Sol ayak bileğimde hareket kısıtlılığı var. Otomatik vites araç alırmıyım?

cryptic

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar.. benim sol ayak bileği dorsifleksiyonunda 10 derece hareket kısıtlılığı mevcut.. yanı sol ayak bileğinde hareket kısıtı.. platin ve vidalar mevcut ayağımda..özür oranımı henüz bilmiyorum ama 10 ya da 20 dir en fazla gibi tahmin ediyorum.. otomatik vites kullanabilirim.. artık otomatik vitesde özel tertibat sayılıyor bildiğim kadarıyla..ötv indirimli otomatik vites araç almam mümkün müdür acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet sol ayaktan/baçaktan engelliler ÖTV indirimden yararlanıyor artık.

Konuya dair ilgili kısım:
Sirküler uyarınca otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemekle birlikte, sol ayağında veya sol bacağında sakatlığı olanlar için otomatik vites, hareket ettirici özel tertibat olarak sayılacak.

Bu çerçevede, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan ''H'' sınıfı sürücü belgesine haiz malul ve engelliler, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araç alımında istisnadan yararlanabilecek. Sağ ayağında veya sağ bacağında sakatlığı olanlar da, gaz veya fren pedalında sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmak suretiyle otomatik vitesli araç alımında istisnadan faydalanabilecek.

Devamı için tıklayınız: http://engelliler.gen.tr/f18/sol-ba...bat-olmaksizin-otvden-faydalanabilirler-1379/

cryptic

Üye
Üye
Öncelikle teşekkür ediyorum.. Bugün Gazi Üniversitesi Hastanesinde bir doktorla görüştüm.. Bana sen H sınıfı alamazsın dedi.. Onun için yüzde 60 lazım dedi.. Benim bu oranın düşük olmasından dolayı H sınıfı ehliyet alamamam gibi bir durum söz konusu mu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yahu arkadaş bu DR milleti neresinden uyduruyor bu oranları anlamıyorum. Öyle bir şey yok güzel kardeşim. O DR işkembesinden sallamış. H sınıfı ehliyet almak için değil %60 oranlı rapor, rapor oranının hiç bir önemi yok bile. Paşa paşa alırsın H sınıfı ehliyeti tabi bu şekilde kazma DR larla karşılaşmadığın sürece.

cryptic

Üye
Üye
peki daha fazla rahatsız etmeyeceğim.. son bir soru.. raporda h sınıfı ehliyet alır ve otomatik vites kullanır mı yazacak? bu durumda ötv indirimi geçerli değil mi? raporda Özel tertibatlı araç kullanabilir yazmak zorunda mı H sınıfı için..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet aynen dediğiniz gibi h sınıfı ehliyet alır otomatik vitesli araç kullanır yazacak. Ve evet ÖTV indiriminden yararlanırsınız. Bu arada bu sitede dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Burayı sorulara yanıt vermek için açtık...

SENOL_BY

Üye
Üye
öncelikle slm... stede henüz yeniyim bunu belirtmek isterim bende bilgimi sizinle paylaşmak isterim ben % 92 derece engelliyim cryptic arkadaşın sorusuna cevap vermek istedim... % 60 altında engel derecesi olanlar kesinlikle H sınıfı ehliyet alamazlar çünki ben aldım ve minimum derece sınırı % 60 ama yinede araştırmaya devam et istersen kolay gelsin.

cryptic

Üye
Üye
ben herhangi bir yerde rastlamadım %60 sınırına.. nerde belirtiliyor acaba?

SENOL_BY

Üye
Üye
benim bilgim o kadar yinede araştırmayı devlet hastanesinden yaparsan yardımcı olacaklarını düşünüyorum... his kaybından engelli plakalı araç kullanan gördüm. sana tavsiyem önce bir ehliyet kursuna sonrada devlet hastanesinde heyet kurulu başkanından bizzat öğrenmen daha garanti olur derim.

emre2335

Üye
Üye
iyi günler bir kaç sorum olacaktı sağ ayakta 3 cm kısalık ve düşük ayak var h sınıfı ehliyet alabilirmiyim otomatik vites???

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağ ayak engelliler için otomatik vitesli araçta değil tertibatlı araç olabilir ancak. Bunun için alacağınız raporda "h sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı otomobil kullanır" ibarelerinin olması gerekmekte.

emre2335

Üye
Üye
Sağ ayak engelliler için otomatik vitesli araçta değil tertibatlı araç olabilir ancak. Bunun için alacağınız raporda "h sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı otomobil kullanır" ibarelerinin olması gerekmekte.

halil bey tamam özel tertibatlı su anda benim B sınıfı ehliyetim var cok rahatta kullanıyorum arac otomatik vites olmazmı sonuçta aşarıya itebiliyorum gaz pedalını?? zaten h sınıfını alma gerekçemde ötv den yararlanmak beni aydınlatırsanız sevinirim

emre2335

Üye
Üye
halil bey tamam özel tertibatlı su anda benim B sınıfı ehliyetim var cok rahatta kullanıyorum arac otomatik vites olmazmı sonuçta aşarıya itebiliyorum gaz pedalını?? zaten h sınıfını alma gerekçemde ötv den yararlanmak beni aydınlatırsanız sevinirim

eşimde kullansın istiyorum aracı heyet doktorlarından rica etsem otomatik vites alabilir diye verirlermi acaba raporumu

Tekerlekli Sandalye