Skolyozun ameliyatsız tedavisi mümkün mü?

Rüveyda

Üye
Üye
29 yaşındayım skolyozum var. skolyoz derecem 44 eskiden beri skolyozum vardı ama ilerleyen yıllarla birlikte skolyozum da ilerledi. 2-3 d.r a gittim hepside kesin çözümün skolyoz ameliyatı ile olacağını söyledi. ama ben ameliyat tan çok korkuyorum. skolyozun ameliyatsız bir çözümü yokmu acaba mesela bel fıtığı boyun fıtığında ameliyatsız çözüm felan diyorlar bu ameliyatsız çözüm skolyoz için de neden geçerli değil. belkide skolyozun da ameliyatsız çözümü vardır ama biz bilmiyoruz bu konu hakkında deneyimi olan arkadaşlarımmız varmı acaba tek çözümün ameliyat olması çok kötü bir durum. :(

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Merhabalar, 40 derecenin üzerinde ki skolyozda ameliyat öneriliyor. 40 derecenin altında ki skolyoz larda ise başka alternatif tedavi yöntemleri tercih edilebiliyor. Yalnız bu tedavi yöntemlerinin hiç biri (ameliyat hariç) skolyozun iyileşmesine neden olmaz. sadece skolyozun ilerlemesini önleyebilir. Bugün skolyozun iyleşmesi için bilinen tek tedavi yöntemi ameliyattır. bunun dışındaki tedavi yöntemleri (egzersiz, korse kullanımı v.b gibi) hastalığın ilerlemesini önleyen tedavi yöntemleridir.
skolyoz ameliyatıyla ilgili daha geniş bilgi için:
http://engelliler.gen.tr/f30/skolyoz-ve-ameliyat-scoliosis-surgery-273/

Tekerlekli Sandalye