Sigortalı oldum. Eşimin 2022 aylığı kesilir mi?

cengooo

Üye
Üye
selam 3 ay önce eşim 2022 aylığı için müracat etti ve bağlandı 1 ay sonrada ben sigortalı bir işe girdim 2 ay geçti eşimin 2022 aylığı aktif durumda geçengün eczaneye gitti yeşil kartlı gözüküyor ilaçlar yeşilkart üzerinden veriliyor bu arada ilk aylığınıda aldı evde ben eşim ve kızım var sadece ben çalışıyorum başka geliryok ne yapmam gerekiyor

cengooo

Üye
Üye
Asgari ücretle çalışıyorum bu durumda aşıyormuyuz eşimi kendi sigortamdanmı göstermem lazım

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba cengoo,

Asgari ücret/3 kişi = 423,57 Tl yi geçmemesi gerekir diye biliyorum ama zaten SGK lı olduğunuzdan dolayı eşiniz ve çocuğunuzda sizin SGK nızdan faydalanabiliyor. Olurda 2022 maaşını keserlerse kessinler siz sakın SGK lı işinizi bırakmayın. İleride emekli olma ihtimalinizi ve geleceğinizi düşünerek bırakın 3 ayda bir verilen 2022 maaşı onlara kalsın :(

cengooo

Üye
Üye
eşim okul yardımı alıyordu çocuk için aylık 40 tl olması lazım sigortalı olunca hemen kestiler engelli maaşı devam ediyor. almaya devam edersem eşim yeşilkartlı kalırsa cezası olurmu sadece maaşımı keserler

septik

Editör
Editör
[MENTION=19871]cengooo[/MENTION]

Yukarda arkadaşlarımında bahsettiği gibi 2022 maaşı alan kişinin hane geliri kişi başı (2017 yılı için ) 423 tl nı geçmemesi gerekiyor sizin açıklamanıza göre aynı adreste 3 kişisiniz bu durumda 3 x 423,57 = 1270,71 tl nı aşmamanız gerekiyor malesef en düşük maaş bile asgari ücret 1404 tl yani gelir krıterini aşıyorsunuz.

Ayrıca eşiniz sgk lı işe girdiği zaman sizde eşinizin sgk sından yararlanmaya başlayacağanız için yönetmelikteki bir maddede 2022 alan kişinin sgk kollarından hiçbir şekilde yararlanmıyor olması gerekiyor, son sorunuza verebileceğim cevap ise eşiniz sgklı olarak bir işe girdiği zaman hemen sydv na bildirmeniz ve gelir testinizin yenilenmesi ve şartlara uymamanız halinde 2022 maaşınızın kesilmesi gerekiyordu dolayısı ile eşiniz işe girdiği tarıhten sonra 2022 maaşınızı çekmiş iseniz geri istenebilir.

Tekerlekli Sandalye