Sol kol engelliler sağlam mı ki ötv den yararlanamıyoruz.

mehmet_

Üye
Üye
öncelikle iyi günler.biz sol kol engelli olanlar aceba sağlammıyız yoksa o verilen raporlarmı sahte? anlamış değilim her neyse bende bu konuda sizden biraz bilgi alırsam sevinirim. (Not : elektirik çarpması sonucu)
Benim raporumda bulunan bulgular şöyle "sol kol dirsek altı ampüte,sol ayak yanık sekeli (3,4,5 parmaklar ampüte) sağ ayak yanık sekeli (1,5 parmaklar ampüte) sağ el 1-2 arası yanık sekeli sağ üst ekstramite de hiperstesi.

ben ehliyetimi 2006 yılında aldım. ben daha önce cevap verdiğiniz gibi ÖTV muaf değilmiyim aceba? değilsem vede sağlamsam her türlü aracı kullanabilirmiyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol ayak, sağ kol yada sağ ayakta bir engelini var mı?

mehmet_

Üye
Üye
"sol kol dirsek altı ampüte,sol ayak yanık sekeli (3,4,5 parmaklar ampüte) sağ ayak yanık sekeli (1,5 parmaklar ampüte) sağ el 1-2 arası yanık sekeli sağ üst ekstramite de hiperstesi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle anlatayım. Sol koldan engelliler hiç bir şart altında ÖTV den yararlanamıyor. Bunun nedeni sol koldan engelli olanların aracı hareket ettirmede özel bir donanıma ihtiyaç duymadıkları düşüncesi. Bununla birlikte sol ayak, sağ ayak ve sağ koldan engelli olanlar ÖTV den yararlanıyor. Sizin sağ ayak, sol ayak ve sağ eldeki sakatlığınız özel bir donanıma gereksinim duymanıza neden oluyorsa ÖTV den yararlanabilrsiniz. Ama anlattıklarınıza bakarak böyle bir gereksinime ihtiyaç duyup duymadığınızı tam kestiremedim.

mehmet_

Üye
Üye
bende sorumu şöyle sorayım.
ben ötv den yarlanmıyorum görünüyo. Ozaman nasıl bir araç almam lazım , alınca ailem de kullabilirmi bu aracı?
yada ehliyetimde H sınıfı dışında hiç birşey yazmıyor diğer araçları kullanmamda trafik cezası alırmıyım.

İsen Buga

Üye
Üye
Benim ehliyetim H sinifi ve 26 yildir araba kullaniyom OTV ve MTV den faydalanmiyorum. Kendi atabami kullandigim gibi kayinpederin kardesimin hatta enistemin arabasini da kullandim. Ayrica otokiralamadan da faydalandim. Ancak aracin arka camina uyari amblemi koymak zorundayim yoksa paso ceza yerim.

Tosyalı

Üye
Üye
Benim ehliyetim H sinifi ve 26 yildir araba kullaniyom OTV ve MTV den faydalanmiyorum. Kendi atabami kullandigim gibi kayinpederin kardesimin hatta enistemin arabasini da kullandim. Ayrica otokiralamadan da faydalandim. Ancak aracin arka camina uyari amblemi koymak zorundayim yoksa paso ceza yerim.

Slm mehmet kardeş aynı konudan bende muzdaribim burası türkiye demekten başka çaremiz yok ne yazikki.

Uyarı amblemi nedir ilk defa duyuyorum biraz açarmısınız konuyu.

mehmet_

Üye
Üye
bu sabah ehliyet için 2006 da özel hastaneden aldığım raporu buldum onda sadece H sınıfı ehliyet alabilir diye yazı vardı.

Öğrenmek istediğim ehliyetimde sadece H yazan bu belgeyle düz vitesmi,otomotik vitesmi kullabilirim vede yasal bir belge varmı bununla ilgili bilgilendirirseniz sevirim.
yıllardır alabilirim düşüncesindeyken bütün hesaplarım alt üst oldu.

mehmet_

Üye
Üye
hepsi derken sağlam kişilerin araçları mı yada engellilerin adına olan araçlarımı ?
trafik beni sağlam bir arkadaşın aracını kullanırken yakalarsa nasıl kullanırsın derse dayanağım (yasal belge)varmı aceba gönderirseniz sevinirim.
artık bende kendimi ona göre hazırlar olmadı ikinci el araç alırız.
Teşekkürler.

mehmet_

Üye
Üye
sayın Halil yılmaz (site yöneticisi) bana bir cevap verirseniz sevinirim.

