Sol kolum omuzdan ampute. ÖTV istisnalı araç alamazsın dediler.?

medcezir

Üye
Üye
%68 Özür oranım var (Sol kol omuzdan ampute) H sınıfı ehliyet alabilir diye sağlık kurulu raporu aldım. H sınıfı ehliyet için sürücü kursuna kaydımı yaptırdım, nasip olursa ehliyet ve ardındanda araç sahibi olmayı hayal ediyordum. Ancak bursa'da reno mais'e uğradım fiyat araştırmak için ve ÖTV'den muaf olamayacağımı öğrendim. Son çıkan yasalarla sol kolu olmayanlar ötv indiriminden faydalandırılmıyormuş.
Gerekçe ise aşağıdaki vermiş olduğum bağlantıda.
Renault-Hizmetler-Engelliler için

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol kol engelliler malaasef ÖTV muafiyetinden yararlanamıyor. Sağ kol amputosyonu olsaydı yararlanırdında sol kol olunca bu hakkın olmuyor.

Yılmaz54

Üye
Üye
Sol kolu olmayanların ötv indiriminden yararlanamamalarının sebebi sol kollarının olmamasından ziyade; Gaz-Fren-Debriyaj, Vites ve Direksiyon gibi Araç için önemli olan kısımlarına özel tertibatların takılamaması ve bu durumdan dolayı kullanım kolaylığı sağlanamaması değilmiydi? Direk sol kolu olmayanlar yararlanamaz diye bir ibare yoktu sanıyorsam...
Hatta 30/04/2010'daki yeni yasayla birlikte sol ayağı veya sol bacağı olmayanlarda bu ötv indiriminden yararlanmaya başladı ama sol eli veya sol kolu olmayanlar bu tarihtn itibaren madur bırakıldı. Bunu yaparkende otomatik vitesli araçları sol ayağı veya sol bacağı olmayanlar için özel tertibatlı araç saydılar... Yanlış olanı düzeltip, düzgün olanıda yanlışa çevirdiler..
Yarı Otomatik Vitesli araçlarda vites değişimi Direksiyon üzerine takılan ve vites koluyla oynamadan vites değiştirebildiğimiz özel bir aparatlada sağlanabiliyor, böyle birşey yapsak, H Sınıfı Ehliyetimiz ve Raporumuzda da ''Özel Tertibatlı Araç kullanabilir'' ibaresi olsa yinede ÖTV İndiriminden yararlanamayız mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok yılmaz. Sol kol engelliler hiç bi şart altında ÖTV den yararlanamıyor. En azından bugüne değin yararlanan olmadı.

aly71

Üye
Üye
halil abii yurt dısından arac gtrcek abım bana hıbe edıcekkk oylee oluyo demıı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben olmuyor diye biliyorum. İllada araştırmak istersen ankara naklihane'yi arayıp ithalat izni alıp alamayacağını sor.

Yılmaz54

Üye
Üye
Halil hocam bilgi için teşekkür ederim, Her şeyin bir ilki vardır ama kim olacak bakalım :(
Başka bir sorum daha olacak size; ÖTV'siz araç alamıyorsak eğer Sol eli yada sol kolu olmayanlar için H sınıfı ehliyet alması ve plakaya özürlü amblemi taktırmak yine zorunlumu oluyor... Bu durumda hem ÖTVden yararlanamıyorlar hemde araçlarına özel tertibat taktırmadıkları halde o araca mahkum bırakılıyorlar. Kendilerinden başka birileri o araca binemediği içinde, aileye ait ise o araç ailede madur edilmiş oluyor... Sol kol Özürlü olanlara DEVLET'imiz destek olacağına köstek olmuş olmazmı, Özürleri ile yaşamaya çalışırken bu onları dahada özürlü kılmaz mı?
Kısaca halil hocam Tam teşekküllü bir Devlet Hastanesinden ''B Sınıfı Otomatik Araç kullanabilir'' diye bir rapor alınabiliyor mu? H sınıfı Ehliyet ve Özürlü plakası, Araçlarına Özel tertibat taktıranlar için mi yoksa Sol kolu olmayanlar içinde geçerli mi oluyor?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV den yararlanamazsınız ancak alacağınız raporda h sınıfı ehliyet kullanır ibaresi olursa araç alabilir kullanabilirsiniz. Ek olarak plakadaki zorunlu tutulan engelli amplemi artık takılmıyor.

