Sonradan engelli olan memurun emekliliği?

spartacus

SMS Activated
SLM benim birkaç sorum olacaktı şimdiden teşekkürler.Ben 3 senedir normal memurum.Rahatsızlığım vardı ama yeni yüzde 40 rapor aldım .Bu raporla erken emekli olabilir miyim işimle ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım .Engelli memur olabilir miyim ,Bu raporla başka biryere geçebilirmiyim işim sağlığım için biraz sıkıntılı Başka hangi haklardan yararlanabilirim acaba

[MENTION=17009]spartacus[/MENTION] sonradan engelli olan memur kapsamında erken eemkli olursunuz. İşinizle ilgili bir sıkıntı yaşamazsınız. Ayrıca eğer raporunuzda çalışrılıcağı ve çalıştırılamayacağı alanlar yazarsa işyeriniz size ona göre iş vermek zorunda. Engelli memurun bir defeya mahsus tayin isteme hakkı mevcut. O hakka istinaden sizde tayin isteyebilirsiniz. Konuya ilşkin biraz daha fazla detay için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız...

http://engelliler.gen.tr/f11/tum-yonleriyle-engelli-memurun-emekliligi-24172/

Sonradan engelli memurun emeklilik

Ben normal olarak memur oldum.Rahatsızlığım vardı ama bu işe girdikten 3 yıl sonra yüzde 40 rapor aldım.Erken emekli olabilir miyim. Şimdiki işim zor olduğu için başka bir kurumda engelli kadrosuna geçebilirmiyim.

[MENTION=17009]spartacus[/MENTION] dediğim gibi sonradan engelli olan memur kapsamında emekli olabilirsiniz. Ne zaman emekli olacağını söylememiz için ilk memuriyet tarihinizi ay/gün/yıl olarak yazınız. Başka kuruma geçiş olurmu bilmem ama tayin isteme hakkınız var. ve yine alacağınıza rapordaki ibarelere göre kurumunuz size uygun iş vermekle yükümlüdür.

05.05.2014 te memur oldum.Ama SGK girdim işe başlama tarihi 23.09.2002 yazıyor anlıyamadım.O yılda meslek lisesi okuyordum staj zamanı herhalde bir süre SGK girişimizi yapmışlardı ondanmı acaba .Şimdi nezaman emekli olurum acaba vergi indirimi yapmak zorundamıyız emeklilik için.

İyi akşamlar, 01.09.1995 yılında hemşire olarak işe başladım, 1,5 yıl ücretsiz iznim var. 2013 yılında meme ca teşhisi kondu, diyabet ve tansiyon hastalığı sebebiyle 2015 yılında %42 engelli raporu aldım.22.08.2016 tarihinde emeklilik dilekçesi verdim, sgk dan nihayet 4 ay sonra cevap geldi,raporumun aslını istiyorlar,ama yazıda 5434 sayılı kanunun 39. Maddesi (j) fıkrasına göre emeklilik talebinde bulunan diyor.ben internette baktım, malullükten bahsediyor, ben engellilikten emekli olmak istiyorum. SGK ya ulaşmak imkansız, yüzlerce kez aradım:( size sorum engellilikten emekli olunan yasayı biliyor musunuz, ben bu şartlarda emekli olabilir miyim?yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

[MENTION=17009]spartacus[/MENTION] o dediğiniz e-devletetki işe başlama tarihi staj sigortası. Hatta bi ara sataj sigortası emeklilik başlangıcı sayılıyor diye haberler yapılmıştı orda öyle gözüktüğü için onu dikkate almayın. Sizin sigorta başlangıcınız uzun vadeli sigorta yatırdığınız tarihtir. Daha öncede söyledim kamuda çalışan engelliler için vergi indirimi almöa zorunluluğu yok. Tercih size kalmış ister alırsınız istermezseniz almazsınız.

[MENTION=17148]Seldakönez[/MENTION]

5434 sayılı Kanunun 39'uncu maddesinin (j) bendinde; Sakatlıkları sebebiyle ilgili mevzuat uyarınca göreve alınanlardan en az 15 yıl fiili hizmeti bulunanların istekleri üzerine emekliye sevk edilecekleri hüküm altına alınmıştı.

Diğer yandan bu Kanunun Ek Geçici 22'nci maddesinde; "Sakat olup sakatlarla ilgili mevzuattan yararlanmaksızın ve 25/8/1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesine göre tescili yapılmaksızın T.C. Emekli Sandığına tabi görevlere giren ve bedensel ve zihinsel yeteneklerindeki eksiklik nedeniyle çalışma güçlerini en az % 40 oranında yitirdiği sağlık kurulu raporu ile belgelenen ve 15 yıl ve daha fazla fiili hizmeti olanlar da 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 39 uncu maddesine, 13/11/1981 tarih ve 2559 sayılı Kanunla eklenen (j) fıkrası hükmünden yararlanırlar." hükmüne yer verilmiştir.

İyi akşamlar Halil bey, teşekkür ederim cevap için,ama anladığım kadarıyla bu ek madde de bana uymuyor.sakat olup sakatlarla ilgili mevzuattan yararlanmaksızın diyor, 1995 de işe başladığımda sağlıklıydım,2013 de hastalandım,ben bu yasaya göre emekli olamam.benim bahsettiğim emeklilik %40 engeli olanlar18 yıl çalışınca emekli olur diyor,(%60 16 yıl gibi) bundan engellilikten emeklilik diye bahsediyorlar.oranlara göre çalışma yılı belirlenmiş,maalesef yasayı bulamadım.bu yasayı biliyor musunuz acaba,memurların emekliliği ile ilgili başka bir yasa yok mu?ben bu şartlarda kesin emekli olabilir miyim.

İyi akşamlar. O zaman siz "sonradan engelli olan memur" kapsamında emekli olacaksınız.

SONRADAN ÖZÜRLÜ OLANLAR
b-) Çalışmaya başladıktan sonra, kurumca yetkilendirilen sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, kurum sağlık kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
a) % 50 ila % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
b) % 40 ila % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480
gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla istekleri halinde emekli olacaklardır.

halil abi emekli sandıgından emekli olmak için bide çalışır durumda olmak lazımmış örnek pirim ve sigortalılık süresi tutan biri istifa edip sonradan emeklilige başvurursa emekli sandıgı ret ediyormuş kabul etmiyormuş aktif olarak çalışır durumda olup başvurmak lazımmış

Geri