Sol elden/koldan engelli olanların araç alımında raporunda ne yazmalı?

yasakak

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar bu siteyi yeni keşfettim. Ben 2010 yılında H sınıfı ehliyet aldım. Sol elimden engelim var doğuştan 3 parmak eksik, araç kullanmaya mani olmayacağını düşündüğüm için B sınıfı vermelerini düşünüyordum ama olmadı. Bazı başlıklarda okudum sol kolunda sakatlığı olan çoğu kişinin ehliyetinde "otomatik vites kullanabilir" ibaresi mevcut ancak benim ehliyetimde hiçbir ibare bulunmuyor. Benim bazı sorularım olcak bu konuda:

1) benim otomatik vites araç kullanmamda herhangi bir sakınca olur mu yani olası bir trafik kazasında bu ibare bulunmadığı için suçlu mu olurum? Veya nasıl bir arabaya sahip olmalıyım? Düz vites de sürebilme şansım var mıdır?

2) başkalarının otomotik veya düz vites arabalarını kullanabilir miyim? İş başvurularında çok soruluyo bu soru ancak net bir cevap veremiyorum malasef...

3) alacağım plaka engelli plakası mı olmak zorunda?

Lütfen yardımcı olun işin içinden çıkamadım...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol üst ekstrimiteden sakatlığı bulunanlar malasef vergi istisnalı (ötv indirimli) araç alamıyor. Raporunda aksi bir ibare yoksa (otomatik vitesli araç kullanır gibi) tüm araçları kullanabilirsin. Tabi h sınıfı ehliyetin kapsadığı araçlar bunlar. Plakalarda engelli ibaresi kaldırıldı.

yasakak

Üye
Üye
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Tüm araçları kullanabilmek içimi rahatlattı iş açısından herhangi bir sıkıntı yaşamam ama h sınıfı ehliyetinin kapsadığı araçlar demişsiniz bu konularda bilgiye sahip değilim onu da kısaca açabilir misiniz rica etsem? Normal araçlardan farklı ve kullanmam sakıncalı ise yine bi sıkıntı olucaktır iş yerinde.

mekansız67

Üye
Üye
a

Sol üst ekstrimiteden sakatlığı bulunanlar malasef vergi istisnalı (ötv indirimli) araç alamıyor. Raporunda aksi bir ibare yoksa (otomatik vitesli araç kullanır gibi) tüm araçları kullanabilirsin. Tabi h sınıfı ehliyetin kapsadığı araçlar bunlar. Plakalarda engelli ibaresi kaldırıldı.

sol el parmaklarım az oynuyo %56 raporum var halıl bey raporum arkasında arac kullabılır yazı ehlıyet alır yazıo ama sol elıme tertıbat olarak ne yaparlar arabaya

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye