Söz bedensel engelli spor kulüplerinde...

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Geçtiğimiz hafta bu sütunlarda Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) engelliler sporuna verdiği destekleri yazmıştık. Bu yazımız üzerine, bedensel engelliler spor kulüpleri “Bizim de söyleyecek sözümüz var” dedi.

İşte onlardan gelen tepkiler ve beklentileri;

FEDERASYON GENELGESi

Milli müsabakalarda kullanılacak spor sandalyelerinin ücretinin yarısını milli takım oyuncularından isteyen, organize ettiği liglerde oynayan takımların yolluklarını veremeyen ancak milli takımların kamplarını 7 yıldızlı tatil köylerinde sporcu sayısı kadar yöneticinin katılımı ile yapan federasyonumuz var. Kulüplere gönderdiği ve tamamen TESYEV’i hedef alan genelgesinde, kulüplerin tüzüklerinin varlığından bihaber olduklarını göstererek, “Kulüpler, federasyonun izni ve haberi olmadan, hiçbir vakıf, dernek, kamu kurum ve kuruluşlarından yardım talep edemezler. Aksi halde disiplin kuruluna sevk edileceklerdir” diyor.

Peki bu genelgede imzası olan yönetim kurulu üyelerine ve başkanına soruyorum;

“Kulüplerin bu genelgeye göre hareket ettiklerini varsayalım, federasyon olarak sadece Tekerlekli Sandalye Ligleri’nde yapacağınız organizasyonla kaç tane takımı sahaya çıkarabilirsiniz.?”

Sizler bu soruya cevap veremezsiniz çünkü hayal satıyorsunuz. Dilerseniz bu soruya ben yanıt vereyim; Süper Lig’de 4 takım haricinde hiçbir takımı sahaya çıkaramazsınız, hiçbir takımı deplasmana gönderemezsiniz. Siz TESYEV’i hedef almakla bindiğiniz dalı kestiğinizin farkında değilsiniz.

(Erol Gökçe Kırklareli Bedensel Engelliler Spor Kulübü..)

Taşlayanlara;

Bugüne kadar gerek spor kulüp başkanı, gerekse engelli biri olarak birçok kez yararlandığım, etrafımdaki engellilerin faydalanmasına da aracı olduğum TESYEV’in haksız yere eleştirilmesi beni ziyadesiyle üzüyor. 13 yıllık yöneticilik hayatım boyunca eleştirinin ‘Meyve veren ağaç taşlanır’ mantığıyla yapıldığını biliyorum. Ama taşlayanlar genellikle kendi işini beceremeyenler oluyor.

Biz engelliler ve engelli kulüplerimiz her zaman bağış ve desteklerle ayakta duruyoruz. Bizler spor malzemelerini, kendi ihtiyacımız olan protez, tekerlekli ve akülü sandalye gibi hayati önem taşıyan malzemelerimizi temin etmekte zorlanıyoruz. Devletten destek gelmesi uzun zaman alıyor ve belirli bir kısmını ödemek zorunluluğunuz var. Bu konuda hiç geliri olmayan veya geliri çok düşük engelli ve aileleri çok zorluk çekiyor. İşte tam bu sırada TESYEV devreye giriyor. Hiçbir masraf çıkarmadan ve hatta engellilerin gidiş dönüş yol parasını karşılayarak gerekli ihtiyaçlarını karşılıyor.

Peki bundan kim rahatsız oluyor da TESYEV’i taşlıyor.?

Taşlayanlara sesleniyorum; Siz sadece işinizi yapın. Eğer gerçekten bir şey yapmak istiyorsanız TESYEV’e destek olun..

((Muttalip ALTUN Başkan 7 OCAK Engelliler Spor Kulübü Başkanı..)

Burası Batman;

6 yıla yakın zamandır engelli camiasında yer alıyorum. 2008’de bazı dostlarım aracılığı ile TESYEV ve Sayın A. Yavuz Kocaömer’i tanıma imkanı buldum. Bu mutluluğumu Batman’da oturan engelli kader arkadaşlarım adına da sizlerle paylaşmak istiyorum. Taraf olmamak, doğru yazmak ve doğru konuşmak gerektiğini düşünüyorum. İyi ki varsın TESYEV ve Sayın A. Yavuz KOCAÖMER.. Bugün engellilerin yaptığı bir spor varsa, takımlar kuruluyorsa bu sizlerin destekleri ile oluyor. Desteklerinizden dolayı sizlere ve TESYEV çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

(Nasreddin KAYA Batman Engelliler Spor Kulübü Başkanı..)

Bucalı engelliler sizinle..;

Yavuz Kocaömer’i engelliler sporuna basketbolcu olarak başladığımda tanıdım. Birçok kulüpte basketbol oynadım. Yavuz Kocaömer ne kadar bu konuda yapıcı olsa da, bazıları tarafından haksızlığa uğradığına şahit oldum. İzmir’de birçok arkadaşımın ortez ve protez konusunda kendisinden destek aldığını, hayatlarını verimli bir şekilde daim ettirdiğini de biliyorum. Kendi gayretimle kurduğum Bucalı Engelliler Spor Kulübü’nde ne sıkıntılar çektiğimi ben biliyorum. Sadece emekli aylığımla geçinip, üniversitede 2 çocuk okutuyorum. Maaşıma haciz koymak isteyenler sırada.. Şu an kullandığımız sandalyeler ligden çekilen Bursa Engelliler Spor Kulübü’nün.. Sıkıntımı federasyonumuza ilettim. Başkan sanki “Bize mi güvendin takımı kurdun” diyor. Sandalye talebimizi onlara bildirdik. Ama umutsuzca bekliyoruz sadece.. Onlar harcırahlarımızı zamanında yollasalar o da bize yeter. Federasyon yönetimi olarak engellilere kendilerinin veremediği desteği TESYEV sağlıyor diye çekememezlik yapmasınlar.

(Raşit Yürüm Bucalı Engelliler Spor Kulübü Başkanı..)

Şanlıurfa’dan sevgiler;

Türkiye’de engellilere ortez, protez, tekerlekli basketbol sandalyesi, akülü ve manuel tekerlekli sandalye bağışları yapıyor, turnuvalar, seminerler düzenliyorsunuz. 2001 yılından beri Şanlıurfa Engelliler Spor Kulübü’nü ayakta tutmaya çalışıyoruz. Bu konuda kulübümüze yaptığınız sayısını ve meblağını bile tutmaya zorlandığımız yardımlarından dolayı TESYEV’in tüm çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Bu tür çalışmaların ve desteklerin özellikle seminer, toplantı ve turnuvaların çoğalmasını beklediğimi belirtirim.

(Mehmet Veysi Fırat/Şanlıurfa Engelliler Spor Kulübü Başkanı..)

Yüksekova’dan teşekkür;

Sayın Yavuz Kocaömer’in belirttiği gibi birçok kulübe ve engelli sporculara yardımları olmuştur. Hatta 2006-2007 sezonunda biz Yüksekova Engelliler Spor Kulübü olarak spor sandalyemiz olmadığı için neredeyse lige giremiyorduk. O tarihlerde durumumuzu TESYEV’e bildirdik. Anında bize 5 adet spor sandalyesi gönderdiler. Son dakikada lige katılabildik. Bu tarihe kadar TESYEV’in yardımları, bizleri verdiğimiz mücadelede güçlü kılmaktadır. Hatta bir sezon önce yine bize spor sandalyesi göndermiştir. Bu anlamda Yavuz Kocaömer başkana, ekibine ve tabii ki gönül sponsorlarına ne kadar teşekkür etsek azdır.

(Mustafa Işık/Yüksekova Engelliler Spor Kulübü..)

Ne zaman adam oluruz.?

Yazınızı zevkle okudum. Çünkü en başından beri engelli sporlarına şahsınız ve vakıf olarak yaptığınız katkıları çok ama çok yakından biliyorum. Şahsım ve kulübüm adına size bu yardımlarınız nedeniyle teşekkür ederim. 1999’da kurduğumuz kulübümüz, yardımlarınız olmasaydı ayakta kalma şansına sahip olamazdı. Bugün hâlâ liglerde mücadele edebiliyorsak ve milli takıma sporcu yollayabiliyorsak, bu sizden aldığımız malzeme yardımları sayesindedir. Sizi Türkiye’de yaşayan engellilerden biri olarak ayakta alkışlıyorum.

NE ZAMAN ADAM OLURUZ; Yapılan doğru işleri ve doğru insanları takdir etmeyi öğrendiğimiz zaman.!

(Erdal Denizaslanı İzmir Karşıyaka Engelliler Spor Kulübü..)

Şükranlarımızla;

Malatya Bedensel Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu adına bu yazıyı yazıyorum. Yapmış olduğunuz çalışmalar, yardımlar, Türkiye genelindeki engelli kardeşlerimiz için attığınız adımlar takdire değer. TESYEV Başkanı’na ve yönetimine şükranlarımızı sunarız.

(Hüseyin Karaoğlan Malatya Bedensel Engelliler Spor Kulübü Derneği..)

Yavuz Kocaömer

Tekerlekli Sandalye