

Üye
Üye
cok tesekkur ederım cevaplarınız ıcın

merve.

Üye
Üye
bu arada bide söyle bi durum var bana bıde kanunen anneme bakmakla yukumlu oldugum ıcın özürlü maası baglanamayacagı söylenmişti 2022 maası sadece muhtac ve kanunen bakmakla yukumlu kımsesı olmayanlara baglanır dedı sizce bu ne kadar dogru

destiny07

Üye
Üye
AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve 7 milletvekilinin birlikte verdiği torba kanun teklifine göre, fakir ve muhtaç durumdakiler, sosyal güvenliğe sahip olsalar dahi, hane içindeki geliri asgari ücretin 3'te 1'inden az ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımı alabilecek. Afetten zarar görenler ile şehit ve gaziler de kanun kapsamına dahil edilecek.

AK Parti Bartın Milletvekili Avukat Yılmaz Tunç, kanun teklifi ile sosyal güvenliğe sahip olan fakir ve muhtaçların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yardımlarından yararlanamamasının uygulamada mağduriyetlere neden olduğunu belirterek, bu mağduriyeti gidermek için verilen kanun teklifi ile 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununun 2. maddesine fıkra eklendiğini, buna göre kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olan veya bu kurumlardan aylık alan veya gelir elde edenlerden fon kurulunca belirlenecek ölçütlere göre, hane içindeki kişi başına düşen geliri, asgari ücretin net tutarının 1/3'ünden az olan kişilerden fakir ve muhtaç durumda bulunanlar, afetlerden zarar görenler, şehit yakınları ile gazilerin de kanun kapsamına alınacağını açıkladı. TBMM'ye sundukları teklifle, 3294 sayılı Kanuna eklenen başka bir madde ile de Sosyal yardımların ve desteklerin haczedilemeyeceği hükmünü getirdiklerini belirten Milletvekili Tunç, sosyal yardımlaşma yardımları ve proje destekleri ile 2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun gereğince verilen yaşlılık ve özürlü yardımlarının, kişinin muvafakatı olsa bile haczedilemeyeceğini, başkasına devir ve temlik edilemeyeceğini açıkladı.

Milletvekili Yılmaz Tunç, kanun teklifinin önümüzdeki günlerde komisyonda görüşülüp, Meclis tatile çıkmadan yasalaşmasını beklediklerini ifade etti.

Tekerlekli Sandalye