Silahla yaralanma sonucu omurilikte hasar oluştu. Önerileriniz nedir?

fatmaaktas

Üye
Üye
Kardeşim, bundan bir ay önce ateşli silah yaralanması geçirdi. Omiriliğinde L1,L2, T11,T12 teşhisi konuldu. Bu ne demek oluyor,Kardeşimin belinden yaklaşık 250-300 tane saçma tanesi çıkardılar , halende belinde tahminen 35-40 tane saçma tanesi var. Şu anda belden aşağısı tutmuyor. Ancak bacaklarında, ayaklarında uyuşmalar, ağrılar, yanmalar oluyor, Doktorlar halen yaraları iyileşmediği için fizik tedavi önermiyorlar. Bizim ne yapmamız gerekiyor. Acaba iyileşmesi için bir umut varmıdır. Yada nerede tedavisine devam etmemiz gerekir. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Öncelikle çok geçmiş olsun ALLAH şifalar versin sitemizde aynı sorunları yaşayan yada benzer rahatsızlıkları yaşamış olan bu konu hakkında yaşamış oldukları tecrübeleri sizinle paylaşacaklardır ve sizi bilgilendireceklerdir.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ben size genel olarak bilgileri aktarayım aşağıdaki gibi davranmanızı hem tedavi olarak hemde motivasyon olarak nasıl davranmanız gerektiğini yazıyorum;

-- Hasta mutlaka morel olarak ve motivasyonunu kesinlikle eksik etmeyin,
-- hastada kesinlikle bası yarası oluşabilir, bir adet havalı yatak temin edip havalı yatakta yatmasını saglayın,
-- muhtemelen hastada sonda vardır, her hafta düzenli ve steril bir şekilde sonrasını degiştirin,
-- mesane küçülmemesi için biraz normalden (en az 3 lt.) fazla su içmesini sağlayın,
-- hastayı yatar durumda bekletmeyin kesinlikle oturur durumda tutmaya çalışın çünkü ilerde bu durum hastanın tansiyon problemi yaşamasına neden olur,sürekli olmazsa bile en az günde 2-3 saat oturur durumda olmasını saglayın.
-- fizik tedaviyi geciktirmeyin ankarada olan fizik tedavi merkezi "incekte var, numunenin arkasında ankara fizik tedavi rehabilitasyon merkezi var, birde gata var bunlardan birisine ivedi bir şekilde başvuruyu yapın bana sorarsanız ankara fizik tedavi merkezine götürün sıra alın size sıra verirler ve birde ev programı verirler siz hastanede sıranız gelene kadar orda size verilen ev programını mutlaka uygulayın yine bir sıkıntınız olursa bilgi için bize sorabilirsiniz geçmiş olsun tekerlekli sandalye içinde durumunuz uygunsa bir havalı minder alın...

Detaylı bil için aşagıdaki adresten yardım alın lütfen...

http://engelliler.gen.tr/f29/trafik...lik-felci-hastaliginda-iyilesme-olur-mu-6735/

fatmaaktas

Üye
Üye
Mehmet bey, teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, ancak daha ameliyat yerleri tam olarak iyileşmedi, bu nedenle oturtamıyoruz, beyin cerrahi doktoru daha fizik tedaviyi önermedi, 15 gün sonra fizik tedaviye başlayacaklar , şu anda kendisi Bursa da yaşıyor. inşallah tekrar iyileşir, tek temennimiz o

