sonradan engelli emekliliği

hanifi

Üye
Üye
forum üyelerine selamlar. foruma yeni üye oldum. herkese sağlıklı günler dilerim. bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.
öğretmen olarak 25. yılımı çalışıyorum.
2021 ocak ayında hastalığım nedeni ile (testis kanseri)%40 engelli raporu aldım. engelli vergi indiriminden yararlanmaktayım. 29 temmuz 2022 de emeklilik için müracaat ettim ancak bugün olumsuz cevap geldi. gerekçe olarak ''maluliyet ve çalışma gücü kaybı tespit işlemleri yönetmeliğinin EK 1 hastalık listesin de belirlenen düzeyde çalışma gücünü kaybetmediğine '' yazılmış.
ancak EK 1 listesinde hastalığımın olduğunu gördüm . metastaz ve organ kaybı olduğu halde neden olumsuz olduğunu anlamadım . bundan sonra ne yapabilirim . yüksek sağlık kuruluna itiraz edersem sonuç alırmıyım. tekrar rapormu almam mı gerek. neyapacağımı bilmiyorum. yardım cı olursanız memnun olurum. teşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba hocam. Sık yapılan bir hata ile karşılaşmış olmalısınız. Size gelen cevaptan şunu anlıyorum. Siz malulen emeklilik için başvurdunuz yada SGK daki memur işlemleri o şekilde başlattı. Oysa yapılması gereken kademeli engelli emekliliği için başvurmak olacaktı. Malulen emeklilik için tek hastalıktan %60 rapor istenir, diğeri için ise %40 ve üzeri yeterli.

hanifi

Üye
Üye
Merhaba hocam. Sık yapılan bir hata ile karşılaşmış olmalısınız. Size gelen cevaptan şunu anlıyorum. Siz malulen emeklilik için başvurdunuz yada SGK daki memur işlemleri o şekilde başlattı. Oysa yapılması gereken kademeli engelli emekliliği için başvurmak olacaktı. Malulen emeklilik için tek hastalıktan %60 rapor istenir, diğeri için ise %40 ve üzeri yeterli.
merhaba halil bey.öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
ben dilekçemde malulen yazmadım ancak DYS de malulen görünce SGK ya gittim. ordaki memur ''artık engelli tüm başvurular malulen olarak kaydediliyor''dedi. ayrıca şöyle bir durumda var. 13 eylülde karar olumsuz verilmiş. DYS de 15 eylülde yani 2 gün sonra EVRAK GİDEN FİŞLE TAHSİSLER D.BŞK.LIĞINA SEVK EDİLDİ. yazıyor. karar alındıysa neden bu birime evrak gönderiliyor.
ayrıca halil bey kademeli emeklilik nasıl oluyor. ilk defa duydum . cevaplarsanız memnun olurum

serdar2829

Üye
Üye
Merhaba,Ben 2019 yılında çoklu engellilik ten %42 ile sürekli engelli raporu aldım.(psikolojik,hiper tansiyon, huzursuz bacak sendromu, işitme kaybı ve fıtık).9000 bin gün ve 25 seneden vergi indiriminden emekli oldum.2021 yılında böbrek yetmezliği teşhisi konuldu ve şu an haftada 2 kez diyalize giriyorum.Raporumu ÖTV indiriminden araç almak için yükseltmek istiyorum.Diyaliz aracı çok dolaşıyor ve en az diyaliz gününde 2 saat yolculuk yapıyorum.Mesafe özel araçla 10 dakika.Rapor için başvuruda bulunursam rapor sonucu bekleme aşamasında emekli maaşım kesilir mi?Bilgisi olan arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

Tekerlekli Sandalye