Sigortalılık süresi ve Malulen emeklilik?

baskan38

SMS Activated
Malulen emeklilik için ''En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün'' ibaresini ben karşılıyormuyum.şimdiden ilginize teşekkürler

2009 yılında memuriyete girdim. şu an itibariyle memurityette 6. yılındayım.
rahatsızlığımdan dolayı ayrıldığğım 10 ay ücretsiz iznide düşersem 5 yıldır memuriyette hizmetim var.
2010 yılında geçirdiğim psikolojik rahatsızlık tedavisiyle yatılı tedavi gördüm ve halen ilaç tedavisi görmekteyim.
2009 da memur olmadan sivildeyken 2002 de sigorta girişim var ve toplam sivildeki prim toplamım 170 gündür. Emekli sandığı malulen emeklilik için 10 yıl başlangıç arı Yor onun için kabul etmezler gibi SGK başlangıç 2002 kurum dikkate alması zor siz genelde formlarda bu konuda konu açarak daha deneyimli kişilerin yorumlarına da bak belki daha iyi bir fikir veren çıkar

malulen emeklilik başvurusunda bulunmak istiyorum ne yol izlemem lazım.

Sivildeyken sigortalı çalışıp aldığım toplam prim :170 gün
şu an memuriyette emekli sandığı hizmet sürem: 5 yıl 4 ay

Siz malulen emeklilik için gereken şartları karşılıyorsunuz. Sigorta başlangınıcınız 2002 imiş. Yani 13 yıllık sigortalısınız geriye 1800 gün prim kalıyor onuda doldurmuşsunuz. Dediğim gibi verdiğiniz bilgiler ışığında şartlarınızda malulen emeklilik kanununa ters düşen bir nokta yok.

Halil bey çok teşekkür ederim...Bulunduğum ilde SGK müdürlüğüne bilgi almak için gittiğimde ordaki personelede durumumu izah ettim 10 yıl şartı dedi ve benim faydalanamayacağımı söyledi...benim aklım karıştı pek yardımcı olmuyorlar sgk da....
İnternetten sigortalılık süresine baktığımda; sigortalılık süresi, sigortalının uzun vadeli sigorta kollarına yani, malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına bağlı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile tahsis yapılması için yazılı istekte bulunduğu tarih, ölen sigortalılar için de ölüm tarihi arasında geçen süredir.'' diyor.
Ben sivildeyken sgk kolundan 2002 yılında 62 gün sigortalı, 2006 yılında 105, 2007 yılında da 3 gün olmakla birlikte toplam 170 günlük sigortalı çalışmışlığım var..2009 yılında da memuriyeti kazanıp emekli sandığı olarak 5 yıl hizmetim oldu..
SGK da çalışan personeller galiba yardımcı olmak istemiyorlar benim çok aklım karıştı..kusura kalmayın lütfen

Bir yerde konu açmışsınız...''SSK Mensubu engelliler ile, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensubu engellilerin emeklilik işlemlerinde en önemli detaylardan biride sigorta başlangıcı 1 ekim 2008 öncesi olan SSK mensubu engellilerden emeklilikte “Vergi İndirimi Belgesi” almalarının zorunlu kılınmış olmasıdır. Yani SSK mensubu bir çalışan eğer 1 Ekim öncesi işe başlamışsa emeklilik günü yaklaşmadan mutlaka vergi indirimi belgesi almak için başvuruda bulunmalı belgeyi almalıdır. Aksi taktirde emeklilik için müracaat ettiğinde müracaatı kabul edilmez..'' diye..

benimde önceden böyle birşey yapmam gerekli mi.....