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Anladım tabi ameliyat yaraları olan birisi hemen tedaviye başlayamaz peki siz nereye götürmeyi düşünüyorsunuz fizik tedavi için hangi şehir hangi hastane? Her noktayı benimle paylaşın lütfen

fatmaaktas

Üye
Üye
Mehmet bey, öncelikle Bursa Tıp Fakültesinde ameliyat oldu, ama hemen yoğun bakımdan çıktığının ertesi gün hastaneden çıkardılar. Düşünün öyle çok yaraları vardı ki . Hem önünde baştan aşağıya, hem sırtında baştan aşağı ameliyat yarası vardı. Kavga dövüş eve gönderdiler hastayı. Biz çok ısrar ettik biraz kalsın diye. Yani anlayacağınız buradan pek memnun kalmadık. Kaldıki bir ayı geçti ve halen fizik tedavi için bir şey söylemediler. Biz şu sıralar Ankara Gata ya götürmeyi düşünüyoruz. Randevu almaya çalışıyoruz. Randevu alıp sonrada yatış yaptırırsak bizim için çok iyi olacak, orasını çok önerdiler bize. Belki bir umut ışığı olur diye düşünüyoruz. Çünkü Bursa doktorları çok zor bir aşama olacağını söylüyorlar. Allah hem kardeşime, hem bakan aileme yardımcı olsun. Morali çok çok iyi. Kalkıp işe bile gideceğini düşünüyor. Çünkü kendisi çok genç daha. Bizlerde öyle ümit ediyoruz. Biraz da olsa kalkıp yürüyeceğini düşünüyoruz. İnşallah öyle olur. Çok zor günler geçirdik. Ölümlerden döndü kardeşim. Allahım yardım etsin inşallah. Havalı yatak hemen aldık zaten. Hastaneden çıktıktan sonra bir kaç gün içinde aldık ve daha sonra hasta yatağı aldık. Tam oturamasada hep yan yatıyor, biraz doğrulmaya çalışıyor. Kendisi çok çok azimli. Canım kardeşim onu çok seviyorum. Bu hiç bir şeye benzemiyor. Böbrek değilki kendimdeki bir tanesini vereyim, Yada nakledilecek bir şey değilki, Gata iyimi sizce nasıl. Bir sonuç alabilirmiyiz ne dersiniz. İmkanları çok fazla, internetten araştırdığım kadarı ile,

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Türkiye'de özel hastaneler dahil olmak üzere götürebileceginiz en kaliteli ve en iyi hastane Ankara Gata bende orayı öneriyorum size ayrıca hastaneden çıkmadan önce yada çıktıktan sonra ankara fizik tedavi merkezinede götürün her ikiside çok iyi ama gata bi kademe önde..

M

mavibalina2012

Guest
Arkadaşım çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin...Umarım iyileşir ve ayağa kalkar ancak genellikle omurilik hasarlarında yürüme olayı zor gerçekleşir yanlış anlamayın lütfen sizin durumunuzu tam olarak bilmiyorum ancak bu olasılığı da düşünün...Bu şekilde düşünürseniz yürüdüğünde mutlu olursunuz aksi takdirde durumunu kabul etmese hayal kırıklıkları büyük olur doktorlarınızın söylemleri sizleriniz davranışına yön versin...Bası yaraları iyileşmeden ftr'ye almazlar. Arkadaşım yalnızca tedavinizi özel hastanelerde yaptırmayın hele ki sadece fizik tedavi veren merkezlerde asla yaptırmayın çünkü gerektiği yerlerde üroloji, fizik tedavi ve beyin cerrahlar müdahale edecekler buralarda kardeşinize müdahalede sıkıntılar yaşanabilir ve alet edavat açısından çok yeterli değiller...Eğer randevu alabilirsiniz GATA çok iyi bir seçim Zor günlerinizi kolaylıkla atmatmanız temennilerimle...

fatmaaktas

Üye
Üye
Geçen hafta TSK. rehabilitasyon merkezine götürdük kardeşimi, orada muayenesi yapıldı, yatış yapıldı, ancak boş yatak olmadığı için sıraya alındı.Önünde tahminen 150 kişi falan var, acaba ne kadar zaman sonra bize sıra gelir. Bu konuda bilgisi olan varmı,

İskender Durgun

Üye
Üye
Bunu tahmin etmek zor. Yatakların boşalma zamanına bağlı. Yatanlar 3 aya kadar kalabiliyorlar durumuna göre.

Tekerlekli Sandalye