Sigortalı yada Bağ-Kur lu olursam kızımın 2022 ve bakım maaşı kesilir mi?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
02 NİSAN 2009 doğumlu %76 raporlu Down Sendromlu bir kızım var, anne bakım parasından ve 2022 yasasından faydalanmak için müraacatta bulundum anne bakım parası onaylandı mart 28 itibarı ile almaya başlayacağız 2022 yasasına göre kızıma da maaş bağlanacağı söylendi.
Herhangi bir işim ve gelirim yok sadece bir dairem var çocuklarım sağlık hizmetlerinden 18 yaş altı kanunu ile faydalanıyorlar.

SGK dan ' Genel Sağlık Sigortalılığı Tesciliniz ' başlıklı bir yazı geldi konuyu araştırdım gelir testi yaptırırsam 29TL yaptırmazsam 175TL aylık prim ödeyerek tüm ailemin sağlık hizmetlerinden faydalanabileceğini söylediler.

Benim sizden öğrenmek istediğim bu prim ödemelerinin herhangi birinin emekliliğime yararı olur mu ?
Ya da İsteğe bağlı sigortalı veya bağkurlu olursam anne bakım parası ya da 2022 yasasına göre kızımın maaşı henüz onaylanmadı kesilir mi?

Yardımcı olmanız dileğiyle iyi çalışmalar dilerim .

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sigortalı olmanız halinde evde bakım maaşı değil de 2022 maaşınız kesilebilir. Zira kızınız 18 yaş altı olduğu için 18 yaş altı çocuklar da 2022 maaşı bağlama kriterlerinden biride anne-babanın sigortalı olmaması.

Tekerlekli Sandalye