Sigortam yatsa evde bakım maaşı kesilir mi?

lucky luke

Üye
annem %100 ağır özürlü ve bundan dolayı ben evde bakım ücreti alıyorum. benim sağlık güvencem yok. ben sigortamı yatırsam maaşım kesilirmi ? yada herhangi bir acil durumda sosyal hizmetlerin bana tanıyacağı sağlık bakımından haklar varmıdır.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Şuan itibariyle evde bakım maaşı hricinde sosyal hizmetlerin ayrıca tanıdığı bir bakım veya sağlık hakkı yok, size bakım maaşı veriliyor ancak bakıcı olan kişinin sigortasının yatması demek çalışıyor olması demektir yani siz evde bakım maaşı alıyorsunuz anneye baktığınız için ve bir işe girip çalışacaksınız öylemi?

ozgurarslan42

Üye
Üye
isteğe bağlı sigorta vardı bir zamanlar,öyle bir durum olsa yinede evde bakım aylığına etkisi olurmu kesilmesi yönünde ?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
İsteğe bağlı sigortadan maaşın kesilmemesi gerekir neticede siz aktif çalışan olmuyorsunuz o sebepten sıkıntı çıkmaz ama herhangi bir iş yerinde işe başlarsanız shçek bakım işlerini aksattığınızı düşünüp maaşı kesebilir, shçek müdürlüğüne yazılı olarak isteğe bağlı prim yatırmanız halinde maaşın kesilip kesilmeme konusunda bilgi talep ediniz onların cevabına göre hareket edersiniz. Dediğim gibi aktif çalışan olmadığınız gibi hastanızın bakımını aksatmayacağınız için isteğe bağlı primden sorun çıkmayacaktır.

ozgurarslan42

Üye
Üye
Mehmet Yalçın Bey Teşekkür Ederim Bilgilendirmeniz İçin....

lucky luke

Üye
mehmet bey bir işe girip çalışmayacağım. öğle bir lüksüm yok şu an annem 24 saat bakıma muhtaç ona bakmak zorundayım. evde bakım maaşı alsam da almasam da anneme bakıyorum. demek istediğim dışardan isteğe bağlı sigortamı ödesem aldığım maaş kesilirmi ? onu sormak istemiştim.şu an pankreasımda tümör tespit edildi ve tedavisi bir sgk güvence olmadan yaptırmam imkansız. bu yüzden ne yapmam gerekli

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yukarda belirttiğim gibi isteğe bağlı prim yatırmadan önce bakım maaşı veren shçek uzmanlarına durumu izah edin ve isteğe bağlı prim yatırmanız halinde maaşın kesilip keislmeyeceği ögrenin ona göre bir yol izlersiniz, isteğe bağlı primden dolayı maaş kesilmez netice itibariyle aktif çalışan olmayacaksınız. Ama yinede kurumdan yazılı olarak cevap istemekte fayda var. Son olarak sağlık giderleniz için yeşil kart çıkartmanızı öneririm isteğ bağlı primde sağlık giderleri karışılanmaz isteğe bağlı sigorta hastane ve ilaç ödemez.

asktanrisi

Üye
Üye
isteğe bağlı artık bağkura sayılıyor isteğe bağlı bağkuru ödemek isterseniz ödeyebilirsiniz sosyal hizmetlere sormuştuk benim için başkası gidip sordu gelir getirmediği sürece sorun olmaz demişlerdi ozaman ama emekli olunacağında bildirmen gerek isteğe bağlı bağkuru başlattığınızda sağlık karnesi de veriyorlar ilk 30 gün yatırdıktan sonra veriyorlar sgk bana aynen şöyle dedi bakım maaşıyla 2022 maaşı aynı değil birbirine karıştırmayalım 2022 maaşında sağlık karnen olacaksa sadece yeşilkart olacak bakım maaşına bağkur karne ve isteğe bağlı bağkur primi sorun olmaz ama 2022 maaşı alıyorsanız eğer sorun olur annem bakım maaşı alıyor isteğe bağlı bağkur başvurusu yaptık diğer ay da bağkur karneyi alacak annem ama ben yeşilkartlıyım 2022 alıyorum oyüzden maaşım kesilmemesi için görevli bana bağkur karnesi vermeyecek öyle dedi görevli söyledi hepsini sgk da öyle dedi sosyal hizmetlerde yatırabilirler demişler bizde güvendik başlattık ama inş ilerde sorun çıkarmazlar

Tekerlekli Sandalye