sol bacak kısalık ve açılanma, yeni ibare, yeni yönetmelik lütfen yardım

whatandash

Üye
Üye
merhabalar bir sürü başlık okudum herkes başka bir şey söylemiş.
daha önce (5-6 sene önce) ilk çıkardığım sağlık raporu ile (o zaman otvden faydalanabilir otomatik vitas araç kullanması uygundur yazıyordu) il sağlıktan 78 102 kodlu ehliyetimi almıştım. 2027 ye kadar geçerliliği var.

daha sonra 2019 temmuzda başka bir sebeple raporu yenilemem gerekti. kısalık ve açılanma nedeni ile yuzde 35 ortopedik oran (toplam yuzde 62) "otomatik vites araç kullanması uygundur." ibareli rapor çıkardım. ama şartlar değişmiş ve kuruldaki kimse de bilmiyormuş.
şimdi bayiye parayı verdim, vergi dairesi geri donus yaptı
"sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir"
değerlendirmesi içermesi gerekiyormuş. otomatik vites uygundur gibi havada cümleler yetmiyormuş.

6 ayı geçtiği için hastane düzeltme yapamayız yeniden sağlık kuruluna başvurun diyor.
yeniden başvurduğum takdirde. diyelim ki aynı oranlarla "sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" bu cümleyi yazdırırsam otomatik vites araç için ötv muafiyeti kabul oluyor mu?.bu cümle olmasına rağmen ret cevabı alan var mı?

ayrıca sol bacak engellerinden dolayı otomatik vites araç gerekir ibaresi yazdırmama gerek var mı?

bu yönetmelikten sonra alanlar ve duyanalr ceevaplarsa sevinirim.
çok teşekkür ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
1.Sağlık raporuna itiraz varsa hemen yapılır: Düzeltme talep edilir. Ancak 6 ay geçmiş ise yeniden heyete girilir. İtiraz ve veya düzeltme yapılmaz. Bu doğru olan..

2. Kısalık kelimesi çok anlam ifade ediyor: boy kısalığı mı ayak kısalığı mı kol kısalığı mı? "kısalık ve açılanma nedeni ile yuzde 35 ortopedik oran (toplam yuzde 62) "otomatik vites araç kullanması uygundur.": burada ikinci kelime açılanma biraqz daha detay istiyor: Tam anlamı ile cevap verebilelim.

3. Sol bacak engel detayı yazılırsa İl Sağlık Müdürlüğü ve Maliye düzeltme talep etmez. Ama detay yazdırmak zorundasınız. Yoksa ÖTV-MTV unut.

Sanırım sadece 78 kod ile araç alacaksınız: yeni raporunuzda detay açıklama ve 78 kod alakalı birşey varsa: Maliyeyi sıkıştırmak gerekiyor.
Yazı geri döndü denmiş: Demekki muameleci işi iyi bilmiyor veya kavrayamamış.

whatandash

Üye
Üye
"sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" bu inare yeni yonetmelige gore olmasi gerekiyormus bu ibare yoksa asla isleme alinmiyormus. diyelim bu ibareyi ekledim ehliyetimde de 78 kodu var bu yeterlimidir.

ayrica aciklama kismina sol bacakta 18 derece acilanma doku kaybi nedeni ile oturur pozisyonda sol bacak havada geride durmaktadir, sadece otomatik vites arac kullanmasi gerekir ekletmek gerekiyor mu.

yoksa ortopedik.muayene kismina yazilmasi ywterli olur mu aciklamaya sadece
"sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" yazilasa eger.
tesekkur ederim

whatandash

Üye
Üye
1.Sağlık raporuna itiraz varsa hemen yapılır: Düzeltme talep edilir. Ancak 6 ay geçmiş ise yeniden heyete girilir. İtiraz ve veya düzeltme yapılmaz. Bu doğru olan..

2. Kısalık kelimesi çok anlam ifade ediyor: boy kısalığı mı ayak kısalığı mı kol kısalığı mı? "kısalık ve açılanma nedeni ile yuzde 35 ortopedik oran (toplam yuzde 62) "otomatik vites araç kullanması uygundur.": burada ikinci kelime açılanma biraqz daha detay istiyor: Tam anlamı ile cevap verebilelim.

3. Sol bacak engel detayı yazılırsa İl Sağlık Müdürlüğü ve Maliye düzeltme talep etmez. Ama detay yazdırmak zorundasınız. Yoksa ÖTV-MTV unut.

