Sonradan engelli olma durumunda emeklilik şartları

benim ortaokul arkadaşımın 14 yıllık sigortası var ödenmiş şu an %50 engelli raporu aldı acaba emekli olabilirmi...

sorularım olacak:
1.İşe girdiğinde 18 yaşını aşmış mıydı?
2.SSK dan mı primler yatırıldı?
3. İlk kez işe girdiğinde sakatlığı varmıydı?
4. SSK lı yada bağkur ise prim sayısı kaç gün?

sanırım 18 den büyüktü ssk lıydı işe girdiğinde engeli yoktu sağlamdı bana 14 yıl dedi gün söylemedi 14 yıl ssk primi ödemiş işveren cevaplarsanız sevinirim selametle kalın...

olasılık veriyorum

işe ilkkez 1998 de girdi(bugünden itibaren 14 yıl geriye gidildiği varsaydım)

1998 de işe giriş yapan biri;
sonradan vergi indiriminden faydalandı ise;

18 yıl ve 4080 gün primlerin tamamlanması halinde erken emekli olur: Burada herhangi biriden( prim veya yıl) eksik ise (ikisi tammam olması) tamamlanması gerekir.

1998 de sağlam iken iş kazası ile sonradan sakatlanmış ise:
İşgücü kaybı maaşı (% oranına göre değer alır) bağlanır
Vergi indiriminden faydalanırsa yukarıdan bahsettiğim gibi ayrıca çalışıyorsa maaş da alır.

Not: vergid airesinden vergi indiriminden faydalanabileceğine dair yazı gelmezse; erken emeklilik olmaz.

ısen buga kardeş başını ağrıttım kusura bakma şöyle anlatsam:
1996 da işe başlamış 18 yaşında 2010 da ayrılmış 32 yaşında şu an 34 yaşında ve majör depresyon tedavisi görüyor iki yıldır yani çalışırken bi sorunu yoktu işten çıkınca hastalandı yüzde 50 engelli raporu var bu raporla sgk ya başvursa emekli olabilirmi malulen bi de vergi indiriminden nasıl faydalanabilir

Sonradan engelli olma durumunda emeklilik şartlari

Malülen değil de Erken emekli olur.
Erken emeklilik için ön koşul mutlaka vergi indiriminden faydalanması gerekiyor.
Vergi indiriminden faydalanması için mutlaka bir işyerinde çalışıyor gözükmesi gerekiyor.
Elinizdeki rapor ile evvela bulunduğunuz ilde defterdarlığa gitmelisiniz, defterdarlıkta özürlüler birimi var. Elinizdeki raporu onlar ya kabul eder ya kabul etmezler. Ama siz bir gidip uğrayın, kabul etmemelerini anlayışla karşılayın. Çünkü prosedür gereği herşey gizli yapılır taaki sonuçlanana kadar. Elden evrak teslimi de yasaktır.

Malülen emeklilik için şart %60 işgücü kaybı olması gerekiyor.
Erken emeklilik için %40 işgücü kaybı olması gerekiyor.

Bilgileri az az değil tam olarak yazarsanız sağlıklı cevaplarız:

1996 girişliler ise: 17 yıl 3920 gün primlerinin tamamlanması halinde erken emekli olur:
1996+17=2013 yılında emekliliği gelecektir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Rapor oranları düşürülürse daha doğrusu yasal olarak kişinin engelli sayılması %40 tan %37 ye düşürülse o zaman yarar.

kardeş benim sorum olacak 10.12.1999 tarihinden beri bagkur primi yatırıyorum ve bugünle birlikte 5800 prim günüm doldu (yani 16 saneyi geçti) ve ben 15.05.2017 de ilkkez %64 engelli raporu aldım yani doguştan rahatsızlıgım yoktu sonrada engelli oldum. Benim diyecegim bu şekilde bagkurda engelli emekliligi varmı , varsa bagkurlu engelli emekliliginden faydalanabiliyormuyum

[MENTION=18314]klass_66[/MENTION] emekli olmak için önünde iki seçenek var.
Birincisi malulen emeklilik. Süreç şu şekilde işler. Sen malulen emeklilik için SGK ya müracaat edersin SGK seni maluliyet tespiti için hastaneye sevk eder. İncelemeler sonucu malul olduğuna karar verilirse malulene emkli olursun. Yok eğer malul olmadığına karar verilirse bu seferde kademeli engelli emekliliği için müracaat edersin.
Bağ-Kur'lu Engellilerin Emeklilik Tablosu

Çalışma Gücünde Kayıp Oranı yüzde %60 ve daha çok olanlar: 15 yıl, 3960 gün sigortalılık süresi
Çalışma Gücünde Kayıp Oranı yüzde %50 – %59 arası olanlar: 16 yıl, 4320 gün sigortalılık süresi

halil bey peki ben engelli emekliligi için müracaat etsem aldıgım raporlamı müracaat edecegim (Raporum güncel 20 günlük) yoksa beni kendilerimi hastaneye sevk ederler edecekleri hastane bulundugum şehirdeki yani yozgat devlet hastanesinemi sevk ederler

[MENTION=18314]klass_66[/MENTION] malulen emeklilik için başvurduğunda kesin olarak hastaneye sevk edilirsin. Kademeli emeklilik için ise raporun güncel olduğundan sevk etmeyebilirler.

Efendim iyi günler, 2008 yılındaki kanun değişikliğinden dolayı kafamı karıştıran bir şey var.
Ben 2001 Kasım'da sigortası başlamış ve 2010 yılında %70 özür rapor almış ve o tarihten beri engelli indiriminden yararlanan bir çalışanım.
Tabloya göre 17 yıl 8 ay sigorta zamanı ve 3920 prim günüyle engelli emeklilikten yararlanabiliyorum görünüyor.
Lakin raporu 2010 yılında almış olmam 2008'deki kanuna tabi olup olmadığım hususunda biraz kafamı karıştırdı.
Bu hususta aydınlatıcı bir cevap rica etsem...
Saygılarımla...

[MENTION=20639]osman77[/MENTION] sağlık raporunuzu sonradan almanız durumu değiştirmez. İçiniz rahat olsun.

Geri