Sigortamı yatırmayan işvereni nereye şikayet edebilirim?

konyalımehmet

Üye
Üye
%56 özürlü raporum war 17 yaşindayim serbest muhasebeci malimüşavir de çalişiyorum patrona sigortami yap dedigimde 3 5 ay erteliyor benim yaşimdaki arkadaşlarimin sgk war benim hala yok 3 senedir ayni iş yerinde çalişiyorum arkadşlar bana yardimci olur musunz neriye nasiL sikayet edecem buromu !

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sigortasız çalışılan işyerinin ilgili SGK müdürlüne ve Bölge Çalışma Müdürlüğüne şikayet edilmesi halinde gerekli inceleme ve teftişler yapılabileceği gibi, işten ayrılanlar için de sigortasız çalışılan sürelerle ilgili hizmet tespit davası açılması mümkündür.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam konyalımehmet,

SSK sız işçi çalıştıran ve bu konuda yapılan tüm uyarılara rağmen işçisinin ilk işe giriş tarihi itibariyle ssk ya işe giriş bildirgesi vermekle yükümlü olduğu halde bu bildirimi yerine getirmeyen işverenler hakkında geriye dönük işlem yapılır yeter ki siz şikayetçi olun ve bu suça daha fazla ortak olmayın. SSK ya en hızlı bildirimde bulunabilmek için bir an önce dilekçeyle başvuruda bulunabilir hatta Alo 170 - TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hattını arayabilirsiniz.

Bu ülkede henüz kanunlar güncelliğini yitirmemişken ve hala işçileri koruyan yasalar mevcutken fazla zaman kaybetmeyin.

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Tekerlekli Sandalye