Sanırım sadece 78 kod ile araç alacaksınız: yeni raporunuzda detay açıklama ve 78 kod alakalı birşey varsa: Maliyeyi sıkıştırmak gerekiyor.
Yazı geri döndü denmiş: Demekki muameleci işi iyi

https://imgyukle.com/i/CoLWIR
ortopedi muayene kismi bu acikca yazmasi gerekir deidginiz buraya mi yoksa sonucta
aciklama bolumune mi acaba

İsen Buga

Üye
Üye
https://imgyukle.com/i/CoLWIR
ortopedi muayene kismi bu acikca yazmasi gerekir deidginiz buraya mi yoksa sonucta
aciklama bolumune mi acaba

espri yapacağım. Doktor reçetesi okuyamazdım
bir zamanlar.. ama şimdi sizin gösterdiğiniz rapor okudum da birşey anladığım yok.
Sol ayak sakatlığı tamam diyebiliirim. yeterli diyebilirim.
ama
ÖTV muafiyeti hakkı şıkkı işaretli diyelim (görmedim raporda da göstermedğiniz) o zaman maliye niye kaşınıyor gidip öğrenmek lazım..
bulunduğunuz ilde vergi dairesine gidiyorsunuız. İstikamet araç ceza ve MTV ödenen vergi dairesi olsun. Orada Özürlüler birimi soruyorsun muhtemelen üst kattadır işkence yani...
net şekilde sorar ve net şekilde öğrenebilirsiniz.

whatandash

Üye
Üye
bir zamanlar.. ama şimdi sizin gösterdiğiniz rapor okudum da birşey anladığım yok.
ama
ÖTV muafiyeti hakkı şıkkı işaretli diyelim (görmedim raporda da göstermedğiniz) o zaman maliye niye kaşınıyor gidip öğrenmek lazım..
bulunduğunuz ilde vergi dairesine gidiyorsunuız. İstikamet araç ceza ve MTV ödenen vergi dairesi olsun. Orada Özürlüler birimi soruyorsun muhtemelen üst kattadır işkence yani...

"sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" bu ibare oomasi gerekiyormus o yuzden bu ibare oomadan hic bir rapora islem yapilamiyormus yonetmelik degismis

whatandash

Üye
Üye
ama

yeni raporlarda ayrica otv muagiyeti diye isaretlenecek bir yer yok

İsen Buga

Üye
Üye
Sol ayak için hareket ettirici tertibat sadece manuel viteslilerde olur. sol ayak yerine elle kullunnacacağınız tertibat olur: tam bildiğim bu...
Geriye ehliyetiniz kalıyor:
Otomatik vites yazıyor ehliyetinde.
Demiştiniz ki ehliyette kod yazıyor 78 nolu kod.
78 nolu kod yazılmış ise siz yukarıda belirttiğim manuel araç alamazsınız: alırsanız kullanamazsınız ehliyet kaldırmıyor sonuçta: Yasak yani..
Bilmeyenler için 78 kod: otomatik vites araç kullanır anlamında..
Ayrıca bilmediğiniz var: otomatik vites araç konusunda bir bilgi:
Eğer sol ayak sakatlığı varsa buna istinaden otomatik vites kullanır raporu alabiliyorsanız:
kestim şimdi esas konuya gececeğim...
Heyet raporu ne amaçla alınmış ona bakarlar: ÖTV muafiyeti işaretine de bakarlar: amaç ne diye. Bende araç aldım sorunsuz hallettim. Bizzat kendim uğraştım muameleci istemedim. Nedeni: vekalet istediği için huylandım.
şimdi kesme bitti kaldığım yerden yazıyorum...

Sol ayaktan hak var: otomatik vites olup hiç bir tertibat takmadan ÖTV muafiyet alabilir. Yaşanmıştır.
Ayrıca o aracı normal ehliyetli birileri de kullanabilir. Polis çevirip bu araç kullanamazsın hayrola diyemez. Ceza yazamaz ayrıca aracınızı bağlayamaz yedi emine yollayamaz. Yaparsa polis kendi cepten öder. Müdahale etmeyins adece bilgi verin yoksa zor kullanır tutuklar sizi bilgisiz aynasız çoktur. Yaşanmıştır.

yukarıdakileri bilmiyorsak isterseniz yeniden heyet raporu alın yinede o zaman başa döneriz. Değişen birşey olmaz.

Bizim çözmemiz gereken sorun bu: raporu niye beğenmediler? Size verdikleri cevap aslını tutmuyor yani sağ ayak sakatlığınız olsa tamam anlayacağım: sağ ayak sakatlığı için özel tertibat gerekli ama sol ayak öyle bir zorunluluk yok.

yada bu yazıyı okuyacak ÖTV işlemlerden görevli bir memurun elimize düşmesini bekleyelim...

whatandash

Üye
Üye
Sol ayak için hareket ettirici tertibat sadece manuel viteslilerde olur. sol ayak yerine elle kullunnacacağınız tertibat olur: tam bildiğim bu...
Geriye ehliyetiniz kalıyor:
Otomatik vites yazıyor ehliyetinde.
Demiştiniz ki ehliyette kod yazıyor 78 nolu kod.
78 nolu kod yazılmış ise siz yukarıda belirttiğim manuel araç alamazsınız: alırsanız kullanamazsınız ehliyet kaldırmıyor sonuçta: Yasak yani..
Bilmeyenler için 78 kod: otomatik vites araç kullanır anlamında..
Ayrıca bilmediğiniz var: otomatik vites araç konusunda bir bilgi:
Eğer sol ayak sakatlığı varsa buna istinaden otomatik vites kullanır raporu alabiliyorsanız:
kestim şimdi esas konuya gececeğim...
Heyet raporu ne amaçla alınmış ona bakarlar: ÖTV muafiyeti işaretine de bakarlar: amaç ne diye. Bende araç aldım sorunsuz hallettim. Bizzat kendim uğraştım muameleci istemedim. Nedeni: vekalet istediği için huylandım.
şimdi kesme bitti kaldığım yerden yazıyorum...

Sol ayaktan hak var: otomatik vites olup hiç bir tertibat takmadan ÖTV muafiyet alabilir. Yaşanmıştır.
Ayrıca o aracı normal ehliyetli birileri de kullanabilir. Polis çevirip bu araç kullanamazsın hayrola diyemez. Ceza yazamaz ayrıca aracınızı bağlayamaz yedi emine yollayamaz. Yaparsa polis kendi cepten öder. Müdahale etmeyins adece bilgi verin yoksa zor kullanır tutuklar sizi bilgisiz aynasız çoktur. Yaşanmıştır.

yukarıdakileri bilmiyorsak isterseniz yeniden heyet raporu alın yinede o zaman başa döneriz. Değişen birşey olmaz.

Bizim çözmemiz gereken sorun bu: raporu niye beğenmediler? Size verdikleri cevap aslını tutmuyor yani sağ ayak sakatlığınız olsa tamam anlayacağım: sağ ayak sakatlığı için özel tertibat gerekli ama sol ayak öyle bir zorunluluk yok.

yada bu yazıyı okuyacak ÖTV işlemlerden görevli bir memurun elimize düşmesini bekleyelim...

2019 subat ayinda degisen yonetmelik diyor ki yukarida bahsettigim bu cumle yoksa rapora islem yapilamaz. sag sol farketmez. benim derdim bu degil bu cumle ekletilebilir sadece yazim ilgili bisey sormak istedgim bu cumleyi eklettim diyelim ehliyetteki 78 kodu sayesinde otomatik vites ozel tertibatli kabul edilecek mi ayrica rapora otomatik vites eklenmesi gerekiyor mu

İsen Buga

Üye
Üye
10.02 kod var birde 78 kod var.
10.02 kod yazmadığına göre o cümle gerekli olmayabilir düşüncesindeyim.

Bu arada sol ayak ampute ama sakatlığı olup da sadece otomatik vites alanlar var. ilgimi çekmediği için çok detaylı incelemedim.

whatandash

Üye
Üye
10.02 kod var birde 78 kod var.
10.02 kod yazmadığına göre o cümle gerekli olmayabilir düşüncesindeyim.

