Sol kolumdan rahatsızım. ÖTV'den faydalanıp otomobil alabilir miyim?

akk46

Üye
Üye
benim sol kolumda rahatsızlığım var. ötv indiriminden faydalanıp araç alabilir miyim? ve araça örüzlü ample mi bırakmak şart mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef alamazsınız. Sol koldan engelli olanlar ÖTV den yararlanamıyor.

akk46

Üye
Üye
ama benim h sınıfı ehliyetim var 2000 ylında aldım. madem alamamıyorum be nasıl araç kulanıcağım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimli araç alamazsınız dedim ben. H sınıfı ehliyet tek başına ÖTV indirimli araç almanıza yetmiyor.

akk46

Üye
Üye
şimdi ben anlamadım.benim kulanacağım araç nasıl olacak.ben bu ehliyetle normal bir araç kullana bilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sana verilen H sınıfı ehliyet kullanır ibareli raporda şu ibareler varsa "Otomatik vitesli ve direksiyonda topuz bulunan araçları kullanır" ibareleride varsa o araçları kullanabilirsin. Yoksada rapora ekletmelisin. Yada bi yolunu bulup B sınıfı ehliyet kullanır ibareli rapor alıp bu işi kökten çözmelisin. Tek başına H sınıfı ehliyet insanın başına bela olmaktan başka bi halta yaramıyor .

akk46

Üye
Üye
teşekür ederim halil bey.şuanda tam hatırlamıyorum ama aldığım raporda sağdan kumandalı otamatik vitesli araç kullana bilir ibaresi vardı.tabi orapor şimdi trafik şubede.şimdi, ben yeniden rapor alıp bu ibareleri yaz dırmam gerekiyor her halde.

İsen Buga

Üye
Üye
Özel donanımlı araç kullanabilir ibresi yazdırman gerekiyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Meom sol kolundan engelli olanlara "özel donanımlı araç kullanır" ibareli rapor vermiyorlar. Direksiyona takılan topuz da özel donanıma girmiyor.

yasi89

Üye
Üye
Ben de sol kolumdan engelliyim ancak H sınıfı ehliyetimde "özel tertibatlı otomobil" ibaresi bulunuyor
bu durumda ben bu ötv indiriminden yararlanabiliyor muyum?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sok koldan engelli olanlara o ibareyi (özel tertibatlı otomobil kullanır) çok çok zor ekliyorlar. Eğer sizde yazıyorsa ÖTV den yararlanabilirsiniz. Yalnız araca nasıl bir tertibat takılacakmış merak ettim.

İsen Buga

Üye
Üye
ııhhhhhhh....

Halilciğim arabanın sol tarafında sinyalizasyon kumandaları var onun için özel aparat gerektiriyor. Bana göre sağa almakla tam çözüm getirmeyecek.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2) Engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması, hareket ettirici özel tertibat olarak değerlendirilmeyecektir. BKZ

Meom görüldüğü üzere sinyal kolu silecek kolu gibi ıvır zıvırdaki yer değişimleri özel donanım kapsamına girmiyor...

yasi89

Üye
Üye
o zaman neye göre ehliyetimde öyle yazılmış anlayamadım ben şimdi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bende anlamadım. :)
Belkide sinyal kolu için yazmışlardır...Bilmiyorum...

yasi89

Üye
Üye
peki o zaman ben sizin kişisel fikrinizi sorayım;
sizce bu indirimden yararlanabilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çok zor yararlanırsınız. Raporda özel tertibatlı otomobil kullanır denilmiş ama belkide özel donanımdan sinyal vs kasdedilmiştir.

yasi89

Üye
Üye
yanlış bir anlaşılma oldu sanırım
benim raporumda ehliyet ya da araçla ilgili bi açıklama yok yalnız H sınıfı ehliyetimde yazıyor "özel tertibatlı otomobil" diye

İsen Buga

Üye
Üye
Bayiler size ÖTV.siz araç çıkarabilirler. Sizde bayilerin tuzaklarına kanıp güzel bir ÖTV.siz araç alırsınız. Bunlardan maliyenin er geç haberi olur. Adresinize tebliğ gelir ÖTV ve faizi ile birlikte öde emri. Ödersiniz bitmez mahkeme kağıdı gelir, bitmez. Araba belki gümrüğe çekilebilir. Başınız ağrır. Lanet okursun ÖTV.siz araç aldığınıza.

Dilerim ki bayi size araç satarken, kendinize güvence almalısın.

Çünkü elinizdeki rapor açık açık tuzağa düşmeye elverişli.

Tekerlekli Sandalye