Skolyoz hastasıyım. 2000 model araç alsam vergi indiriminden yararlanır mıyım?

kahramanfb

Üye
Üye
iyi günler
2000 modelden düşük bir araba almaya karar verdik. Skolyoz rahatsızlığım ve %58 sürekli raporum var. Arabayı benim üzeime yaptırsak herhangi bir indirimden faydalanma şansımız olurmu.

İsen Buga

Üye
Üye
%58 olmasının pek önemi yok. Sakatlığınız ile ilgili doktor raporunda ÖTV muafiyetinden faydalanır raporunuz varsa;oz aman faydalanırsınız..

varsayalım raporunuz var: ehliyetiniz var:
2000 modelden düşük bir araç almaya karar verdiniz.
Arabayı piyasa değerinde alırsınız. ÖTV yok onu ödemezsiniz. Noter işlemleri vs ödemeleri yaparsınız. Plaka eskidendi isteseniz değiştirecekseniz ayrıca ücret ödeyeceksiniz. Yani herkes gibi araç alavaksınız ayrıcalık yok size..

Ancak vergi dairesine ayrıca bilgilendirirseniz sadece MTV ödemezsiniz.

gurelcin

Üye
Üye
slm

ben de 18 temmuz faturası kesilmiş 18 temmuzda trafik tescil edilmiş nissan marka bir araç aldım fakat aracımı 31 temmuz da teslim aldım bayii den ötv indirimin den yaralandım fakat kdv ile ilgili hiç bir şey yapamazsınız dediler bilginiz varmı hangi, yoldan işlem yapmam gerekiyor tşk

İsen Buga

Üye
Üye
MTV yani Temmuz Ocak aylarında ödenen Motorlu Taşıt Vergisinden de muafsınız. İlkkez aldığınız için ilk MTV ödenir sonraki MTV ödenmez. O yüzden Motorlu Taşıt vergisinin yatırıldığı vergi dairesine gidip raporunuzu ruhsatınızı işlettirin.

KDV ve eksoz vergisinden muaf değilsiniz.

Bu arada kazasız belasız güle güle kullan.

kehribarcariye

Üye
Üye
ötv de rapor oranı önemliydi sanıyorum

%58 olmasının pek önemi yok. Sakatlığınız ile ilgili doktor raporunda ÖTV muafiyetinden faydalanır raporunuz varsa;oz aman faydalanırsınız..

varsayalım raporunuz var: ehliyetiniz var:
2000 modelden düşük bir araç almaya karar verdiniz.
Arabayı piyasa değerinde alırsınız. ÖTV yok onu ödemezsiniz. Noter işlemleri vs ödemeleri yaparsınız. Plaka eskidendi isteseniz değiştirecekseniz ayrıca ücret ödeyeceksiniz. Yani herkes gibi araç alavaksınız ayrıcalık yok size..

Ancak vergi dairesine ayrıca bilgilendirirseniz sadece MTV ödemezsiniz.

nasıl yani yüzde 90 rapor gerekmiyormuydu ötv siz arac almak için benim kardeşimin yüzdeseksen raporu var ötv den faydalanamazsınız demiştiniz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
iyi günler
2000 modelden düşük bir araba almaya karar verdik. Skolyoz rahatsızlığım ve %58 sürekli raporum var. Arabayı benim üzeime yaptırsak herhangi bir indirimden faydalanma şansımız olurmu.

1: ÖTV İndirimi sıfır araçlar için geçerlidir. İkinci el araçlarda ÖTV indirimi olmaz.
2: Sakatlık oranı %90'ın altında olanlar ÖTV indirimli araç alabilmeleri için mutlaka aracı hareket ettirici özel bir donanıma ihtiyaç duymalılar. Skolyoz hastalığında böyle bir donanıma ihtiyaç olmadığından siz ÖTV indirimli araç alamazsınız.

kahramanfb

Üye
Üye
teşekkür ederim sağolun

Tekerlekli Sandalye