Yılmaz54

Üye
Üye
H sınıfı ehliyet alır raporum var ve Ehliyet içinde başvurdum zaten, ÖTV'den yararlanmadan araba alırsam ve Plakayada Engelli amplemi takılmıyorsa eğer Ailemden birileride benimle birlikte o arabayı kullanabilecek demekmi oluyor o zaman...
Bide ''B sınıfı Otomatik araç kullanabilir'' diye rapor vermezler mi acaba... Bunu sormamdaki sebep H sınıfı ehliyeti aldığımda sadece kendi arabamı mı kullanmak zorundayım yoksa başka otomatik araçlarıda kullanabilecekmiyim onu merak diyorum... Başka şehirlere gittiğimde H Sınıfı ehliyetim araba kiralamama engel olacakmış gibi geliyor bana...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyet ile istediğin aracı kullanabilirsin. Sana hangi sınıf ehliyet verileceğine DR karar verecek. Senin H sınıfı B sınıcı C sınıfı ehliyet alma gibi isteğe bağlı bir durumun yok. Buna tamamen DR karar verir. Raporunda hangi sınıf ehliyet alacağın yazarsa o ehliyeti alırsın.

mustafa123

Üye
Üye
h sınıfı ehliyet ile istediğin aracı kullanabilirsin. Sana hangi sınıf ehliyet verileceğine dr karar verecek. Senin h sınıfı b sınıcı c sınıfı ehliyet alma gibi isteğe bağlı bir durumun yok. Buna tamamen dr karar verir. Raporunda hangi sınıf ehliyet alacağın yazarsa o ehliyeti alırsın.

peki h sinifi ehliyeti olupda sol elinde bir kaç parmaği olmayanlar özel tertibati olmayan normal araç kullanabilir mi.eğer kullanirsa trafik ceza yazarmi

mustafa123

Üye
Üye
o zaman bu durumda olanlar h sınıfı ehliyetlerini camlatıp duvara mı asacaklar ötv indirmli araç alamıyolar. galiba emin olmamakla beraber normal araçta kullanamıyolar peki nasıl bir araç kullanacaklar yoksa hiç araç kullanamıyacaklar ehliyetlerini dediğim gibi camlatıp duvaramı asacaklar

İsen Buga

Üye
Üye
Burada size sorun olacak: Yasada normal araç kullanamaz diye birşey yazıyor mu?

Yazmıyorsa kullanamaz diye bir kural yok. Kullanırsınız.
Yazıyorsa o zaman çerceveletip evin köşesine gurur abidesi olarak asabilirsin.

Lakin bana göre yazmıyor ve kullanabilirsin. Ancak dr. raporunda ne yazdığı önemli. Dr raporunda detay yok ise yaşadınız var ise o zaman düşündürür.

mustafa123

Üye
Üye
Burada size sorun olacak: Yasada normal araç kullanamaz diye birşey yazıyor mu?

Yazmıyorsa kullanamaz diye bir kural yok. Kullanırsınız.
Yazıyorsa o zaman çerceveletip evin köşesine gurur abidesi olarak asabilirsin.

Lakin bana göre yazmıyor ve kullanabilirsin. Ancak dr. raporunda ne yazdığı önemli. Dr raporunda detay yok ise yaşadınız var ise o zaman düşündürür.

madem normal araç kullanma da -sana göre tabi - mahsur yoktuda bunlar peki niye h sınıfı ehliyet veriyor o zaman normal b sınıfı ehliyet verir normal araç kullanılır h sınıfı ehliyet vermenin manası ne ozaman alınan raporda b sınıfı ehliyet alabilir diye yazar büyük ihtimalle deevlete göre var ki h sınıfı ehliyet alabilir diye rapor veriyor isen efenndi

İsen Buga

Üye
Üye
Benimde ehliyetim H sınıfı... Bende herkesin arabasını kullanabiliyorum..
Bilmem anlatabiliyor muyum?

mustafa123

Üye
Üye
işte onu öğrenmek istiyorum özel tertibatsız ben normal bir araç alabilir miyim eğer alırda kullanırsam bu sefer trafik senin ehliyetin h sınıfı özel tertibatlı araç kullanman lazım deyip bu seferde ceza yazmasın zira trafiğe sormuştum daha evvel özel tertibat felan yaptırman gerekli demişlerdi isen

İsen Buga

Üye
Üye
Buradan birşey yapamayız: Dr. raporunda ne yazıldığı önemli. Rapora rağmen ehliyet almışsan ehliyetinizde ne yazıldığı önemli.
Mesela ehliyette özel tertibatlı araç kullanacaktır diye yazı olur Şayet yazı yok ise raporu bilmek gerek. Raporda ne yazılı?

Her polis bunu bilecek düzeyde değil. Dolayısıyla senin araç kullanmada uygulanacak kriter nedir?
Mesela topuz direksiyon?
MEsela sağa alınacak sinyal ve sellektör aparatı vs?

Kaldı ki net birşey diyemeyeceğim. Bunu benden iyi bilirsiniz. Özel aparat nasıl birşey olmalı işte bunu bilmiyorum...

Araç kullanmak bir ihtiyaç olsa bile; onlara(yasa hazırlayanlara) göre bir lüks.

mustafa123

Üye
Üye
alınan raporda. h sınıfı ehliyet alabilir:evet
özel tertibatlı araç kullanabilir:evet
yazıyor ehliyette ise herhangi bir açıklama yok yani özel tertibatlı araç kullanabilir diye bir ibare yok isen

mustafa123

Üye
Üye
ayrıca dediğin gibi raporda gereksinim duyacağım bir aparat ve araçta belirtilmemiş

Tekerlekli Sandalye