Bu arada sol ayak ampute ama sakatlığı olup da sadece otomatik vites alanlar var. ilgimi çekmediği için çok detaylı incelemedim.

tesekkurler

Ylmzk

Üye
Üye
"sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" bu ibare oomasi gerekiyormus o yuzden bu ibare oomadan hic bir rapora islem yapilamiyormus yonetmelik degismis

Selamlar bende sol bacağımdan % 44 ortapedik engelli raporum var ancak. Dediginiz gibi raporumda ötv indirimli ancak 18.04.2019 tarihinde aldığım rapor da sizin gibi "sadede hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" yazmadığı için ötv indirimim onaylanmadı siz bir çözüm buldunuzmu benide bilgilendirmenizi rica ediyorum tekrar 0 dan rapor için heyete mi girmem gerekir ?

İsen Buga

Üye
Üye
Selamlar bende sol bacağımdan % 44 ortapedik engelli raporum var ancak. Dediginiz gibi raporumda ötv indirimli ancak 18.04.2019 tarihinde aldığım rapor da sizin gibi "sadede hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" yazmadığı için ötv indirimim onaylanmadı siz bir çözüm buldunuzmu benide bilgilendirmenizi rica ediyorum tekrar 0 dan rapor için heyete mi girmem gerekir ?

10.02 kod yazdır: hakeket ettirici tertibat yerine geçer ve bahsettiğiniz :sadede hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir de yazdır

Ylmzk

Üye
Üye
10.02 kod yazdır: hakeket ettirici tertibat yerine geçer ve bahsettiğiniz :sadede hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir de yazdır

Ehliyetime bu kodlar eklendi ama engelli raporunda tam olarak " sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı kullanması gerekir " yazmadan vergi dairesi onay vermiyor konu başlığını açan whatandash nickli üye çözüm bulduysa yada nasıl bir yol izlediyse benide bilgilendirirse çok iyi olur sizlerinde destekleri için teşekkür ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
bilmiyorum ama sorayım size: düzenlemeyi il sağlık yapmaz mı?

Ylmzk

Üye
Üye
bilmiyorum ama sorayım size: düzenlemeyi il sağlık yapmaz mı?

İl sağlık engelli raporuna bu tertibat mevzuatını eklerimi bende bilmiyorum eklerse tekrar engeli raporu için heyete girip en baştan ücret ödeyip tekrar sıfırdan bir sürü bölümü gezmek zorunda kalmam yarın il sağlığı bir arayım en iyisi demi

İsen Buga

Üye
Üye
İl sağlık engelli raporuna bu tertibat mevzuatını eklerimi bende bilmiyorum eklerse tekrar engeli raporu için heyete girip en baştan ücret ödeyip tekrar sıfırdan bir sürü bölümü gezmek zorunda kalmam yarın il sağlığı bir arayım en iyisi demi

bir deneyin: neler yapabileceğini bizzat sorun. alternariflerı de sorun.

whatandash

Üye
Üye
yani ben tekrardan heyete girdim daha rpor sisteme yansimadi ama cok umutlanmayin hocam sol bacak engeliniz olsa dahi hayir diyen vergi daireleri olmus forumlarda anladgim kafaryla ehikyette 78 102 olmasina ragmen ibareyi duzeltmeye ragmen, neye gore hayir diyorlar yazili cevap bile vermiyorlarmis sozlu olarak reddeiyorlarmis bilen varsa bana da anlatsin benim de kaldi durumum

İsen Buga

Üye
Üye
yani ben tekrardan heyete girdim daha rpor sisteme yansimadi ama cok umutlanmayin hocam sol bacak engeliniz olsa dahi hayir diyen vergi daireleri olmus forumlarda anladgim kafaryla ehikyette 78 102 olmasina ragmen ibareyi duzeltmeye ragmen, neye gore hayir diyorlar yazili cevap bile vermiyorlarmis sozlu olarak reddeiyorlarmis bilen varsa bana da anlatsin benim de kaldi durumum

78 var birde 10.02 var.
78 alırsanız ÖTV muafiyeti alamazsınız.
10.02 alırsanız ÖTV muafiyeti alırsınız.
Oradaki memur detaylı ince ince açıklama yazamaz. Olmaz der yada Olur der o kadar yetkisi var. Araştırmak soruşturmak ve doğrusunu bulmak size kalır. Sadece kod yetmiyor; başka başka şeylerde isteniyor. Otomatik vites kullanır hareket ettirici tertibat yerine geçer yazması gerekiyor. doktor bilecek değil ya talep görmedi yada gerek görmedi yada bilmiyor yapmayıverdi: sonuçta olan size oluyor.

Tekerlekli Sandalye