Şizofren hastası annemi ‘bakıcı olarak’ olarak gösterebilir miyim?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
özür oranım %82 annem bana bakıyor annem şizofren tedaviyi reddediyor bakıcı maaşı için başvurusuna yol gösterdim 16 mart 2009 da başvurduk şimdiye kadar gelip bakmadılar ne yapmam gerekiyor?birde başvurumuzu kabul ettiler diyelim annem bana vekalet verse ben alabilirmiyim? (annemi çoğu konuda ikna etmek güç istediğini kabul ediyor)

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bakıcı olarak gösterilen kişinin bakıma muhtaç sakat/hasta kişinin bakımını tam olarak yapabileceğine SHÇ yetkililerini ikna etmesi gerekiyor. Annen bakıcı olarak senin bakımını tam olarak yaptığına dair SHÇ i ikna edebilir /SHÇ yetkilileri bakımın tam yapılacağına kanaat getirirse kabul ederler. Bu tamamen SHÇ yetkililerin insiyatifine bağlı bir durum. Kesin bir şey söylemek doğru olmaz.
Evde bakım ücreti bakıcı olarak gösterilen kişiye verilir. Belki annen sana vekalet verse sen maaşı alabilirsin fakat bu durum SHÇ yetkililerini iyice huylandırabilir. Bu seferde şöyle düşünebilirler. “bu kişi bakıcı aylığını bile becerip alamazken nasıl olurda hastaya tam manasıyla bakabilir.”
Tabi bu yazdıklarım tamamen varsayım. Kesin net bir şey söylemek mümkün değil. Son kararı SHÇ verir.

Tekerlekli Sandalye