Sigortalı işten çıkış sonunda engelli maaşını tekrar bağlatma prosedürü

Kararli01

Üye
Üye
Merhabalar! Dokuz ay çalıştığım sigortalı işimden ayrıldım. Engelli maaaşımın dosya takibinde geçici durdurma yazıyor. Maaş alamıyorum. Bilmek istediğim, işlemleri tekrarden yapmak mı lazım? Bu hakkımı kayıp mı ettim? Artık 2022'den yararlanamaz mıyım? Ne yapacağımı bilemiyorum. İzleyeceğim yol konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılarımla...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Merhaba
Maaş sizinde dediğiniz gibi muhtelemelen geçici olarak durdurulmuştur sigortadan ilişiği kestiğinizi gösteren evrak alırsanız maaşın sigortalı işe girmeden dolayı kesildiğini ancak sigortadan ayrılıp şuan çalışmadığınızı belirten bir dilekçe ekleyip kuruma yada malmüdürlüğüne giderseniz maaaşın yeniden bağlanacağını düşünüyorum. Kurum maaşın durdurulmasında evrakı arşive koyar o yüzden yeni başvuru gerekmiyor. Bu yolu denemenizi öneririm. Sill baştan yeniden tüm işlemleri başlatmadan bu yolu bir deneyin gelişmeleride bizlerle paylaşırsanız sizin gibi durumlar yaşayanlarda faydalanmış olur.

yunus bozan

Üye
Üye
merhabalar benim bir sorun olucaktı aldıgım bir duyuma göre 2022 maaşları 3 ayda verilirken bu 2 ayda olcakmış yani 3 aylıklar 2 ayda bir olup 500 tl olcakmış ve mayısta olcakmış ama bilmiyorum nekadar doğru nekadar doğru hatta o şahıs bu duyumu televizyondan almış teşekkürler ??

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bu konu hakkında almış olduğum mail paylaşayım sizinle tam olarak fiyat 500 tl olacak diye bir bilgi yok fakat 3 ayda alınan maaşı aylığa çevirme imkanı olabilecektir.

2022 sayılı yasaya tabi maaşlar kanunda belirtildiği üzere yılda dörtkez ödenmekte. Buna ilişkin aylık olarak yapılması yönünde istekler var. Kişiler dilekçelerini vererek aylık isteminde bulunmuşlar, bunada bakanlık olumlu bakmakta bir düzenlemeyle buda en kısa sürede kişilerin isteğine göre ayarlanma imkanı olacaktır.

yunus bozan

Üye
Üye
gülümse hanım yani 3 ayda alıdığımız maaşı ayda birmi alıcaz yoksa 3 aylığı aylık olarak bilceklermi öylemi olcak onu pek anlıyamadım net olarak ?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Alınacak miktar hakkında hiç bir bilgim yok ama 3 ayda alınan maaşı 1 ayda vermezler bunu umarsak kendimizi kandırmış oluruz. Şu anda net bir bilgi yok lakin isteyenin maaşını aylığa çevirmesi için başvuru yapılabileceği konusunda bilgiler var. Tam olarak uygulamaya geçtimi buda muamma gerekli yerlere baş vuru yaparak bu konu hakkında net bilgi edinebilirsiniz hatta şu verdiği numaradanda bilgi edine bilirsiniz.

312.415.58.13

Kararli01

Üye
Üye
Arkadaşım, bu bilgilendirmen için teşekkür ederim. Tavsiye ettiğiniz yolu deneyeceğim. Sonuçtan sizleri de haberdar edeceğimden emin olun. Tekrar teşekkür eder saygılar sunarım...

ali osma_n

Üye
Üye
yardım

merhaba gülümse hanım bir şeyi öğrenmek istiyorum. özürlü maaşı almak için başvurdum ve 18.07.2011 tarihinde ziraat bankasına toplu bir para yatmış fakat tarafıma herhangi bir haber verilmediği için ben bu parayı alamadım. özürlü maaşımın bağlandığını aralık ayında öğrendim ve ilk maaşımı aralık ayında çektim yaklaşık olarak 600 tl civarında. daha sonra bir iş yerinde sigortalı olarak 1 ay kadar çalıştım ve çıktım .mart ayında özürlü maaşımın kesildiğini öğrendim ve maaş alamadım. şuan devletten mart ayı maaşım ve aralık ayından önce yatmış olan toplu bir para alacağım var. ayrıca maaşımın neden kesildiğini de bilmiyorum. alo 183 ve alo 144 nolu telefonları aramam gerektiğini söylediler aradım fakat bir sonuç yok. maaşımıda tekrar bağlatmak istiyorum.
bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
SGK'ya gidip durumunuzu anlatın yardımcı olacaklarlardır, ayrıca malmüdürlüğünede gidip danışın her iki kurumdan birisi sizin sorununuza çare bulamazsa Ankara'ya bir detaylı durumu anlatan dilekçe ile başvurup bilgi talep edebilirsiniz, daha olmadı bimer'e yazarsınız önce sgk müdürlüğüne ve malmüdürlüğüne gidin neticeyi bizimle paylaşın ona göre bi çare bulalım.

