Soner Engellilerin Problemlerini Çözmek İçin Gazete Çıkardı

Soner Akkuş, çocukken geçirdiği bir hastalık sonrası konuşmasında ve yürümesinde aksaklıklarla hayatına devam eden milyonlarca engelliden biri. Akkuş'un çalışma azmi ise sağlam bireylerin bile enerjisini tüketecek kadar fazla. Hep çok çalışkan olduğunu söylüyor ama Soner şimdilerde Duygu'ya da kendini kanıtlamaya çalışıyor. Duygu Eçin'e aşık olan Soner Akkuş 'bu aşkın sonunda evlilik var' diyor. Duygu da 'nasip' diyerek gülümsüyor. İki engelli birey Soner ile Duygu kolları sıvamış, tam 6 tane aylık gazete basmak; ihtiyacı olan yaşlı ve engellilere bu gazetelere abonelik karşılığı yardım etmek; katı atık, eski kitapların gelirleriyle yine ihtiyaç sahiplerine ulaşmak, bakıcı arayanların imdadına yetişmek gibi projeleri var. Hepsini gerçekleştirmeye başladığını belirten Akkuş, gazetelere abone yaptığını kendisinin en büyük destekçisinin de Duygu'nun olduğunu belirtiyor.
soner-akkus.gif

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞMANIN YOLU

Armağan Keyfi, Gerçek Söz, Seher Star, Genç Paylaşım, Evrensel Hareket, Doğru Teyit gazetelerinin isim hakkını aldığını, hepsinin aylık olarak farklı günlerde çıkacağını belirten Akkuş, her kesime hitap edecek yayınlar yapacağını söylüyor. Engelsiz Hayat adlı gazetenin engelliye bakışı farklı olan insanlar tarafından dışlandığını bu yüzden bu gazeteyi çıkarmaktan vazgeçtiğini anlatan Akkuş, gazetelerle olan bağının babasıyla dost olan Gazeteciler Cemiyeti'nin sevilen eski başkanlarından merhum İsmail Sivri'nin mirası olduğunu belirtiyor. Akkuş neden gazeteler yoluyla ihtiyaç sahiplerine ulaşmak istediğini anlatıyor bize: “İsmail abi beni İzmir'in bölgesel gazetesine işe sokacaktı. Çünkü ben çok hevesliydim ve her gün gazeteleri okur, yorumlardım. Bu işin heves işi olduğunu söylerdi İsmail abi bize. O gazetede istenmedim, bu da benim bu işe gönül vermemi daha da teşvik etti. 2005'ten beri bu işlerin içindeyim. Kardeşim Veli Akkuş ile İzmir Atak Organizasyon Basın, Yayın, Medya ve Tanıtım Hizmetleri'ni kurduk. Olumsuz haberler kullanmıyorum. Burada pek çok sosyal hizmetler de sunuyorum. Bunlar daha da artacak.”

İLACI, BERBERİ EVLERE GÖTÜRECEĞİZ

Konuşmamız sırasında Soner bize farklı, farklı projelerini sıralıyor hatta görüşmeden sonra telefonlar açarak unuttuklarını da yazmamızı istiyor. Sıraladıkları sosyal hizmetleri çok geniş kapsamlı olmasa da Bayraklı Çay Mahallesi'ndeki ofisinde yıllardır yapıyor, şimdi amacı bunları çok daha geniş kitlelere yaymak. En büyük hayallerinden biri de 'Kim milyoner olmak' yarışmasına katılmak. Soner bilgisine güveniyor. Yayınlarından Evrensel Hareket'in 10 bin adet basılacağını 5 bininin ise İngilizce olacağını ve tercümeleri kendisinin yapacağını anlatıyor. Bu gazetenin Türkiye'deki turistik yerlere gideceğini, kültür ve turizm içerikli olacağını, Türkiye'yi tanıtacağını belirtiyor. Soner Akkuş, ihtiyaç sahiplerine nasıl ulaşacaksın sorumu şu cümlelerle yanıtlıyor: “60 yaş üzerinde olan ihtiyaç sahiplerini çıkaracağım gazetelere abone yapacağım. Ve onlara bunun karşılığında hizmetler vereceğim. Mesela tekerlekli sandalyesi mi kırık, tamircimiz hazır, tamir ettireceğim. Mesela ilaç mı alamıyor, eczacımızla ilacını götüreceğim. Mesela yatalak ve berbere, hamama mı gidemiyor, bunları evlerinde gidereceğim. Marketimizden erzak yardımı yapacağız. Eski kitap, eşya, gazete, katı atıkları kabul ediyoruz. Bunların gelirlerini banka hesabında biriktirip, yardım için harcayacağız. Evine temizlikçi, bakıcı arayanlara bunu da temin edeceğiz.”

Geri