Sizce Engeliniz Kimliğinizin Önüne Geçiyor mu?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bence evet peki ya sizce?

Günümüz şartlarında bir çok düzensizlikler olduğunu hepimiz biliyoruz. Başımızı ne yana çevirsek bir adaletsizlik, bir olumsuzluk, bir yok sayışlık mevcut herkes kendi çıkarları doğrultusunda bir yol tutturmuş gidiyor. Bu tutturulan yollarda birileri birilerini hep basamak olarak kullanıp ezmeye çalışıyor. Her nekadar herşey güzel olacak diye kendi kendimize polyannacılık oynasakta yıllar geçiyor ne değişen bir şey var, nede güzel olan. Aksine insanlar sürekli ayrıştırılıyor bunu ençok yaşayanlar ise bana kalırsa engelliler. Engelli kelimesi bu insanların isimlerinden , soyadlarından daha çok yapışmıştır üzerlerine herhangibir konuda bile adındandan önce engelli Ahmet, engelli Ayşe gibi hep isimlerinden önce gelmektedir bu kelime ,bu insanların engelliliğinden önce bir kimliği olduğu unutuluvermektedir. Malesef kİ toplum bireyleri engelliliği bir anda kimliğimiz yapıvermektedir.

engelli_kimlik_karti_nasil_alinir_faydalari_h18255.jpg

Peki neden?

İnsanlar engelinin farkında değilmidirde sürekli göze sokar gibi engelliliği dillendirilir?
Çoğu zaman yaptığı işlerin bile önüne geçmesi , engelli diye ayrı bir sınıfa koyulması, yapabileceklerinin bile yok sayılması sırf o kimliği x kişilerin söylemleri yüzünden kabullenmek zorunda bırakılması hangi hakka , hangi akıla ve hangi mantığa sığar.
Engellilik yeteri kadar problemleride beraberinde getirirken engelliliği birde kimlik gibi taşıtmak zorunda bırakılışlar neden?
Aslında şuan şöyle bir soru geldi aklıma hangimiz bize sıkıntılar yaşatan ,bizi üzen bize yaşamı zorlaştıran bir durumu benimseyip adımızdan önce kullanabiliriz?

Örneğin

Bir hırsız bile kendi adının yanına hırsız kelimesini yakıştıramaz keza bir katil yada bir dolandırıcı yaptıkları kabul edilebilir bir durum olmamasına rağmen etrafındakilere zarar veriyor olmasına rağmen engellilikle aynı bir durum olmamasına rağmen bunu kabul edemezler.

Peki engelliler diye bir kimlik sahibi etmek istedikleriniz size ne yapıyor da ne gibi bir zararlar veriyorda kabullenilmesi bekleniyor . Özürlü kimliği gitti engelli kimliği geldi değişen ne bence aslına bakıldığında kocaman bir hiç.

Unutulan engellilik bir kimlik değil bir sağlık sorunudur.

kartalreis

Üye
Üye
selam

bir kimliğiniz varsa

hiçbir şey önüne geçemez

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Selam kartalreis,
Çok çok güzel ve bir o kadarda anlamlı cevap vermiş, konuya açıklık getirmişsin. Tebrik etmeden geçemedim.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Selamlar Herkese,
Şizofren olarak bir duruş sergilemek lüzumu hissettiğim bir soru.
Evinde veya çevresinde hemderdim olan bir veya daha fazla sayıda insan olan/tanıyan tüm engelsizlere inat kimseden hastalığımı saklamadım.
Bunda, kişisel olarak geldiğim iyilik halini ispat mı ağır basıyor yoksa ruhsal rahatsızlığı olanların iyileşebileceklerini göstermek amacı mı öne çıkıyor düşünmedim hem de.
(Belki uzak gelecekte)Birgün ilaç kullanmam gerekmese ve tamamen iyileşeceğim bir tedavi gerçekleşse bile ben, hastalanmadan önceki ben olmayacağım/olamayacağım.
Sonuç: Engelim, kimliğimin oluşmasının bir nedeni ve ayrılmaz bir parçasıdır.
Saygılar..

Tekerlekli Sandalye