Şizofren Amcam İçin Bakım Maaşı Alabilirmiyiz?

Mertlgn

Üye
Üye
Merhaba bi sorum olacaktı, amcam şizofreni hastası ve ağır engellidir raporu var, amcam ben ve babam aynı evde yaşıyoruz babamın işi ve sigortası yok, benim sigortam var ve 1500 net maaşım var, babam ya da ben bakım parası alabiliyor muyuz?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşı alabilmek için evet ağır engelli ibareli rapora gerek var. Amcanızın raporu ağır engelli olduğunu söylemişsiniz fakat sadece raporla iş bitmiyor. Hasta kişinin bir takım ihtiyaçlarını kendi başına yardımsız gideremez halde olması gerekiyor. Örneğin kendi başına giyinememesi, banyo edememesi, tırnaklarını kesememesi gibi ayrıca eve giren bütün gelirin kişi başına bölündüğü zaman 784 TL geçmemesi gerekmektedir. Bu şartlar uygunsa bakım maaşı bağlanıyor.

Mertlgn

Üye
Üye
Cevap için çok teşekkür ederim öncelikle. Tualet ihtiyacını kendisi karşılıyor yürüyebiliyor ancak tırnak kesimi banyo yapımı gibi şeyleri yapamıyor yardım olmadan çünkü bunu düşünemiyor. Kronik şizofreni hastası

Hataylı_72

Üye
Üye
eve gelecek olan Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetince
olumlu görüşe varırlarsa bankadan hesap açmanızı isterler o zaman bakım maaşı bağlanmış demektir.

Mertlgn

Üye
Üye
Kusura bakmayın ben yanlış anlamışım biz raporu henüz almamışız ağır özürlüdür raporunu alabilir mi demem daha doğru olacak. Bugün gidip sağlık kuruluna amcamın evraklarını verdik ve bizi bir üst kattaki psikiyatri doktoruna gönderdiler, doktor formun en altına atipik piskoz gibi bir şey yazmıştı, sorduğum da ne demek olduğunu ilaçla tedavi demek dediler. Doktor forma kişisel bakımlarını ailesi yapıyor, bazı kişilere güvenmiyor yemek yapamıyor banyo yapmayı düşünemiyor banyo yapmıyor gibi şeyler yazmış. Amcam yürüyebiliyor traş ta oluyor ama banyo yapmıyor ya da bi yerden bi yere gidemez kaybolur tualete gidiyor ancak su dökmüyor acıksa yemek yapamaz, anlayacağınız bakıma muhtaç. Babam ve amcam çalışmıyor, annem ve ben çalışıyoruz evde 5 kişiyiz kardeşim de dahil. Şimdi benim merak ettiğim bu durumlar yaşanmışken yüzde kaç rapor alırız sizce, 17 kasıma randevu verdiler kurul heyetine gireceksiniz dediler. Biz bugün ilk defa evraklarla gittik kurula ve kısa bi konuşma yaptı doktor formada hepsini yazdı. Amcam bakıma muhtaç birisi, ve bizler sahip çıkıyoruz, hakları olsun istiyoruz, bu apitik psikoz gibi yazan ibare bunlara engel mi

Mertlgn

Üye
Üye
Ve amcam sadece ilaç tedavisi aldı 8 ay boyunca, bakırköye ilk gittiğimizde şizofreni teşhisi koydular

septik

Editör
Editör
Size net cevap vermek mümkün olmasada büyük ihtimalle ağır engellidir raporunu alabilirsiniz görünüyor, Gülümse hanımında bahsettiği gibi sadece engelli olmak yetersiz hanede kişi başı 784 tl nin altında bir geliriniz olması lazım, 784 tl x 5 kişi= 3920 tl haneye giren bir gelir yoksa ve %50 ve üzeri ağır engellidir raporu alırsanız bakım maaşı alabilirsiniz.

Mertlgn

Üye
Üye
Teşekkür ederim cevaplarınız için, bugün doktor kontrolüne gittik ve kronik hale geldiğini amcamın iyileşmeyeceğini sadece ilaçlarla kendisinin dengeleneceği söylendi, yani kuşku şüphe azaltmak gibi. Anlayacağınız amcam ömrü boyunca böyle kalıcak, banyoyu yapamıyor, bıraksak aylarca yıllarca yıkanmaz, sadece yürüyor eli ayağı sağlam ama düşüncesi yok desteğe yardıma muhtaç kendisi. Umarım bu durumlar ağır özürlüdür ibaresinin yer almasına neden olur

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Mertlgn,

Öncelikle amcanız adına çok büyük geçmiş olsun dileklerimle.. öm nize yanıt veremediğim için üzgünüm ama böylesi (forumlarda sorularınıza yanıt almak, sitemizi ziyaret eden ve bu tür sorusu olan herkese fayda sağlayacağından dolayı) daha hayırlı olmuş.

Ben doktor değilim ama inanıyorum ki ( tecrübelerime dayanarak) sağlık heyeti amcanız için ağır özürlüdür ibareli engelli sağlık kurulu raporunu verecektir. Yalnız sizden ricam; amcanız adına alacağınız evde bakım maaşını yine en azından bir kısmını amcanız lehine kullanmanız olacaktır. Çevremde bu maaşı alıp da hastasına bakmayan o kadar çok düşünce engelli yakını var ki sizi tenzii ederek bu üzüntümü paylaşmak istedim.

Hakkınızda hayırlısı olması dileklerimle...

Mertlgn

Üye
Üye
Tekrar merhaba, amcam için ağır engellidir kısmına HAYIR yazıldı, ama yüzde seksen şizofreni raporu verildi. Yarın itiraz için İl müdürlüğüne gidicem, sizce olumlu birşey çıkar mı.. Cevap verirseniz çok memnun olurum

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=16527]Mertlgn[/MENTION] İtirazınız sonucunda verilen karar bir öncekinden farklı çıkarsa sizi hakem hastanesine sevk ederler oradan çıkan sonuç kesindir ve sadece yargı yoluyla değişebilir. Sonuç ne olur ağır engelli yazılırmı buna sanırım burada hiç kimse olur yada olmaz diye net birşey söyleyemez. Ağır engelli ibareli raporu alamadığınız sürece bakım maaşı içinde başvuruda bulunamazsınız. Hakkınızda hayırlısını diliyorum.

Tekerlekli Sandalye