Sol ayak parmakları amputasyon ötv problemi

TSuNaMi

Üye
Üye
Merhabalar üstadlarım. Bugün bulunduğum ildeki vergi dairesine elimdeki heyet raporu ile gidip ÖTV indiriminde sıkıntı yaşarmıyım sorusunu sorduğum memur bu raporda alt ekstremiteye ait herhangi bir şey yok ve parmakların kesik olduğu yerde %7 yazdığı için ötv indiriminden yararlanamazsın dedi.
Heyet raporumun detayı ise şu şekilde;
Endokrin Sistem - Diabetes Mellitus tip 1 (komplikasyonlu) => %40

Kardiyovasküler sistem - sol üst ekstremiteye femoropopliteal bypass uygulanmış, oklüde olmuş.Tıbbi tedaviden istifade edemiyor.200 metre üzerinde klodikasyonu var .sol ayakta parmaklar ampute dopller mevcut => %30

Hematopoetik Sistem - hipotiroid => %10

Kas İskelet Sistemi - sol ayak 1.parmak mtf interfalangeal 2-3-4-5 parmak mtf eklemden amputasyon => %7

Özür Durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı: %65

arka yüzde ise;
Süreğen Kronik kısmında işaret var sadece.

Açıklama kısmında ise Ötv indiriminden yararlanmak için.

yazıyor...

Raporumun özeti tamamen budur. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aslında raporda "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi yazsaydı rahatlıkla ÖTV inddriminden yararlanırdınız. Sol bacaktan / ayaktan engelliler raporlarında "otomatik vitesli araç kullanır" yazmaları halinde ÖTV den yararlanabiliyor...
İlgili konu ve bölüm...
Sirküler uyarınca otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemekle birlikte, sol ayağında veya sol bacağında sakatlığı olanlar için otomatik vites, hareket ettirici özel tertibat olarak sayılacak.

http://engelliler.gen.tr/f18/sol-ba...bat-olmaksizin-otvden-faydalanabilirler-1379/

TSuNaMi

Üye
Üye
hastane rapora ibare ekleyebiliyoruz dedi halil bey, maliye sıkıntı çıkartırsa gel buradan yazarız. O zaman ben arka kısımdaki açıklama kısmına "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresini ekletmem yeterli olacakmıdır ?
peki ayrıca maliyedeki memur senin ayakdaki özür oranın %7 bundan dolayı olmayabilir dedi. Bu oran genel vücud kaybı oranını kapsamıyormu yoksa sadece ayaktamı ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Siz ekletebiliyorsanız mutlaka rapora "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi ekletiniz. Ayrıca ÖTV indirimli araç almak için özür oranının hiç bir önemi yok.

TSuNaMi

Üye
Üye
tamam halil bey çok teşekkür ettim pazartesi ilk işim o ibareyi ekletmek olacaktır. Umarım maliyedeki memuruda buna ikna ederiz adam çünkü elindeki kitabı açtı saçma sapan şeyler dedi.

TSuNaMi

Üye
Üye
Siz ekletebiliyorsanız mutlaka rapora "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi ekletiniz. Ayrıca ÖTV indirimli araç almak için özür oranının hiç bir önemi yok.

halil bey ek olarak rapor oranının önemsiz olduğunu belirten madde veya kanun nedir onuda tam örenebilirmiyim ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kanunda oran belirtilmiyor. Ayrıca sizi ilgilendiren kısım yukarda linkini verdiğim konuda var.

TSuNaMi

Üye
Üye
halil bey konu olumlu sonuçlandı teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Olumlu sonuçlanmasına sevindim. Hayırlı olsun...

TSuNaMi

Üye
Üye
Olumlu sonuçlanmasına sevindim. Hayırlı olsun...

halil bey cuma günü hastaneye gittim ibare ekletmek için. Çünkü ankara ötv ile alakalı birim ile konuştum mecbur rapor ile alamazsınız dediler. Fakat hastanede fizik tedavi doktoru arıza çıkartıp sen ayak bileğini kullanabiliyorsun manual araç kullanabilirsin deyip raporuma ibare eklenmesine izin vermedi...

TSuNaMi

Üye
Üye
sonuç pert.

Tekerlekli Sandalye