Sol alt ekstremite sakatlığında otomatik vitesli aracın ÖTV siz alınabilmesi?

cengocenk

Üye
Üye
Merhabalar

Geçen yıl geçirdiğim bir trafik kazası sonrası oluşan sol alt ekstremite ile ilgili sakatlığım bulunmakta. Devlet hastanesinden il sağlık kuruluna sevkim gerçekleşecek bugün. Amacım otomatik bir araç alımı sağlamak.
Mevcutta ehliyetim var.

Ancak forumdaki yazılanları okuduğumda sol alt ekstremite ile ilgili artık ehliyette güncelleme yapılmadığı (eski ehliyet dilinde H sınıfı verilmediği) ve ÖTV muafiyeti verilmediğini öğrendim. Daha doğrusu "Özelge" prosedürüne gönderdiklerini söylüyor ilgili arkadaşlar sanırım. Ve bu özelge ile ilgili yanıtlarda aylar ile ifade edilen sürede geliyormuş. Gelen de olumsuz oluyormuş gibi bir izlenim elde ettim.

Bu ne kadar doğrudur? İl Sağlık kurulundan ilgili raporu otomatik araç kullanabilir şeklinde alırsam prosedür nasıl işleyecek? Trafik? Geir İdaresi vs vs.....

Bilgili bir arkadaştan yardım ve yönlendirme alabilirsem çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol alt ekstrimitede sakatlığı olupta B engelli sınıfı ehliyet + ötv indirimli araç alan binlerce insan var. Evet dediğiniz gibi solt bacak engellilerden sakatlık durumuna göre özelge istendiğide oluyor ama her sol alt ekstrimitede bir değil. Atıyorum x kişinin sol bacağında çok az aksama olur buna verilmez. ama bir diğerinin 10 cm kısalık olur ona verilir gibi gibi...

cengocenk

Üye
Üye
Sol alt ekstrimitede sakatlığı olupta B engelli sınıfı ehliyet + ötv indirimli araç alan binlerce insan var. Evet dediğiniz gibi solt bacak engellilerden sakatlık durumuna göre özelge istendiğide oluyor ama her sol alt ekstrimitede bir değil. Atıyorum x kişinin sol bacağında çok az aksama olur buna verilmez. ama bir diğerinin 10 cm kısalık olur ona verilir gibi gibi...

Hızlı bilgilendirme için çok teşekkürler.
Bir sorun daha olacak; il sağlık kurulundan otomatik vitesli araç kullanabilir otv muafiyeti alabilir ibareleriyle bir rapor çıktıktan sonra akis ne olacak? Okuduklarından anladigim
1-rapor ile nüfus müdürlüklerinden birisinden ehliyet değiştirilecek.
2- aracin satin alinacagi bayiye bu ehliyet ve il sağlık kurulundan alınan rapor iletilecek.
3- eğer vergi dairesi gerekli görürse özelce isteyecek veya beni daireye çağıracak.

Bu aşamalar doğru mudur?

Bir de aşamalar içerisinde nüfus müdürlüğünden ehliyet değiştirme işlemi var ise; verilen geçici ehliyet belgesi ile işlemler başlatılabilir mi?

Tekerlekli Sandalye