Sırt üstü yatan hastanın bası yarası olmaması için ne yapması gerekiyor?

Katremm_

Üye
Üye
eşim 25 yıl önce omirlilik felci oldu akşam uyumalarında normalde yan yatıyor yuz üstü yatabiliyor bir ay önce damar tıkanıklı yüzünden baypas oldu doktorlar sırt üstü 2 ay boyunca yatması gerektiğini söylüyor şuan öyle yapıyoruz ama kalçasında çok ilerlemiş 1 bası yarası var 2 tanede yeni açılan bası yarası var. tedavi görüyor ama şimdi sırt üstü yatmaması gerekiyor bası yarası yüzünden iğleşmesi için diğer kalp damar doktoruda sırt üstü yatması gerekiyor yenı baypas oldu için sizce nolur bir fikir verin napmamız gerekiyor iki rahatsızlığını iğleştirmek için hem sırt üstü yatacak hem kalçasındaki bası yaralarına baskı yapmıcak....:(:(

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu şekilde oturma simitleri var. Yara olan belgeyi boşluğa getirebilirseniz o bölgeye bası olmaz. Dolayısıylada yara iyleşir. Medikalcilerde bulabilirsiniz bu simitleri..

oturmasmidi.jpg
OTURMA SİMİDİ 1-500x500.jpg

sinandeniz

Üye
Üye
sırt üstü yatıldığı zaman kesinlikle yara oluyo yani enteresan bişe ben havalı yatakta kullanıyorum 3 bilemedin 5 dk da yatsam sırt üstü yara olma sinyalleri veriyo

halil beyin önerdiği simidi kullanırsanız ondada dikkatli olun kaş yapim derken göz çıkarmak var açıklayacak olursak büseferde simidin ete temas ettiği yerde yara oluşabilir bakın ben son zamanlarda kantoron yağını kalça bölümüne sürüyorum baya etkisi oluyo moraran yerler hemen iyleşiyo ve koruyucu oluyo tabi kantoron yağını sürdüm saatlerce üzerinde oturup yatabilirim değil aralıklarla dönme mesafesiylede hava aldırmak bile yetiyo ( 1 sene kapanmayan yarayı bile 15 günde kapandı denecek duruma getirdiydi valla şu kantoron yağı harbiden büyük bir lutfu allahın )

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
sinandeniz bu kantoron yağını yeni konu açarak detaylı şekilde anlatabilirsin?
Nasıl uygulanır?
sende ne gibi etkileri oldu
nereden temin edilir vb gibi...

Katremm_

Üye
Üye
hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim ilgilenip cevap verdiğiniz için çok saolun oturma simitini tavsiye eden bir kaç doktor oldu zaten normalde oturduğu zaman onu kullanıyorduk bir problem yoktu ama sorun şu ki oturması yasak sırt üstü yattığı zaman oraya simiti koyduğumuzda göğüsü yukarı doğru havada kalıyor buda zararlıymış yanı hareket etmesi onun için tehlikeli içerdeki tellere zarar verebilirmiş. katron yağınıda bilmiyorum uygulamak nasıl olur suan o üç yaraya ayrı ayrı pansuman yapılıyor ayrı ayrı ilaç tedavisi var yan dönmeside yasak ama biz yinede biraz dönderiyoruz cok sıkıntılı dönemdeyiz :( napacağımı bu yaraları ve göğsünü aynı anda korucağımı gerçekten bilmiyorum kendiside psikolojik olarak çok yıprandı .... :( ayrıca kudret narını ilk zamanlar bir yarası vardı ona uyguladık hiç bir etkisi olmadı bu baypas döneminde ise artı iki yarası oluştu kapanması çok problemli olacak ....

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Katremm_,

Çok çok geçmiş olsun arkadaşım inanın okuyunca çok üzüldüm ama bu konuda hiç bilgi sahibi değilim. Size yardımı olabilir umudumla bu sorunu yaşayan arkadaşlarla forumda yazışırsanız aynı acıyı yaşamış olup da bası yaraları iyileşen kişilerin tecrübeleri, tavsiyeleri size ışık tutabilir diye düşünüyorum. Bazen doktorun yazdığı ilaçlardan çok aynı rahatsızlığı çeken hastaların birbirlerine önerdikleri kendileri kullanıpda memnun kaldıkları için tavsiyeleri diyelim işe yarayabilir.

