Sol ayak engelli araç alımı hakkında

araserdemguzel

Üye
Üye
Öncelikle hepinize merhaba,

Babam sol bacağındaki rahatsızlık sebebi ile %18 oranında engelli. Kendisi iki ay önce aldığı heyet raporu ile indirimli araç almak istiyor.
Heyet raporunda; 'özel tertibatlı araç alabilir' ve 'ötv indiriminden faydalanabilir' ibareleri yer almaktadır. İnternetten ve alo 183 hattından edindiğimiz bilgilere göre kendisinin indirimli araç alma hakkı olsa da sizden de bu konuda bilgi almak istedik.
Alo 183 hattından edindiğimiz bilgide %90 oranının altındaki engelli vatandaşların aracını başka kimsenin kullanmasına izin verilmediği yönünde bir bilgi aldım. Engel oranı %18 olan babama ait aracı babam yanımdayken veya değilken kullanma hakkım yok mu ? Bu aracı benimde kullanabilmem için ek bir işlem mi yaptırmamız gereklidir ?
Son olarak plakalarda engelli işareti ayrımın kalktığı söylendi, bu bilgi doğrumudur ?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederi.
İyi çalışmalar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=17752]araserdemguzel[/MENTION], trafik yönetmeliğinde şu ibareler geçmekte.

4- Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamaışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

Takılacak özel donanım bu kapsama ise yukarda adı geçen kişiler kullanabilir.
Ek olarak evet artık engelşliler adına alınan araçlara "engelli plakası" takma zorunluluğu yok.

araserdemguzel

Üye
Üye
Halil Bey merhaba, öncelikle teşekkür ederim.
Araca herhangi bir donanım takılmasına gerek yok, otomatik vites olması babam için yeterliymiş.
Ek bir donanım kullanılsa dahi, benim veya annemin aracı kullanma hakkı var. Doğru mu anladım. :)

balkesli

Üye
Üye
sadece otomatik vites ise ehliyeti olan herkes aracı kullanabilir bir kısıtlama yok

h.orh.an

Üye
Üye
Halil Bey merhaba, öncelikle teşekkür ederim.
Araca herhangi bir donanım takılmasına gerek yok, otomatik vites olması babam için yeterliymiş.
Ek bir donanım kullanılsa dahi, benim veya annemin aracı kullanma hakkı var. Doğru mu anladım. :)
Benimde babam sol diz alti protez kullaniyor. Otv indiriminden yararlanip arac aldim. Aracin ruhsatinda ilk asta araci arac sahibinden bask kimse kullanamaz ibaresi dustuler. Bu platformda halil beyden bilgi aldim ve itiraz ettim. Aracimda otomotik vites ve herhangi bi tertibat bulunmamaktadir. Itirazim uzerine ruhsatimi degistirdiler simdi ruhsatimda araci arac sahibinden baska 3. Derece kan bagi ve sihhi akrabalardan bir kisi kullanabilir ibaresi yazdilar. Sikinti kalmadi

SM-G610F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye