Sol ayak diz üstünü ampute. ÖTV muafiyetli Yada özürlü plakalı araç alabilir miyim?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
Sol ayak diz üstü protez kullanıyorum.H sınıfı ehliyetim ve tertibatlı mekanik vitesli araç kullanıyorum.Ancak Otomatik araç benim için kullanımı rahat ve güvenli olmasına rağmen sol ayak tertibatı gerektirmediği için özürlü aracı olarak ÖTV muafiyetli olarak alamıyormuşum.Normal olarak vergisini ödeyerek alsam özürlü aracı olarak özürlü plakası alıp kullanabilirmiyim.Bilen varmı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol ayak engelliler otomobil kullanmak için özel donanıma ihtiyaçları bulunmuyor. Daha doğrusu hastaneye başvurduklarında “otomatik vitesli araç” kullanır raporu veriliyor. Otomotik vitesli araç kullanır ibareli rapor olunca haliyle ÖTV ve MTV den yararlanamıyor Sol ayak engelliler.

Bununla birlikte Sol ayak engelli olup tertibatlı araç kullanan da var. Raporu şu şekilde alıyorlar hastaneye başvurup “elle kumandalı otomobil” alır raporu alıyorlar. Elden kumandalı debriyaj taktırıp o şekilde kullanıyorlar. Ama bunların sayısı çok az. Her hastaneden alamazsınız birazda denk gelmesi lazım. Tabi seninde dediğin gibi tertibatlı aracın kullanımı otomatik vitesli araca göre daha zor.

Sen otomatik vitesli araçlı araç alır ve özürlü plakası taktırarak kullanırsın. Bunda bir sıkıntı yok. Aynı zamanda sana bi avantajı da. Zira hiç bi şekilde vergi muafiyetinden yararlanamadığın gibi alacağın aracı senden başka hiç kimse kullanamaz. Sen alabilirsen H sınıfı değilde B sınıfı ehliyet almayı dene bence.

Tekerlekli Sandalye