Sol koldan engelliler H sınıfı sürücü belgesi alır mı?

Merhaba abilerim ablalarım şöyle bir mevzum var,

2011 yılında ehliyet için ilçemin hastanesinden rapor aldım ve H sınıfı otomatik vites yazılı.Kursa kayıt oldum fakat süresi geçtiği için yenilemem gerektiği şimdilk kayıt yapabildiklerini söyleyerek yaptılar kayıdı.Neyse sınava girdim ve tek dersten kaldım bir daha ki sınav zamanı süreti içerisinde raporu da yenileyim dedim keşke demez olaydım... 2013 yılında yeni rapor aldım aldım ama sormayın! ilçe hastanesi bu sefer H sınıfı raporunu B sınıfı otomatik vites alabilir yaptılar..Güler misin ağlar mısın ? e ben sınava girdim ücret yatırdım noldu ? YANDI! bir süre küstüm herşeye vazgeçtim.Gelelim günümüz 2014 Aralık ayına Günlerden birgün yine ehliyet hevesim geldi kayıt olayım dedim ve kursa gittim Raporumda B Sınıfı Otomatik vites araç alabilir yazıyor yazmasınada kurs diyor ki "B sınıfı ehliyete girersin de oto vites araç direksiyon yok B sınıfında,H sınıfında var e sende H sınıfı alamıyorsun" olaya bak iyimi! Tekrar ilçemin hastanesine gittim raporları gösterdim onaylayan doktora her iki raporu yani 2011 ve 2013 yılında verdikleri heyet raporunu inceleyen doktor ne desin " 2011 yılında ki raporu yanlış vermişiz. 2013 de de prodesür değişmiş ameliyatım var" diyerek kaçtı. Ya ben ne yapayım şimdi adam 2011 yılında yanlış rapor vermişler ya raporda sağ kol rahatsızlığını söylüyor fakat benim ki SOL KOL ! böyle rrezillik olur mu ? başka bir hastaneye gittim bugün rapor aldım ehliyet için H sınıfı için rapor da H SINIFI EHLİYET ALAMAZ yazmışlar doktorlar şok oldum! Kahroldum!

Özetlersek : SOL KOL ENGELLİLER DOĞUŞTAN HANGİ SINIF EHLİYET ALACAK ? H SINIFI MI? B SINIFI MI ? ben her ikisinide alamıyorum ne alacaz o zaman ?
he bir de emniyete gittim H sınıfı kurs H sınıfı diyor gel gelelim hastaneler H sınıfı vermiyor ?

Napalım ne edelim ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyet alırsın. Ama amacın ÖTV indiriminden yararlanmaksa malasef sol koldan engelliler ötv indiriminden yararlanamıyor. Sol koldan engelliler için genelde "h sınıfı sürücü belgesi alır otomotik vitesli araç kullanır" ibareli rapor verilir. aynı zamanda direksiyona topuz iliştirilerek aracın rahat kullanılması sağlanır. Bu şekilde rapor alan yüzlerce insan var. Ama dediğim gibi "genelde böyle oluyor" çoğu dr yasayı bilmediğinden sürücü belgesi alamazsın deyip başlarından savıyorlar.

Yasal dayanak:
Üst extremitenin dışında extremite noksanlığı (doğuştan veya sonradan) halinde Ortopedi ve/veya Fizk tedavi ve rehabilitasyon uzmanının raporu uyarınca H Sınıfı Sürücü Belgesi verilir. Üst extremitenin tek taraflı noksanlığında da Ortopedi uzmanının kanaatiyle, H Sınıfı Sürücü Belgesi verilebilir.
T.C. Resm

zemferi

Üye
Üye
Halil Bey bu durumda olanlar MTV muafiyeti alıyorlar değil mi.özel donanım yaptırırlarsa...

Tekerlekli Sandalye