SODES Adana'da Pilot Olarak Uygulanacak

gülümse_hayata

Üye
Üye
Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığı tarafından 2008'den bu yana yürütülen Sosyal Destek Programı'nın (SODES) bu yıl Adana'da pilot olarak uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, SODES programının özellikle dezavantajlı grupların ve il genelinin beşeri sermayesini güçlendirmek aynı zamanda toplumsal bütünleşme sürecine destek olmayı amaçladığı belirtildi.

Adana Valiliği'nin de bu kapsamda yerel düzeyde hazırlanacak ve uygulanacak SODES projeleri ile toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha fazla katılmalarını sağlamayı, istihdam edilebilirliği artırmayı ve kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler yoluyla bölgedeki kadın, çocuk, genç ve engellilerin kendilerini daha iyi ifade etmelerine katkı vermeyi hedeflediği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Adana Valiliği 2011 yılı SODES Programına kamu kuruluşları, il/ilçe özel idareleri, belediyeler, mahalli idare birlikleri, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları 07 Temmuz - 15 Ağustos tarihleri arasında başvuruda bulunabilirler. Program Sosyal İçerme, İstihdam, Kültür, Sanat ve Spor olmak üzere üç bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenlere bağlı olarak aşağıda belirtilen öncelik alanlarına göre proje teklifleri kabul edilecektir. "

Açıklamada, SODES Programı kapsamında desteklenecek projeler için tahsis edilen toplam kaynak tutarının 3 milyon 900 bin TL olduğu, program kapsamında desteklenecek her bir proje için tahsis edilecek asgari hibe tutarının 20. 000, 00 TL ve azami hibe tutarının ise 200 bin TL olarak belirlendiği bildirildi.

AA

gülümse_hayata

Üye
Üye
Erzincan’da SODES Başvuruları Başladı

Erzincan’da SODES projelerinden faydalanmak isteyenler için bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen SODES teklif çağrılarına ilişkin toplantıya; Vali Yardımcısı ve SODES İl Koordinatörü Tülay Baydar Bilgihan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç, bazı kamu kurum ve kuruluş müdürleri, belde belediye başkanları ve davetliler katıldı.

Vali Yardımcısı ve SODES İl Koordinatörü Tülay Baydar Bilgihan, konuşmasında, 2012 yılı SODES programına, önceki yıllarda olduğu gibi il özel idareleri, kamu kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, belediyeler, mahalli idare birlikleri, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlanan projeler sunulduğunu hatırlattı. Bilgihan, "SODES; yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi güçlendirmek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak amacıyla istihdam, sosyal içerme ve kültür, sanat ve spor alanlarındaki projeleri destekleyen bir programdır." dedi.

ÖNEMLİ PROJELER HAYATA GEÇİRİLMİŞTİR

Erzincan'da yıllara göre yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Yardımcısı Tülay Baydar Bilgihan, şunları söyledi: "2010 yılında Erzincan genelinde uygulanan 41 adet projeye sağlanan SODES destek tutarı 4 milyon 208 bin TL'dir. Yıl içerisinde yapılan değişiklikler ve ek ödeneklerle proje sayısı 42 adede, toplam SODES destek tutarı 4 milyon 283 bin 803 TL'ye ulaşmıştır. Uygulamasına geç başlanan 3 proje devam etmekte, geriye kalan 39 proje tamamlanmıştır. Bugüne kadar 3 milyon 780 bin TL harcanmıştır. 2010 yılında SODES tamamlanan projeler kapsamında; 13 adet çocuk parkı ve Oyun grubu, 14 adet açık hava spor alanı, 3 adet kültür merkezi, 1 adet engelli parkı, 1 adet mesleki eğitim merkezi, 1 adet engelli merkezi, 1 adet yürüyüş yolu ve pisti, 1 adet 120 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdu onarımı tamamlanmıştır. Sosyal, kültürel ve sportif kurslar tekvando, kayak, masa tenisi, satranç, atletizm, Bağlama, tiyatro, hat sanatı, ebru, resim, ney, hızlı okuma alanlarında açılmış olan kursları bin 262 kişi başarıyla tamamlamıştır.

Engellilere yönelik açılan bilgisayar kursundan 130 kişi, işaret dili kursundan 120 kişi mezun olmuş, Kızılay bünyesinde oluşturulan terapi merkezinden 120 engelli faydalanmıştır. Projeler kapsamında, ilköğretim öğrencileri seviye belirleme kurslarına, orta öğretim, üniversiteye hazırlık kurslarından bin 132 kişi faydalanmıştır. 2011 yılında Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilen 57 projenin toplam SODES destek tutarı 5 milyon 73 bin 741 TL olup, 55 projenin sözleşmesi imzalanarak uygulamaya başlanmıştır. Devam eden projelere bugüne kadar 1 milyon 464 bin TL ödenek aktarılmıştır. 2010 yılından artan ödenekler ve iptal edilen projelerden kalan ödeneklerin kullanımı için daha önce bakanlığa sunulan projelerden seçilen 7 adet projenin kabul edilmesi halinde, 2011 yılı proje sayısı 62 adede yükselecektir."

