Sol Kol yüzde 50 raporum var ÖTV ve MTV den yararlanabilirmiyim

yucar23

Üye
Üye
merhabalar;
Ehliyet ve ÖTV muafiyeti için sağlık kuruluşundan rapor aldım. sol kolumda yüzde 50 engelli raporum var. Raporda "otomotik vites ve özel tertibatlı araç kullanabilir ve H sınıfı sürücü belgesi verilebilir". ibaresi var. Bu durumda araç aldığımda ÖTV indirimi ve MTV den muafiyetten yararlanabilirmiyim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Alabilirsiniz. Yakın zamanda yayınlanan genelge sayesinden sol kol sol engellilerin ÖTV indirimli araç almalarının önü açıldı. Ama raporunuzda "özel tertibata gerek kalmadan otomatik vitesli araç kullanır" şeklinde bir ibare olsaydı daha rahat alabilrdiniz. Genelgenin yeni olması ve genelgede ucu açık bazı ifadeleri memurlar yanlış yorumlayabilir. Konuya ilişkin bimer'e sorduğum soru ve gelen cevabıda okumanızı öneririm. http://engelliler.gen.tr/f18/sol-el...nlar-artik-otv-indirimli-arac-alabilir-27175/

sallireis

Üye
Üye
Merhabalar,

%42 işitme engelliyim.H sınıfı ehliyetimi 2009 yılında aldım.konu araç ile ilgilidir

%90 altı olursa özel tertibatlı olursa indirim oluyor duymuşum

Anlamadım konularında biri H sınıfı ehliyet araç alamıyor muyum?

Eğer alamıyorsam o zaman b araç olan herhangi arkadaşımın arabasını kullanıyım

Eğer buda olmasa benim h ehliyet işime yaramaz anlamına gelir

yani boşuna almıştım gibi hissettiyorum.Keşke b araç alsaydım

Yardımlarınız için tşk

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Doğru duymuşsunuz. İşitme engelliler hiç bir şart altında ÖTV indirimli otomobil/araç alamıyor. H sınıfı ehliyet ise tek başına ÖTV indirimden yararlanmak için yetmiyor. Dahası H sınıfı ehliyetin size avantajdan çok dezavantajı var. Size önerim 2016 mayıs ayında ehliyet sınıflandırıması yeniden düzenlenecek. O zaman başvurup almanızdır.

kadir63

Üye
Üye
ya benimde bir sorum var ne yaptımsa kızımın raporunu 90 yapamadım 88 de kaldı davsendromu şeker astım kalbi su toplamış ama yinede vermiyorlar kızım çanta gibi hep yanımda olması lazım babasıda yok ben ötv den nasıl yararlanabilirmiyim cevabınızı beklicem ne olur akıl verin 3 defa itira ettim yine olmadı

balkesli

Üye
Üye
%90 rapor almadan yararlanma şansınız yok itirazda etmişsiniz rapora yapılacak bir şey kalmamış..

Tekerlekli Sandalye