Sol El hipoplazisi ötv indirimli araç alınır mı?

harunnn

Üye
Üye
Merhabalar,

Konu hakkında bilgi ve tecrübe sahibi arkadaşlardan yardım istiyorum.

Ehliyetimi değiştirmek için linkteki raporu aldım. 10.02-78-47-102 kodlarını eklediler.

Amacım sadece otomatik vitesli araç almak, üniversiteden aldığım ötv raporumun sonucunda sadece ENGEL ORANI BİLDİRİR RAPOR. ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ (OTOMOBİL) KULLANABİLİR. yazıyor
Raporun kopyasını aldığım için imzalar tamamlanmamıştı. p.tesi günü imzalı halini alacağım.

otv-engelli-raporu.jpg

Sorum şu arkadaşlar; Otomatik vitesli 0 km bir aracı bu raporlar ile ötv indirimli bir şekilde alabilir miyim? İnternet üzerinden gördüğüm üzere bazı vergi daireleri olur vermiş bazıları ret vermiş benzer engeli olan arkadaşlara.

İnternet üzerinden online özelge talebinde bulundum iyi mi yaptım kötümü yaptım bilmiyorum.

Benzer engeli bulunup araç alabilen arkadaşlar burada var ise hangi şehirden aldıklarını söyleyebilirler mi?

Bilgili ve tecrübeli arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ehliyet raporunuzdaki 10.02 kodu otomatik vites araç kullanır anlamına gelir, ancak rapordaki "ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ" kullanır yerine otomatik vitesli araç kullanır yazsaydı işiniz çok olay olurdu. Bu ibare sorun çıkartanilir. Ve evet sol elden engelliler otomatik vitesli araçları ötv indirimli alabiliyorlar bence özelge istenemekle iyi yapmışsınız. Şu konuyada bir bakınz https://engelliler.gen.tr/f18/sol-e...nlar-artik-otv-indirimli-arac-alabilir-27175/

harunnn

Üye
Üye
Ehliyet raporunuzdaki 10.02 kodu otomatik vites araç kullanır anlamına gelir, ancak rapordaki "ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ" kullanır yerine otomatik vitesli araç kullanır yazsaydı işiniz çok olay olurdu. Bu ibare sorun çıkartanilir. Ve evet sol elden engelliler otomatik vitesli araçları ötv indirimli alabiliyorlar bence özelge istenemekle iyi yapmışsınız. Şu konuyada bir bakınz https://engelliler.gen.tr/f18/sol-e...nlar-artik-otv-indirimli-arac-alabilir-27175/

Merhaba Halil Bey,

Aslında raporuma otomatik vites yazmalarını da istemiştim. Fakat "otomatik vitesinde özel teritibat sayıldığını ve hangi özel tertibat ile araç kullanabileceğinin kararını komisyonun vereceğini söylediler ve bu manada biz sadece ötv muafiyeti için özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyoruz" dediler. Sonra komisyona gittim ehliyet değişimi için komisyon otomatik vites kodlarını verdi ve ötv indirimden faydalanabilirsin dedi.
Ama herşey muallak. Durumum ile benzer engeli olan arkadaşları görüyorum internette bazıları ötv indiriminden faydalanırken bazıları faydalanamamış,bazılarına da ötv indirimiyle araç aldıktan sonra ötv nin ödeneceği konusunda bayiler tarafından geri aranmışlar. Bu yüzden tereddütlerim var.

Tekerlekli Sandalye