Toplantı, daha sonra SODES teklif çağrıları ile ilgili olarak yapılması gereken uygulamalar hakkında, ilgili birim yetkilileri tarafından davetlilere anlatıldı.

gülümse_hayata

Üye
Üye
SODES Projelerine En Az 50 En Fazla 475 Bin Lira Hibe Verilecek

Kalkınma Bakanlığı'nca 2008'de bu yana yürütülen Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında yapılacak her proje için verilecek hibe tutarının asgari 50 bin, azami 475 bin TL olacağı bildirildi.

Adana Sosyal Destek Programı 2012 teklif çağrı toplantısı Seyhan Kültür Merkezi'nde yapıldı. Adana Vali Yardımcısı Fikret Deniz, SODES'in amacının göçle gelen ve dezavantajlı grupların, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler yoluyla kente uyum sağlamalarına destek olmak olduğunu söyledi.

Geçen yıl projelere verilen asgari hibe tutarının 20 bin liradan 50 bin liraya çıkarıldığını aktaran Deniz, azami hibe tutarının da 200 bin liradan 475 bin liraya yükseltildiğini bildirdi. Her türlü kültürel ve sosyal projelere destek verdiklerini aktaran Deniz, SODES'e son başvuru tarihinin 15 mayıs olduğunu hatırlattı.

Daha sonra Adana Valiliği SODES Proje Koordinatörü Adem Yılgın, yeni program hakkında bilgi verdi. Programın sosyal içerme, istihdam ile kültür sanat ve spor olmak üzere üç bileşenden oluştuğunu ifade eden Yılgın, "Yerel düzeyde hazırlanacak ve uygulanacak projeler ile toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha fazla katılmalarını sağlamayı, istihdam edilebilirliği artırmaya ve kültürel sanatsal ve sportif faaliyetler yoluyla bölgedeki kadın çocuk genç ve engellilerin kendilerini daha iyi ifade etmelerine katkı vermeyi hedeflemektedir." dedi.

gülümse_hayata

Üye
Üye
SODES İle Bin 345 Proje Yürütülecek

Kalkınma Bakanlığı tarafından uygulanan Sosyal Destek Programı (SODES) 2012 yılı projeleri açıklandı. Kurumun web sitesinde yayımlanan verilere göre Ağrı'dan gönderilen 69 proje desteklenecek.

En çok Gaziantep, en az Şırnak’ta proje yürütülecek SODES'in uygulandığı 25 ilde, 2012 yılında toplam bin 345 projeye yürütülecek. İller arasında en fazla 100 proje ile Gaziantep birinci, 23 proje ile Şırnak ise son sırada yer aldı. İllerin kabul edilen proje sayıları şöyle: Gaziantep 100, Diyarbakır 77, Malatya 75, Batman 70, Ağrı 69, Van 69, Erzurum 66, Şanlıurfa 65, Hakkari 63, Elazığ 61, Muş 58, Adıyaman 54, Bitlis 54, Bingöl 50, Iğdır 48, Tunceli 44, Kars 42, Erzincan 40, Kilis 40, Gümüşhane 39, Mardin 39, Siirt 39, Ardahan 35, Bayburt 25, Şırnak 23.

Proje adı başvuru sahibi

1. Gençlik Merkezi Ağrı Genç İşadamları Derneği

2. Sosyal Kadın ve Çamaşırevi Projesi - Doğubayazıt Belediyesi

3. Dört Mevsim Sporla Gülen Yüzler - Ağrı İl Müftülüğü

4. engelliler el ele verelim birlikte ekmek yiyelim - görmeyenler kültür ve birleşme derneği (görbir) ağrı şubesi

5. tutak sosyal kültürel yaşam alanı- tutak belediyesi

6. kenar mahalleler spor yapıyor - 2 - ağrı belediyesi

7. Yılmaz Gençlik Merkezi - Ağrı Eğitim Kültür Sosyal ve Yardımlaşma Derneği

8. Gençlik Merkezi Kültür Merkezine Kavuşuyor - Gençlik Hizmetleri ve Spor Mudürlüğü

9. Anne Okula Çocuk Oyuna 2 - Eleşkirt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

10. Ağrının Sporla Gülen Gençliği - Ağrı İmam-Hatip Mezunları Derneği

11. Hey Köye Bir Kütüphane - Patnos İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

12. Oyuncak Kütüphanem Var Farkım Var - Patnos İlçe Emniyet Müdürlüğü

13. Sevgi Çiçekleri Anasınıfı - Patnos Köylere Hizmet Götürme birliği

14. Çocuklarımız İçin Park-2 SODES Parkı - Doğubayazıt Belediyesi

15. Aile Danışma ve Kadın Eğitim Merkezi - Yeşeren Umutlar Kadınlar Derneği

16. Gelişimim İçin Bir Kozalağa(Çocuk Merkezine) İhtiyacım Var - Ağrı Eğitimciler Derneği

17. Kırsal Bölgelerden Gelen Kız Öğrencilere Burs ve Sosyal Hizmet Verme - Sevda-Der

18. Atölyeden Spor Salonuna - İl Milli Eğitim Müdürlüğü

19. Okullarımız Halı Sahaya Kavuşuyor - Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü

20. SBS'ye Hazırlanıyorum - Suluçem YİBO Müdürlüğü

21. Okulumuzda Bir De Oyun Parkım Olsa - 2 - Patnos Köylere Hizmet Götürme Birliği

22. Okuyan Taşlıçay - Taşlıçay Milli Eğitim Müdürlüğü

23. "Kadın Spor ve Kondisyon Merkezi Projesi" - Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü

24. İlk Adımlar - Diyadin Köylere Hizmet Götürme Birliği

25. Çocuk Parkı - Diyadin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

26. Karanlıktan Aydınlığa Açılan Kapı - Ağrı İmam Hatip Mezunları Derneği

27. SODES Bizim Yuvamız - Ağrı Kültür ve Eğitim Vakfı

28. Mesleki Eğitim Alıyorum - Patnos İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

29. Okuyan Kızlarımıza Sıcak Bir Yuva - Patnos Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği

30. Kortun Kardelenleri - Ağrı Tenis ve Yüzme Spor Kulübü Derneği

31. At "l" Gider - Patnos İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

32. Halk Eğitim Halkla El Ele - Eleşkirt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

33. SODESLE Çocuğum Emin Ellerde (Çocuk Bakım Kursu Projesi) - Güneşin Kadınları Derneği

34. Kız Yurdu - Patnos Eğitim Sever Öğretmenler Derneği

35. Çizgiler Yüreklerimizde Değil, Yanlız Alınlarımızdadır. - Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü

36. Engelsiz Park Projesi - Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

37. Gençler Sporla Buluşuyor - Taşlıçay Belediyesi

38. Eğitime "SODES"tek - Umut Kuşum Derneği

39. Madde Dağımlısı Çocukların Topluma Kazandırılması Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü

40. Ağrı Gençlik ve Etüt Merkezi - İlahiyat İlimleri Araştırma ve Akademisyenler Derneği

41. Hadi Tut Ellerimden Kaldıralım Bütün Engellerimi - Patnos İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

42. Müzik Sanatını Tanıtmak - Öğretmek ve Müzisyen Yetiştirme Kurslar - T.C Patnos Belediyesi

43. Düş Bahçeleri - Taşlıçay Köylere Hizmet Götürme Birliği

44. Engelsiz Yaşam - Doğubayazıt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

45. Ağrı İli Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi - Milli Eğitim Müdürlüğü

46. Okulöncesi Eğitimi Destekleme Projesi - Eleşkirt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

47. Engelsiz -Fizyo Park Projesi - Patnos Belediyesi

48. Ağrı İlindeki Eğitilebilir Engelli Çocukların Fiziksel, Fizyolojik ve Sosyal Becerilerinin Geliştirilmesi - Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

49. Kilimin Dili - Taşlıçay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

50. Engelli Bireyler Hediyelik Eşya Yaparak Bütçelerine Katkı Sağlıyor - Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

51. Aile İçi Şiddete Son - Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü (Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü)

52. Ben Herşeyi Hakediyorum - Patnos İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

53. Haydi Gençler Sahaya - Doğubayazıt Çok Programlı Lisesi

54. Geleceğin Anneleri Tarihin Yazılığı Topraklarda - İl Müftülüğü

55. Ekonomi ve Çevreye Doğal Yatırım - Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

56. Çocuklar Parklarla Buluşuyor - Ağrı Belediyesi

57. Benim De Bir Yuvam Var - Sevda Derneği(Sevda-Der)

58. Umut Kültür Sanat ve Spor Günleri - Umut Kuşum Kerneği

59. Sağlıklı Evler, Yenilenmiş Hayatlar - Eleşkirt Belediye Başkanlığı

60. Küçük Dokunuşlar Büyük Kurtuluşlar - Eleşkirt Kültür Eğitim Derneği

61. Ağrı İl Merkezinde Yurtlarda Kalan Liseli Kız Öğrencilerin Spora Teşfik Projesi - Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

62. Geleceğe İpek Dokunuş - Ağrı Belediyesi

63. Ağrı'lıları Ebru Sanatı ile Buluşturuyoruz - Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

64. Ağrı İli Geleneksel El Dokumalarının Orijinal Desen Tespiti, yeniden dokunması ve katalog çalışması - Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

65. Yetim Aile Yoksul Aile Olmasın - Ağrı İnsani Yardım Derneği

66. Kadın Girişimciliği ve Meslek Edindirme Projesi - Yaşamın Renkleri Kadın Derneği

67. Ağrı Güzel Sanatlar Projesi - Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

68. Engelliyiz Bizde Varız! - Patnos İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

69. Dedeli Belediyesi Çocukları Çok Seviyor. - Dedeli Belediyesi

14.08.2012 – Ağrı Güncel

Tekerlekli Sandalye