Sol koldan engelli olanların otomobil alımında yeni yasa?

husmen16

Üye
Üye
arkadaşlar benim %42 sol kolumdan özürlü raporum varben ötv den yararlanamıyorum ama bana yeni yasa çıkıcak dediler bununla ilgili bilgisi olan varmı veya nasıl yapabılırız bana yardımcı olurmusnuz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol kolundan engelli olanların otomobil alımını düzenleyen yeni bir yasa çıkmadı. Eski sistem aynen devam ediyor.

husmen16

Üye
Üye
o zaman ben bu ehlıyeti değiştirmem daha mantıklı olucak dimi :)

oiLC

Üye
Üye
B sınıfı ehliyetim vardı 2006 da geçirdiğim trafik kazası sonrası kısmi felç oldum yani şuan sol kol ve ayak çalışmıyor sağ tarafta hiç bir sıkıntım yok sağlam.. bu şekilde de mi H sınıfı ''özel tertibatlı araç kullanabilir'' raporu alamıyoruz hem otomatik vites hemde sinyal kolu sağ tarafa monte edildiği takdirde sorun yok sonuç???:mad:

alabilirmiyim bu hakka sahipmiyim lütfen kesin bilgiler veriniz .. tşk..

oiLC

Üye
Üye
teşekkür ederim peki bu halde sadece H ehliyet yeterlimi yoksa özel tertibat ibareside yazmalımı sinyal i direksiyona aldırmalıyız mı?

h ehliyet alabilirmiyim hakkım warmı? p.tesi heyete gircemde

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Pardon yukarda verdiğim link yanlışmış. Şimdi editledim.
Buna göre; Sirküler uyarınca otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemekle birlikte, sol ayağında veya sol bacağında sakatlığı olanlar için otomatik vites, hareket ettirici özel tertibat olarak sayılacak.
Dolayısıyla sizin raporunuzda "h sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır" ibarelerinin olması yeterli.

oiLC

Üye
Üye
çok çok teşekkür ettim Halil arkadaş aydınlattığın için de geçen yıl 2012 de başvuruda bulunmuştum resmi gazete 9.2.a bendine göre sürücü belgesi alamaz verdiler oran %56 idi şimdi ayrı ilde şanlıurfada giriyorum heyete bu seferde sürücü belgesi alamaz diyebilirlermi veya derlerse itirazda bulunayımmı haklı olurmuyum... kesinlikle sen alırsın hakkın diyebilirmisin fikrinizi alabilirmiyim... saygılar..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kesin konuşamam. Ama almaman için bir neden göremiyorum ben.

oiLC

Üye
Üye
İnşallah dediğin gibi olur da bi aksi doktora denk gelmem olumlu alırda kurtulurum çok saol

oiLC

Üye
Üye
sayın yöneticim halil bey galiba raporu hallettik h sürücü belgesi alabilir otomatik vites kullanabilir ve soldas bulunan sinyalin sağ tarafa monte edilmesi gerekir ibareli rapor aldımda bu sefer ehliyet takıldı kafama daha önceden demiştim galiba b ehliyetim vardı 2006 da trafik kazası gecirmiştim h ehliyeti almak için tekrardan sıfırdan kursamı yazılacaz kimileri diyor kaydolacağın kursta sana uygun tertibatlı araç olması lazım nolcak bu durum.. kazada tutanak tutup trafik almıştı b ehliyetimi.. tertibatlı aracı olan kurs bulmak sorun yok yanii. öyle bir kurs

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tamamdır o rapor işinizi görür. Elinizdeki raporla sürücü kursuna yazılıp sadece direksiyona gireceksiniz. Sizin için tertibatlı araç gerekmiyor ki. Otomatik vitesli herhangi bi araç işinizi görür. Sinyal kolunun sağ tarafa alınmasını sürücü kursu sorun etmemeli bence.

oiLC

Üye
Üye
inşalah onuda hallederiz tşk.
saygılar. . .

Tekerlekli Sandalye