Sol elden engelliyim H sınıfı ehliyet ve özel tertibatlı araç alabilirmiyim?

patriot__7

Üye
Üye
Merhaba;
ben sitenize bugün üye oldum ve bir konu hakkında sizden bilgi almak istiyorum.ben H sınıfı ehliyet almak istiyorum.sol elimde %40 ortapedik engelim var.büyük ihtimalle özel tichizat değilde otomatik vites kullanır olarak H sınıfı ehliyet çıkacaktır.ÖTV indiriminden yararlanmak için H sınıfı ve otomatik vites kullanır ibaresi yeterlimidir yoksa özel donanım istenir mi ?
2.sorum ise diyelim ki H sınıfı ehliyet aldım ve araç bulup aldım.Bu aracı sadece ben mi kullanabilirim yoksa yakınlarım da ruhsata ismini yazdırabilir mi ? Engelli bir tanıdığım otomobil aldığında 2 adet yakınının ismini ruhsata yazdırmış.Bu tüm engelli otomobiller için geçerlimidir,ben de yararlanabiliyormuyum.Bu bahsettiğim kişi böbrek hastasıydı, acaba engelin durumu bu duruma etki edebilirmi ? sizden yardımınızı rica ederim.blg...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol el değilde sağ koldan engelli olsaydınız otomatik vitesli araç alabilir ve ÖTV indirimden yararlanabilirdiniz. Zira sağ kol engelliler için böyle bir hak getirildi. B.K.Z
Sizin ötv indirimli otomobil alabilmeniz için raporunuzda "donanımlı araç kullanır" ibaresinin olması gerekiyor. Tek başına H sınıfı ehliyet ile ÖTV indiriminden yararlanamazsınız.
İkinci sorunuz için evet H sınıfı ehliyet ile alınan aracı sizden başkası kullanamaz. Bunun tek istisnası sakatlık oranınızın %90 ve üzeri olması durumunda sizin adınıza alınan aracı 3. dereceye kadar yakın akrabalarınız kullanabilir.

patriot__7

Üye
Üye
Halil bey soruma cevap yazdığınız için teşekkür ederim.o halde benim H sınıfı ehliyet almam bir anlam teşkil etmeyecek.O halde ben başvuru yaptığımda sağ el deformasyon olmadığı için H sınıfı ehliyet verilmeyip normal B sınıfı ehliyet kullanabilirsin diyebilirlermi ?
En önemli sorum da heyet raporunda B sınıfı alabilir diye sonuç çıkarsa bu sefer %40 engelli raporum tehlikeye girermi ? raporu 2004 te aldım.raporum devamlılık arzeder bir durumda,süreklidir ibaresi var. bunu değiştirebilirler mi ?
ben raporu haydarpaşa numune hastanesinden aldım,yine aynı hastaneye başvuru yapacağım,büyük ihtimalle aynı doktorlar girecek.blg...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tek başına H sınıfı ehliyet hiç bir işinize yaramadığı gibi ayağına bağ olur. Zira H sınıfı ehliyetle alınan aracı sizden başkası kullanamaz. Sizin H sınıfımı yoksa B sınıfı ehliyet alacağınıza dair raporu dr verir. O konuda bir şey söylemeyiz. Önceden alınmış %40 raporla hangi haklardan yararlanıyorsunuz?
Ehliyet için size %40'ın altında bir rapor verirlerse ve bu bir şekilde farkedilirse başınız ağrıyabilir.

scumhur

Üye
Üye
Merhabalar ben Türk Telekom kurumunda çalışmaktayım %40 epilepsi olarak engelli raporum var engelli kadrosunda bulunmaktayım. %40 epilepsi tanısı var fakat herhangi bir rahatsızlığım bulunmayıp geçmiştir bu rahatsızlık fakat rapor vardır. Kuruma ait Ford Connect marka hafif ticari aracı B sınıfı ehliyetim ve Src olduğu halde kullandırmamaktadırlar. Sakat değilim zihinsel engelli olmayıp reflekslerimde sağlamdır. Böyle bir yaptırım yapmaya hakları var mıdır. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Artaç kullanmanızı hangi gerekçe ile istemiyorlar?

