Sol kol sağ bacak ampute. Engelli aracı alabilirmiyiz?

ilatemhem35

Üye
Üye
selam arkadaşlar siteye yeni üye oldum aslında benim sorum şu:
Babam 51 yaşında ve sol kolu ile sağ bacağını tren kazası sonucunda kaybetti ve sağ ayağını protez ayakla kullanıyor ve hiç ehliyeti yok ötv indirimli araç alabilirmiyiz bu arada raporunun oranı yüzde 75 yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

balkesli

Üye
Üye
babanızın üzerinden araç almanız için babanızın raporu %90 ve üzeri olması gerekir %75 raporla ötvsiz araç almak için babanızın ehliyet alması gerekir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aslında sol koldan elden engelli olanlar tertibat olmaksızın otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli alabiliyor ama sizin babanızın sağ bacağında da amputasyon varmış. Bu durumda özel donanım zorunluluğu olabilir. Ve balkesli nin söylediği gibi ötv indirimden faydalanambilmeniz için babanızın sürücü belgesi alması gerekiyor.

omerta61

Üye
Üye
merhaba benim &41 engelim var sağ ayak birinci parmak ampute ve sağ üst ekstremitte omuzda hareket kısıtlı araç alabilirmiyim ötv indirimli. birde kuzenim zihinsel engelli %50 vermişler kendi hayatını idame ettiremiyor maaş bağladılar araç alabiliyormuyuz onun adınada

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19160]omerta61[/MENTION] sişzin bir ihtimal ÖTV indirimden faydalanma şansınız var ancak zihinsel yetersizliği olanları ÖTV den faydalanmaları için apor oranlarının %90 ve üstü olması gerekir. Yani kuzeniniz %50 zihinsel yetersizlik nedeniyle ÖTV den faydalanamaz.

Tekerlekli Sandalye