Kusurluk bir şey yok. Bu site sorulara yanıt vermek için açıldı. Dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Sakın ama sakın çekinmeden aklınızda ne varsa sorun. 1 ekim meselesine gelince o sadece 1 ekim 2008 öncesi işe başlayan SSK mensubu engelliler için geçerli. 1 ekim öncesi işe giren SSK mensubu engelliler kademeli engelli emekliliği için müracaat ettiklerinde vergi indirimi belgesi alma zorunluluğu var. Siz malulen emeklilik için başvuruyorsunuz sizi ilgilendiren bir durum değil o. Kaldıki siz zaten kamudasınız kamu çalışanı engelliler için vergi indirimi zorunluluğu yok zaten. Memur sizi başınızdan savmış üzerine düşüp işin peşini bırakmayın derim. bir üst memura yada sgk daki başka memura sorun. eğer şartlarınız malulen emklilik için uygun derse (ki bana göre uygun) o zaman şu konudaki soruya verdiğim cevabı göz önüne alarak hareket ediniz. http://engelliler.gen.tr/f11/malulen-emeklilik-basvurusu-icin-isten-ayrilmak-mi-gerekli-27271/

@halil bey; başka bir siteden yorumlara baktımda yardımcı olur musunuz

SSK kolundan ilk sigortalı işe giriş : 2001 ve toplam 170 gün prim.
Emekli sandığından ilk memuriyete giriş : 2009 ve halen devam (6 yıllık) Bu benim bilgilerim , Sigortalılık sürem nedir?

Farklı sitedeki üyenin paylaştığı yazı ise şöyle; Son prim hangisindense ondan emekli olursunuz malulen emeklilikte, şartlar aynı bütün statüler için. 10 yıl 1800 gün

----------------------------------------------------------------------------------------Diğer Sitedeki soru ve cevap şöyle------------------------------

soru = ssk giriş 2005, emekli sandığı başlangıç 2010 ise 2015 te 1800 gün de doldurulmuş olursa malulen emekliliğe başvurulabilir mi emekli sandığı statüsünde?

cevap=2005'te ssk girişi olduğunda, 2010'a kadar ssk'dan ne kadar primi olduğuna bakılır.2010'dan bu ssk primlerini gün olarak çıktığınızda yeni başlangıç bu tarih olur.ve bu tarih üzerinden 10 yılı doldurmalı, 1800 günden ssk primlerini çıktığında da, kalan primi memurluktan doldurmalıdır.Son primi hangi statüden ise ondan emekli olur zaten.

aydınlatırsanız sevinirim.

Son 3.5 yılda (üç bucuk yıl) hangi sosyal güvenlik kurumuna (ssk, emekli sandığı, bağkur) en fazla prim ödemişseniz o kurumdan emekli olursunuz.

Hayır yanlış anlıyorsunuz. Sizm zaten 6 yıldır kamuda değilmisiniz. dolayısıyla sizin için 10 yıl hizmet süresi (ilk sigortalılık tarihinden başlar hizmet süresi) 1800 günde prim şartı var hepsi bu.

sgk nın bilgisayarından bakılınca primim 1793 gözüküyor. benim 15 ay askerlik ve 10 ay ücretsiz izin durumumda vardı..Bunlar bu primin içinde mi dışında mıdır? yoksa askerlik veya ücretsiz iznimi borçlanmam mı lazım, onun süresi düşüyor mu primden

Askerlik borçlanmasını yapabilirsin ama bildiğim kadarıyla ücretsiz izin için SGK borçlanma kabul etmiyor.

için ssk dan hizmet birleştirmesi yapsam şimdiki emekli sandığına, malullük için geçerli olunur mu?

Ssk daki 170 gün primimi şimdiki emekli sandiği primim ile birleştirisem malulen emeklilikte geçerli prim sayilir mi?

Tabiki sayılır. Ne malulen emeklilikte nede diğer emeklilik şartları açısından başka sigorta kollarında bulunan primleriniz zayi olmaz. Hizmet birleştirmesi yapılır.

iyi günler.. ben esansiyel hipertansiyondan askerlik çürük belgesi aldım. askere almadılar tansiyon hastalıgımdan dolayı. bu hastalıgın engel oranı nedir. ve ilk sigorta girişim 2004 , 7. ay. 44 günlük ödenmişliğim vbar. sonra bagkur başlangıcım 09,01,2007 halen bagkurluyum. 102 ay prim günüm var. ama ödeme yapmadım. sorum şu malülen emekli olabilirmiyim. veya bu hastalıktan dolayı engel raporu alabilirmiyim.?_ yaşım 32

Hiper tansiyona sakatlık oranı cetvelinde yüzde 10 ila 50 arası oran verilmekte ama esansiyel hipertansiyona ilişkin bir oran cetvelde zikredilmiyor.

Geri