İsen Buga

Üye
Üye
Sanırım size cevap yazdım, sizin durumunuzu görmeden cevap yazmak zor. Herşeye evet demek zor. şu olur bu olur diye net cevap veremeyiz. Ancak sizin durumda olanlar özellikle sol kol sakatlığı olanlar ÖTV.den faydalanamaz.

mehmet_

Üye
Üye
ÖTV den muaf olduğumu 3 gündür aynı şeyi okuyup duruyorum zaten öğrenmek istediğimi anlatamıyorum galiba ben her hangi sağlam dahil arabaları kullanıp kullanamıyacağım hakkında net bilgi ve belge varmı diye araştırıyorum varsa bildirirseniz memnun olurum bu kadar

İsen Buga

Üye
Üye
Muaf olduğunu nasıl anladınız? Merakımı mazur gör.

mehmet_

Üye
Üye
isen buga bey yazıyı yanlış yazmışım galiba ÖTV den muaf olduğum derken faydalanamam demek istedim. yanlış anlaşılmış yazdığım.
ben her hangi sağlam dahil arabaları kullanıp kullanamıyacağım hakkında net bilgi ve belge varmı benim soruma cevap verebilen varsa sevinirim.

İsen Buga

Üye
Üye
Belgeyi bulduğumda yayımlayacağım: Kullanabilirsin tabii ki sizin ehliyetinizde "özel aparat ile kullanır" yazısı yoksa...

Söz verdiğim belgeyi buldum sanırım: bir okuyunuz..

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na bağlı Yönetmeliğin 53 üncü maddesinde, engellilere ait araçlar hakkında yapılacak işlemler açıklanmış, konuyla ilgili olarak da ilgide kayıtlı talimatlar gönderilmişti.

Madde 11.) “H” sınıfı sürücü belgelerinde “otomatik vitesli araç kullanabilir” ibaresi bulunan kişilerin, “H” sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilecek normal plakaya tescilli otomatik vitesli araçları kullanmaları mümkün bulunmaktadır.

Ayrıca, “otomatik vitesli araç kullanabilir” ibareli “H” sınıfı sürücü belgesi olan engelli kişi adına tescilli olan ve plakası üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan otomatik vitesli araçların tescil belgelerine “araç sahibinden başkası kullanamaz” ibaresi düşülmemesi (ÖTV indiriminden faydalanmadığından) gerekmekte olup, bu araçları başkalarının kullanması da mümkündür

26.06.2006 tarih ve 26301 sayılı resmi gazetede yayımlanan başka belge de var. Resim şeklinde bilgisayarıma kayıtlı olduğundan başaramadım buraya yüklemeyi. Resmig azeteden bulup okuyabilirsiniz.
Kolay gelsin..

İsen Buga

Üye
Üye
benim ehliyetimde sadece H yazıyor

O zaman sorun yok. Herkesin araçı kullanabilirsin normal araç da kullanabilirsin. Herkesde senin aracını kullanabilir. Benim ehliyetimde hiç bir özellik yok sadece H yazıyor. Bende herkesina racı kullanabiliyorum. Başkasının arac ile Kazaya da karıştım, karakolluk bile oldum. Ama ehliyerime bakıp kardeşim sen bu aracı kullanamazsın diyen olmadı.

mehmet_

Üye
Üye
öncelikle teşekkürler. resmi gazeteyi buldum bana uyan sadece aşağıdaki yazı

b) Üst extremitenin dışında extremite noksanlığı (doğuştan veya sonradan) halinde Ortopedi
ve/veya Fizk tedavi ve rehabilitasyon uzmanının raporu uyarınca H Sınıfı Sürücü Belgesi verilir.
Üst extremitenin tek taraflı noksanlığında da Ortopedi uzmanının kanaatiyle, H Sınıfı Sürücü
Belgesi verilebilir.

bunun dışında bana yarayabilecek birşey bulamadım.daha araba alamadım ama eş dostların (düz vites) arabasını bazen kullanıyorum ama trafik yakalar korkusundan herzaman endişe yaşıyorum.bazen diyorum trafik şubeden sorsam bilirlermi aceba?

İsen Buga

Üye
Üye
Trafik şube bilirse bize de bildir. Sormalısın tabii ki.. ayrıca madde madde not al neye dayanarak söylediklerini de not al.

Tekerlekli Sandalye