Allah acil şifalar versin dileklerimle...

Katremm_

Üye
Üye
teşekkürler gazoz ağacı ;

söylediğin bencede iyi fikir en kısa zamanda bunu uygulicam canım hersey için teşekkür ederim .

kartalreis

Üye
Üye
Ben de kendim uygulayıp başarılı sonuç aldığım balı önerebilirim. Balın sızmışından yaralı bölgeye ince bir kat halinde sürüyorsunuz hem tahrişi engelliyor hem de hızlı iyileşme sağlıyor. Her hasta her ilaca farklı tepki verebildiği için size en uygun olan tedaviyi sabırla aramalısınız. Dert gezmiş derman da gezmiş...

Allah yardımcınız olsun...

Katremm_

Üye
Üye
Hepinize tekrar tesekkur ederim firsat bulup daha yeni girdim forma esim cok sukur iglesti suan gayet iyi cok zor bir surecten gectik insallah hersey daha iyi olacak basi yaralarina gelince hala iglesmeyen iki yarasi kaldi 1bucuk yil oldu her gun pansuman yapiyoruz insallah allahim iglestigi gunude gosterir bize... kartalreis ben o bal isini ameliyatdan once bir sure denemistim zaten cicek suzme bali cok iyi geldi ama dedigin gibi herkezde yaramiya biliyor cunku alerjik reaksonlar gosterebiliyormus biz bilincsiz denedik ama coksukur oyle birsey olmadi evet iglesmisti ama tekrar acildi.... :( umarim onlarda bir sekilde iglestirecez.

okatur

Üye
Üye
biberiye yağı ve kantaron yağı bunlar deri yaraları için bulunmaz nimetlerdir misal ben kaba etimde oluşan ur nedeni ile cerrahi müdahale ile aldırdım onu ama oturduğum için dikişler patladı ve o yara haziran ayından beridir iyileşmedi, kasım ayında kantaron yağını hem dahili hem harici olarak kullandım, 20 günde yara tam iyileşmedi ama % 70 civarı iyileşme oldu, yaranın üzerine oturamıyordum ACIYORDU sonra birde biberiye yağını deneyim dedim ve 8 gün günde 2 kere yaralı bölgeye sürdüm ama öyle avuç dolusu değil 4 5 damla yetti 8 gün sonunda yara tamamen iyileşti ben bile şaşırdım bu kadar çabuk nasıl iyileştirdiğine işte böyle temin adreside var verebilirim

cilginpalet

Üye
Üye
ilk olarak basıyı azaltacağız benim taktiğim şu siyah sünger deniyo yatak ondan olacak 3 parça ya ayrılırsa daha kullanışlı oluyo yara kuyruk sokumunda diye zannediyorum ortadaki parçaya yaranın geldiği yeri çok büyük olmamak kaydıyla kesiyoruz evt artık yaranın üzerinde baskı yok gelelim tedaviye ilk iş şiringaya çektiğimiz izotonukle yarayı temizliyoruz kısa br süre sonrada rifocini yine brşiringaya çekip yaraya püskürtüyoruz braz bekliyoruz son olarakta sudocremi kulak temizleme çubuğuğla yaranınüzerine sürüyoruz sonra gazlı bezi yaranın üzerine kapatıp bantlıyoruz 1 hft sonra yaranın iyiye gttiğini fark edecsiniz en geçte 1 2 ayda yarakapanır en azından bendeki yara kapandı ve yara kapansa bile bası alan yer devamlı dursun yatakta kendimden örnek vereyim günde toplasan 2 saat yan duruyorum geri kalan 22 saat sırt üstü yatıyorum şkr brşey olmuyor yara olan yada kara çıkma ihtimali lan yeri yataktaki açtığımız boşluğa denk getrince bişi olmaz geçmişolsun

Katremm_

Üye
Üye
son mesajlarınızı yeni gördüm ilginizden dolayı teşekkür ederim.bu konu açtığım günden beri yaraların 1i geçti ama ikiside geçmedi 1yıllı aşkın süredir devam ediyor. cilginpalet :doktorun tavsiye ettiği izotonik ile yarayı temizleyip rifosinle yaranın iyice içini yıkayarak asit borik dediğimiz tuz var (çok dikkatli kararında özellikle doktor tavsiyesi alarak )kullanılması gerekiyor.yıllardır bunuda kullanıyoruz ama fayda etmedi birisi delik şeklinde delikte daramla oldu ama hala aynı diğeri deri soyulması dibi günlük pansuman yapılıyor.biberiye yağı ve kantaron yağını mutlaka denicem umarım iyi gelir. ama delik olan yarada değilde diğer yarada denicem.çünkü delik olan yarada denediğimiz .....internetten bakarakyaptığımız bir şey yüzünden iltahap kaptı ve acayip şekilde şişti o şişliği enfeksiyon bölümde yatarak kurtulduk şuan yaralar açık ama normal. :(şuan amaliyatdan bir süre sonra günlük yaşamına döndü birazda olsa sıkıntılı dönemleri atlattık şok şükür dediğim gibi bide şu yaralar geçse... keşke geçse.....

okatur

Üye
Üye
Eğer yara açık yara ise biberiye yağı yakar önce kantaronu sür yara kapanmaya başlayınca biberiye ile devam edersin

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Bası yarasını hep duyardım hep hafif olanı görürdüm ama en son ziyaretimde yine bir hastada üstelik çok da iyi bakıldığına inandığım bir hastada bası yarasını ( derine işlemiş haliyle ) böylesini bu yaşıma kadar ne gördüm ne duydum ve hala kendime gelemedim :( Devlet tarafından (Daha doğrusu Sağlık Bakanlığı'ndan ) emekli olan hemşire bayanın deyimiyle benim gördüğüm hiç bir şeymiş...

Ben çok üzgünüm ve tüm hastalara acil şifalar, özellikle bu dertten muzdarip olan tüm hasta yakınlarına sabır ve güç diliyorum...Sonradan öğrendiğim bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Yatarak hasta tedavisinde bası yarasının oluşmaması için en önemli şey havalı yatakmış. Bir daha iyileşmesi mümkün olmayan, hareket edemeyen, yatağa bağımlı saatlerce özellikle sırtüstü yatan hastaların havalı yatak denilen içinde hava boşluklarıyla bası etkisini azaltan yatak tavsiye ediliyor. Bizim hastamız için vakit hayli geç ama ilk başta böyle bir yatak olsaydı kimbilir belki de...

Ne yaparsanız yapın ama mutlaka haklarınızı bilin ve arayın. Devlet yardımı istemekten çekinmeyin yada Sosyal Hizmetlerden tıbbi destek almaktan/almaya çalışmaktan hiç vazgeçmeyin.

Bası yarası denen o illetle hiç karşılaşmamanız dileğimle..

Allah hepinizin yar ve yardımcısı olsun dileklerimle...

azize eryılmaz

Üye
Üye
ben 18YILDIR OMURİLİK FELÇLİSİYİM T 8 PARAPLEJİ SIRTIMA MİSAFİR OLARAK GİTTİĞİMİZ DÜĞÜNDE SIRTIMA KURŞUN GELDİ O GÜNDENBERİ SÜREKLİ BEZLİYİM SONDALIYIM ZAMANLA YATAKYARALARI AÇILDI KAPANDI İDRARYOLU ENFEKSİYONLARI SÜREKLİ YANİ ÇABALIYORUZ.ALLAH RAZI OLSUN EŞİMDEN BANA BAKIYOR AMA NE ENGELLİ MAAŞI NEDE EVBAKIM ALIYORUZ NEYMİŞ EŞİM HİZMETLİ BENDE ONUN SAĞLIKSİGORTASINDAN YARARLANIYORUM DİYE 2015 MAYIS -HAZİRANDA SAĞ AYAĞIM KIRILDI ALÇIYLA ZORİYİLEŞTİ AĞRILARIM ĞEÇMİYOR YOLDA SANDALYEMİN SAĞÖNTEKERİ KIRILDI BENDE YEREDÜŞTÜM AŞIRI KEMİKERİMESİ ÇIKTI EMG ÇEKİLEÇEK BAKALIM HAYIRLISI

SM-J700F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye