Şok! Özürlü sağlık kurulu raporları artık ücretli!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bilindiği üzere 2010 yılında bir genelge yayınlanarak özürlülere verilecek sağlık kurulu raporlarından ücret alınmayacağı belirtilmiştir. Bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f25/ozurlu-saglik-kurulu-rapor-ucretleri-hakkinda-1429/

Bir üyemizin uyarısı ile (rahim) 2014 yılında yayınlanan SUT’e göre, (sağlık uygulama tebliği) özürlülük raporundan ücret alınacağı belirtilmiş. İlgili maddeyi aynen aşağıya ekliyorum…

(14) Kişilere sağlanan sağlık hizmetlerine ilişkin düzenlenen sağlık raporu bedelleri, SUT eki EK-2/B Listesinde yer alan rapor puanları esas alınarak sadece bir adet olarak faturalandırılır. Ancak Kurum birimlerince sevk belgesi düzenlenmek suretiyle maluliyet, meslek hastalığı ve kontrol muayeneleri vb nedenlerle sağlık hizmeti sunucusuna sevk edilen kişiler için düzenlenen sağlık raporları ile ilaç ve tıbbi malzeme temini de dâhil olmak üzere tedavi amacıyla düzenlenen sağlık raporları dışında kalan; özürlülük raporu, ehliyet raporu, vasi tayini raporu, portör muayeneleri ve işlemleri, tarama amaçlı muayene ve işlemler vb özel amaçla kullanılacak durum belirtir rapor bedelleri ile bu durumların tespitine yönelik yapılan işlem bedelleri Kurumca karşılanmaz.

Tercümesi şudur; maluliyet tespiti meslek hastalığı ve kontrol muayenesi dışında alınacak özürlü raporları için bundan sonra ücret ödenecek. Örnekse kişi h sınıfı ehliyet, 2022 maaşı, evde bakım maaşı veya vergi indirimden yararlanmak için sağlık kurulu rapora almak istediğinde bundan böyle ücret ödemek zorunda kalacak.
Devlet her geçen gün engelli haklarında ve engellilere tanınan pozitif ayrımcılıkta bir adım öteye gitmesi gerekirken her ne hikmetse şimdiye kadar verilen haklar bir bir tırpanlanıyor. Bu işin sonu nereye bende merak ediyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rahim net bir şekilde hangi amaçla çıkartılacak raporlardan ücret alınmayacağı belirlenmiş. O raporlardan (maluliyet tespiti vb gibi) ücret alınmayacak burası çok net. Ancak hangi raporlardan ücret alınacağı kısmında "özürlülük raporu" diye genel bir ifade kullanılmış. Yoruma açık ve içinden çıkılması çok zor bir durum.

R

rahim

Guest
halil bey engelli raporu alırken acaba diyorum MEDULA-HASTANE sisteminden PROVİZYON almadan rapor verilirse sanırım ücret alınmaz gibi me geliyor.aşagıdakı açıklama sanırım engelli raporları içinde uygulanıyor gibi me geliyor.

2013/4762 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında bahsi geçen kişilere ait sağlık kurulu raporu düzenlenmesinden dolayı verilen sağlık hizmetlerinin SGK'ya fatura edilmemesi ve ilgili kişilere katılım payı yansımaması için Medula-Hastane siteminden provizyon alınmaması hakkındaki yazı aşağıdadır.

TKHK | Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu

Sağlık Kurulu Raporlarının Ücretlendirilmesi Hakkında
Aç İndir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rahim inan bir fikrim yok. Ne desem yalan olur.

Tekerlekli Sandalye