Şizofreni Tedaviye rağmen çalışabilir durumda olmayan?

toprak01

Üye
Üye
Selamünaleyküm değerli dostlar.2 senelik süreli şizofren raporum 10 gün içerisinde bitiyor.Ve ben bugun yeni rapor hiçin üniversite hastanesine gittim.Hiç heyete felanda sokmadılar kağıtta yanlız ''Tedaviye rağmen çalışabilir durumda olmayan'' yazısı yazıyodu ve doç.dr imzası ve kaşesi vardı.Benim anlamadıgım bana % kaç oran verirler eski raporum %80 di.Sizce bu ne olabilir süresiz olma ihtimali varmıdır.SAYGILARIMI arz ederim

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Aleyküm selam toprak,
geçmiş olsun, şizofreni teşhisi konmuş bir hastaya %45 ila %80 arası rapor verilir.
sizin raporda yazan ...''Tedaviye rağmen çalışabilir durumda olmayan''... şeklinde ise büyük bir ihtimalle %80 rapor verirler.
İlaçla tedavi gören bir şizofreni hastası iseniz eninde sonunda raporunuz SÜRESİZ olacaktır.
ben de şizofreni hastasıyım, dört yıldır kamuda çalışıyorum.
raporum sürekli ve oranı da %45.
not kısmında: 'tedavi ile çalışma olanağı verir' yazıyor.
Çalıştırılamayacağı iş alanları kısmında: 'sorumluluk gerektiren işler' yazıyor.
Sen çıkacak raporu al işine geldiği gibi kullan. Eğer çalışmak istemiyorsan (yani emeklilik istiyorsan) ve şartlarını da taşıyorsan emekli ol.
Ama çalışmak istiyorsan ve buna gücün yetiyorsa muayene olduğun psikiyatırlara çalışmak istiyorum diye söyle, onlar sana uygun (benim aldığım gibi bir) rapor verirler,
son tahlilde rapor mapor kağıt parçasıdır(olmadı yenisi çıkarılır). ilaçlarını düzenli kullan, her şeyin başı sağlıktır.
Geçmiş olsun.
Saygılar..

toprak01

Üye
Üye
çok teşekür ederim abicim.İlgi ve alakanızdan dolayı.Abicim peki benim %80 oran düşerse itiraz etme hakkım varmı dır??

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Selamlar Toprak,
Raporun %80 ‘in altına düşerse tabii ki itiraz edebilirsin.
Prosedür neyse işler, (hastanede yatarak gözlem altına alınırsın, hastalığın seyri, öz bakım becerilerin, diğer insanlarla ilişkilerin vb. gözlemlenir en sonunda bir oran belirlenir ve hastaneden çıkarsın.) Gerekli/uygun görülürse senden aldıkları geri bildirimlere göre ilaç tedavin yeniden düzenlenir. Ama psikolojik hastalıkların en iyi tedavisi TOPLUM İÇİNDE olur.
(bir yıl hiçbir iş yapmadan emekliliği de yaşamış biri olarak örneklemem gerekirse):
Yalnız yaşıyordum. Hiçbir iş yapmıyordum. Sabah 06:00’ da kadar uyumak için yatağa giriyordum. Öğleden sonra saat 16:00 gibi kalkıyordum. İliklerime kadar depresyondaydım. Bir noktadan sonra devlet memurluğu için bir umut doğdu. Kursa katıldım, bilgisayar sertifikası aldım. Kurs sabah 10:00’da başlıyordu zor uyanıyordum. Gerçek annem değildi, babaannemdi beni büyüten kadın. Rahmetli oldu cenazesine katılamadım.
Yaşadığım tün bu buhrana rağmen ilacımı asla aksatmadım.
Sana diyeceğim o ki raporu ne için kullanacaksın yazmadın ama ilaçlarını hiçbir koşulda aksatma ve bir iş bulup çalış.
Birkaç link veriyorum şizofreni ile alakalı boş vaktinde inceleyebilirsin..
Geçmiş olsun,
Allah şifasını verir İnşallah..
şizofreni nedir - e-Psikiyatri
Şizofreni - Vikipedi
Şizofreni nedir? - UZMANTV

toprak01

Üye
Üye
teşeküler abicim ilgin ve alakan için

toprak01

Üye
Üye
Dostlar daha bilgi vermek isteyen düşünmcesini mantıgına dökmek isteyen arkadaşlar sizlerinde yorumlarınızı bekliyorum.Teşekürler

Tekerlekli Sandalye