Kararli01

Üye
Üye
Mehmet Bey, bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Arkadaşın durumu da hemen hemen benimle aynı. Dediğiniz üzere mal müdürlüğü, defterdarlık gibi kurumlara gittim ama beni aydınlatamadıkları gibi tam tersi umutsuzluğa düşürdüler. Şöyleki, ben %73 görme engelli raporuna sahibim. Yaklaşık on yıldır engelli maaşı almakta iken bu yıl dokuz aylık ssk'lı çalışmam oldu. Bu süre içinde ilk üç aylığım ssk'lı oluşumun 87. gününe denk geldiği için hakedişim olduğunu düşünüp çektim. Sonrasında kuruma işe girdiğimi belirten bir dilekçe yazmadım. 1 Mart itibariyle maaşımın kesildiğini öğrendim. Daha doğrusu geçici durdurma yazıyor. Tekrar bağlatmak üzere bilgi almak istediğim kurumlar bana 'baban emekli ve sana bakmakla yükümlü. Dolayısıyla 2022 kapsamında yeni hükümlerin kabul edilmesi sonucu ben hakkımı kaybetmişim. Doğru mudur bilmem. 144'ü düşürmek zor olsa da ulaştım ama bana söyledikleri SGK ile alakamın kesildiğini gösterir bir belge ve dilekçeyle primsiz ödemelere (Ankara) başvurmamdı. Yaptım ve sonucu bekliyorum ama umudum yok gibi. Üstelik yaşım 35. Babam bana bakmakla yükümlü mü? Bir yol gösterin bana lütfen. Konu hakkında bilgisi olanların cevaplarını bekliyorum.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Maalesef kurumlar artık ezbere konuşuyor ısrarcı olmaktan başka yol göremiyorum babanın üstünden yararlanmanın 2022 maaşına almaya engeli nedir bilemiyorum bunu inanın memurlara anlatmak ikna etmek o kadar zorki nerdeyse imkansızlaştırıyorlar yani dedigim gibi engel degil maaşınızı almaya babadan yararlanmak ama işte dedigim gibi ısrar etmek lazım.

Kararli01

Üye
Üye
Arkadaşlar bu arada yeni ulaştığım bir bilgiyi iletmek isterim. Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü kapatılmış. Görevi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne devredilmiş. Bundan sonra dilekçelerimizi bu kuruma mı yazacağız? Şu ana kadar yazılmış dilekçeler ne olacak? 15 gün önce gönderdiğim dilekçemde kullandığım Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü başlığı ve adresi yanlış mı oldu? Dilekçem artık varolmayan bir kuruma mı gitti? Yeni bir dilekçe mi yazmalıyım? Kafam karıştı vallahi. Vazgeçeceğim şu maaştan olan bana olacak yine. Beni aydınlatırsanız çok sevineceğim. Saygılar sunuyorum...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Kurum devredildi ancak adres degişmedi bakanlık üzerinden degişiklik oldu yani meraklanmayın dilekçenizde gönderdiginiz yerde aynı onlarda degişiklik yok.

Kararli01

Üye
Üye
Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim Mehmet Bey! Allah (c.c.), razı olsun!...

Kararli01

Üye
Üye
Merhaba! Ben tavsiyenize uyarak dilekçemi gönderdim. Ayrıca bu konular hakkında bilgi veren Alo 144 hattı var. Onlar da bana sizin verdiğiniz bilgiyi verdiler. Bu arada Alo 144'ü arayarak dilekçemin ulaştığını ve şu anda işlem yapılmak üzere sıraya koyulduğunu öğrendim ama durumun ne olacağı meçhul. Ben bu konuda karamsarım sanırım. Her ne kadar mal müdürlüklerine bilgi edinmek amaçlı yönlendirilsekte tavsiye etmiyorum. Çünkü ekmeğini yedikleri ve tayin edilmiş oldukları memuriyetlerinin konusuna hakim değiller. Zaten mağduruz. Yanlış verdikleri bilgiyle bizi daha da mağdur ediyorlar. Bana, Adana Mal Müdürlüğündeki memur 'hakkımı kaybettiğimi ve yapılacak bir şey olmadığını söylemişti. Ben sizin ve 144'ün vasıtasıyla doğruya ulaştım. Teşekkür ederim. Umarım hayırlısıyla maaşım tekrar bağlanır...

Tekerlekli Sandalye