Sol koldan engelli olanların ÖTV den yararlanmak için yapması gerekenler

Trgygvn

Üye
Üye
Halil bey merhaba yardımcı olursanız sevinirim sol kol brakial pleksus rahatsızlığından dolayı yüzde 29 ve tip2 diyabetten yüzde 28 olmak üzere toplam sürekli yüzde 57 raporum var engelli kartı falan aldım fakat bir yakınımın tesedaüfen söylemesi üzerine ötv indiriminden de faydalanabileceğimi öğrendim rapor için tekrar başvuru yaptım tekrar gireceğim kuruldan bu şekilde ötv indiriminden faydalanabilirmiyim rapora yazılacak ibareler çok önemli deniyor yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler dilerim.

SM-G935F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, 2015 yılında yapılan düzenleme doğrultusunda sol koldan engelli olanların raporlarında “tertibata gerek olmadan otomatik vitesli araç alabilir” ibaresinin bulunması halinde ÖTV den muaf araç alabilirler. Tabi öncesinde engelli ehliyeti almanızda lazım.
Sıralama şu şekilde olacak
1- Sürücü belgesi
2- ÖTV indirimine esas rapor.
Sonrasında raporda söylediğim ibare olursa paranızı cebinize koyup arabanızı alabilirsiniz.
Daha fazla detay için bakınız: https://engelliler.gen.tr/f18/sol-e...nlar-artik-otv-indirimli-arac-alabilir-27175/

Trgygvn

Üye
Üye
Ben burdaki kriteri anlamadım yani yönetmelikte ortapedik engelde oran aranmaz deniyor bu şu anlama mı geliyor yani ortopedik engeli olan herkes bundan faydalanır mı yoksa engel ne olduğu mu önemli yani engelli vites değiştiremeyecek durumda olacak v.s buna bir açıklık getirebilirseniz çok faydalı bir bilgi olacağını düşünüyorum zira hiçbiryerde bu şekilde bir bilgiye rastlayamadım

SM-G935F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle açıklayayım. Her ortopedik engeli olan kişi ÖTV den yararlanmaz. Öte yandan ÖTV indirimli araç almak için rapor oranının pekte bir önemi yok. Örneğin rapor oranı %10 olan kişiler bile gerekli şartları yerine getirmeleri halinde ÖTV den yararlanırlar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu şekilde genel bir açıklama yapayım. Rapor oranı yüzde 90 üstü olanlar her koşulda ÖTV den yararlanır. ancak rapor oranı yüzde 90 ın altında olan kişilerin ötv den yararlanmaları için 2 temel şart var.
Bunlar ya aracı hareket ettirici özel tertibata ihtiyaç duymak yada sol elden engelli olma. ki sol elden engelli olanlar tertibatlı değil otomatik vitesli araçları ötv indirimli alabilir.

Tekerlekli Sandalye