Sigortamı yatırmayan işvereni mahkemeye vererek emekli olabilirmiyim?

Hepinize selamlar. benim sigortalılık ve emeklilik işlemlerin arap saçına dönmüş durumda. bu konuda sizlerden öneri bekliyorum.
Ben 1985 yılında sigortalı çalışmaya başladım. biz öyle biliyorduk. meğerse bize sigortanız yatacak denmiş ama yatmamış. sonradan farkettiğimizde iş verene söyledik ama oda işi ota suya yaydı. bugun başlatacam yarın başlatacam sigortanız deyip bizi tam 3 yıl oyaladı.

Baktık olacak gibi değil o iş yerinden ayrıldık. aralıklı olarak 1990 yılı içinde bir çok işyerinde çalıştım hepsi kısa süreli çalışmalardı 6 ay 4 ay en uzunu 8 ay olmuştur. bu döneme ait sade 1992 yılına at sadece 3 ay sigorta girişim var.

Yani 1985 - 1992 yılları arasında toplamda 7 yıl çalıştım ama 90 gün sigorta primin yatmış. :D

1995 yılında motorsiklet kazası sonucu sakatlandım. sakatlandıktan sonra sigortalı olmamanın ne kadar kötü bişey olduğunu çok acı bir şekilde öğrendik ama iş iştende geçmiş oldu. Bu acı tecrübeden sonra çok zor imkanlarlaiş bularak bir yakının yanında çalışmaya başladık. 2003 yılında işe girdim ve ALLAH kendisinden razı olsun sigortam tam ve eksiksiz yatıyor. işe girerken rapor aldığımda raporumda %47 oranında özürlüdür yazıyordu.

Sorularıma gelince:
1:: Önceden çalıştığım sürelerdeki yatmayan sigortalarımdan dolayı iş vereni mahkemeye verebilirmiyim? verirsem bana ne faydası olur?

2:: %47 sakatlık oranıyla ne zaman emekli olurum kaç para maaş alırım?

3:: eski sigortalılık sürelerimin zaman aşımına uğrama sonucu dava edilememe gibi bir durumu söz konusumu?

Önceden çalıştığınız işyerlerinde çalıştığınıza dair şahit bulur, ve mahkemede şahitlik yaptırırsanız, mahkeme çalıştığınız dönemlerde yatmayan sgk primlerinizi iş vereninizden tahsil eder.
Ancak aradan baya baya uzun yıllar yıllar geçmiş şahit bulurmusunuz onu bilemem.
%47 lik sakatlık oranıyla 16 yıl hizmet süresi, 3760 gün prim gün sayısıyla emekli olursunuz.

Geri