Sık sık idrara çıkıyorum sebebi ne olabilir?

reaction

Üye
Üye
merhaba. ben 16 yaşında bir erkeğim. oldukça sağlıklıyım doğuştan veya sonradan olan hiçbir kusurum yok. benim 25 gün önce bir anda sık idrara çıkma rahatsızlığım başladı. bazen 20 dk da bir bazen saat te bir tuvalate çıkıyordum. bu o kadar rahatsz ediciydiki otobüsle tek seferde bir yere gidemiyordum altıma kaçıracağım diye. 5 tane üroloji doktoruna gittim. hiçbiri bir teşhis koyamadı ve sistometri yaptırmamı karar kıldılar. 3 hafta sonraya sıra verildi. 10 gün sonra bu sorunum azalmaya başladı ve birkaç gün içinde ortadan kalboldu. ama ara ara yine oluyor. özellikle sabahları.
bu pazartesi sistometri testi yaptırdım. sonuçları verdiler ama doktora gösteremedim daha. şuan durumum iyi ama korkularım var. test te yazdığına göre mesane kapasitem 200 ml olarak gözüküyor ama bence daha fazladır o an ki stres imden dolayı erken uyarmış olabilirim.

şuan ki korkum bana ne tedavisi yapılacak. en çok korktuğum şey ameliyat olmak veya sonda kullanmak. test yapılmadan önce tüm idrarım bitsin diye doktor sonda takmıştı ama acıdan başım dönmüştü. böyle bir ihtimal varmı? ilaç tedavisi varmı bu işin. cevaplarınızı bekliyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Mesane kapasitesi çok az. kabul edilebilir değer 400-500 CC dir. bilemiyorum tam ölçüm yapılmamış olabilir yada siz tam boşaltamadınız. Korkmanıza gerek yok. sık sık idrar hissi basit bir enfeksiyondan yada basit bir üşütmeden de olabilir. yaşın çok genç ve bilinen en azından tesbit edilen bir rahatsızlığın yokmuş.
İlaçla tedavi edileceğine inanıyorum ben.

Son düzenleme:

reaction

Üye
Üye
enfeksiyon olamaz çünkü sistometri kararı verilene kadar 1 defa idrar tahlili 2 defa kültür testi yapıldı :)

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Anladım o aşamalardan geçilmişse enfeksiyon olasılığı sıfır demektir.

reaction

Üye
Üye
bana nasıl tedavi uygulayabilirler? internetten çok araştırdım ama birşey bulamadım. sonda falan kullanmak kesinlikle istemiyorum. bu tedavide nasıl ilaçlar kullanılıyor?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Sana yapılan testlerin sonucuna göre bir tedavi uygulanır. Bu tedavi için kullanılan ilaçlar hakkında yada izlenecek yol hakkında bir şey söylemek imkansız. Bu sendeki hastalığın teşhisine, varsa bir hastalık hastalığın derecesine göre değişir.
Sonda kullanma düşüncesini kafandan at. her idrar sorunu yaşayan sonda kullanır diye bir kural yok.

Tekerlekli Sandalye