khons

Üye
Üye
Epilepsi ile ilgili

epilepsi hastalığını sen de biliyorsun bende biliyorum.o raporla hiçbir araba kullanmaman gerekli.hem engellilikten yararlanıp hemde sağlamların işini yapacağım diye uğraşıyorsun yok böyle birşey kardeşim.ve ki b sınıfı ehliyetinle yapacağın ve başına geleceklerden sen sorumlu hatta suçlusun.ÇÜNKÜ ÖZÜRLÜSÜN.ŞÖFÖR MUALİNDE GEÇİRECEĞİN NÖBET KAÇ KİŞİNİN CANINA MAL OLABİLİR?SANA VE HERKESE SORUYORUM.B SINIFI EHLİYETİNDE İPTALİNİ İSTEMEN LAZIM.SAYGILAR
Merhabalar ben Türk Telekom kurumunda çalışmaktayım %40 epilepsi olarak engelli raporum var engelli kadrosunda bulunmaktayım. %40 epilepsi tanısı var fakat herhangi bir rahatsızlığım bulunmayıp geçmiştir bu rahatsızlık fakat rapor vardır. Kuruma ait Ford Connect marka hafif ticari aracı B sınıfı ehliyetim ve Src olduğu halde kullandırmamaktadırlar. Sakat değilim zihinsel engelli olmayıp reflekslerimde sağlamdır. Böyle bir yaptırım yapmaya hakları var mıdır. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

rıza01

Üye
Üye
İyi günler Halil Bey.Babam sol kolundan %40 raporlu ve herhangi bir ehliyeti falanda yok.Onun bazı ihtiyaçlarını karşılamak için araç almayı planlıyoruz.Asıl soruma gelirsem bu aracı oğlu olarak benim kullanma durumum var mı, ötv indirimi uygulanır mı ve bunun uygulanabilmesi için rapor aşamasında neler yapmamız gerekli?Sizin yazdığınız bu cevap herhalde bizim için de geçerli.Şimdiden teşekkürler.

rıza01

Üye
Üye
Sol el değilde sağ koldan engelli olsaydınız otomatik vitesli araç alabilir ve ÖTV indirimden yararlanabilirdiniz. Zira sağ kol engelliler için böyle bir hak getirildi. B.K.Z
Sizin ötv indirimli otomobil alabilmeniz için raporunuzda "donanımlı araç kullanır" ibaresinin olması gerekiyor. Tek başına H sınıfı ehliyet ile ÖTV indiriminden yararlanamazsınız.
İkinci sorunuz için evet H sınıfı ehliyet ile alınan aracı sizden başkası kullanamaz. Bunun tek istisnası sakatlık oranınızın %90 ve üzeri olması durumunda sizin adınıza alınan aracı 3. dereceye kadar yakın akrabalarınız kullanabilir.
İyi günler Halil Bey.Babam sol kolundan %40 raporlu ve herhangi bir ehliyeti falanda yok.Onun bazı ihtiyaçlarını karşılamak için araç almayı planlıyoruz.Asıl soruma gelirsem bu aracı oğlu olarak benim kullanma durumum var mı, ötv indirimi uygulanır mı ve bunun uygulanabilmesi için rapor aşamasında neler yapmamız gerekli?Sizin yazdığınız bu cevap herhalde bizim için de geçerli.Şimdiden teşekkürler.

İsen Buga

Üye
Üye
kardeş, alıntı yaptığınız yazıyı ve içeriği iyice okudunuz mu? Okumadığınızı farkettim de o yüzden sordum.

Tosyalı

Üye
Üye

Merhaba Halil bey

Sol elden engelli olanlar ötve indirimin faydalanımıyor peki aracın yıllık vergisinden muafmı ? tşk.

İsen Buga

Üye
Üye
Tosyalı kardeş yıllık vergisinden muaf olanlar yalnızca ÖTV.den faydalanabilenler. Dolayısıyla sizin bahsettiğiniz gibi sol elden ÖTV.den faydalanmıyorsa yıllık vergidende muaf değiller.

Tosyalı

Üye
Üye
Slm isen buga

Benim şu anda kendime ait yaklaşık 12 yıldır kullandığım engelli plakalı aracın var ve hala da kullanmaya devam ediyorum ve vergidende muafım burasını anlayamadım?

İsen Buga

Üye
Üye
Bazende ilginç vakalar olur. Yasal ve Hak sahibi olmadığı halde bir an dalgınlık nedeni ile ÖTV.siz araç sahibi olan işitme engelliler gibi.

madem vergiden muaf iseniz gidip de vergi dairesine bildirin sizin yıllıkv erginizde muaf olsun.

Tosyalı

Üye
Üye
zaten 12 yıldır vergi ödemiyorumki. yani ben budan sonra başka bir araç alırsam vergi ödiycemmi?

İsen Buga

Üye
Üye
zaten 12 yıldır vergi ödemiyorumki. yani ben budan sonra başka bir araç alırsam vergi ödiycemmi?

Bundan sonra ne olur bilemem aslında (kağıt üzerinde) sizinkisi yasal değil.

ekleme yapayım belki sizin zamanınızda öyle bir yaptırım yoktu. bu benim düşüncem ki tartışılabilir. İllaki doğru demiyorum. Şimdi yeniden araç almaya kalkışırsanız belki de size vermeyebilirler.

Tekerlekli Sandalye