Soru - sükreli rapor süreli vergi indirimi ve erken emeklilik

vedat87

SMS Activated
Merhaba, benim konu biraz uzun ve karışık şimdiden kusuruma bakmayın ancak okuyup cevaplarsanız memnun olurum.
ekim 2019 yılında sürekli olarak %44 rapor aldım. kadrolu memurum ve ilk sigorta yılım 2006. vergi indirimi için başvurdum ancak bana 2 yıl süreli vergi indirimi geldi. 2 yılın sonunda tekrar vergi indiriminden faydalanmam için yeniden rapor almam gerektiği yazıyordu. kurumdaki sistemden baktığımda ise eylül 2021 de emekliliğe kaz kazandığım yazıyor. sgk ya gidip sorduğumda orda da teyit ettiler ve eylül 2021 yılında 15 yıllık süremin bittiğini, 2022 haziran ayında ise günlerimin tamamlanacağını ve o tarihte emekli olabileceğim söylendi.
hastalıklarım fizik ve aşırı kilo. obeziteden dolayı 2013 yılında askerlikten muaf oldum ve bana gönderilen resmi yazı halen bende duruyor. 2019 yılında ise yine fizik ve obeziteden %44 sürekli rapor aldım. ancak neden vergi indirimine gelince 2 yıllık süreli verildi anlamış değilim (vergi indirimi başvurusunda askerlikten çürük aldığıma dair raporu eklememiştim). 6 ay sonra vergi indirimim de bitiyor.
ayrıca 1 yıl öne obeziteden dolayı mide küçültme ameliyatı oldum ve şuan normal kilomdayım ancak ömür boyu yediğime dikkat etmem gerekiyor.
sorularım şu şekilde;
1- emeklilik başvurusunda sürekli raporun olması yeterli mi?
2- emeklilik başvurusunda sürekli raporumun olmasına rağmen tekrar kontrole gönderme gibi durumları olabilir mi?
3- vergi indirimi süresi 6 ay sonra bitecek. bittiğinde ne yapmalıyım? aynı raporu askerlik tekrar mı göndermeliyim? askerlik raporunu da ekte göndermem birşeyi değiştirir mi?

bu konularda bilgi verebilir misiniz? şimdiden teşekkürler. iyi günler

Geçmiş olsun sağlık olsun...
1. raporunuz süreli olarak onaylanmış sanırım. Dolayısıyla SGK.dan gelen cevap nettir.
2. emeklilik başvurunuz olması durumunda SGK raporu tekrar isteyebilir. En kötü senaryo emeklilik döneminde emekliliğinizi iptal edebilir. Onun için sürekli raporu onaylaması gerekiyor.
3. rapor süresi gelmeden yeniden hastanede heyete girip yeniden rapor çıkarmanız gerekiyor. Yeniden işlem yapmanız gerekiyor.

Raporunuzu SGK hastane sevki ile alırsanız ;ola ki süreksiz çıkarsa öylece kabul etmek zorundalar.

Geçmiş olsun sağlık olsun...
1. raporunuz süreli olarak onaylanmış sanırım. Dolayısıyla SGK.dan gelen cevap nettir.
2. emeklilik başvurunuz olması durumunda SGK raporu tekrar isteyebilir. En kötü senaryo emeklilik döneminde emekliliğinizi iptal edebilir. Onun için sürekli raporu onaylaması gerekiyor.
3. rapor süresi gelmeden yeniden hastanede heyete girip yeniden rapor çıkarmanız gerekiyor. Yeniden işlem yapmanız gerekiyor.

Raporunuzu SGK hastane sevki ile alırsanız ;ola ki süreksiz çıkarsa öylece kabul etmek zorundalar.

Merhaba, raporum sürekli olarak geldi. şuan aslı bende var ve kuruma da verdim, sisteme de işlediler ve engelli kimlik kartımda bile sürekli yazıyor. ancak vergi indirimi 2 yıllık olarak geldi.

Merhaba, raporum sürekli olarak geldi. şuan aslı bende var ve kuruma da verdim, sisteme de işlediler ve engelli kimlik kartımda bile sürekli yazıyor. ancak vergi indirimi 2 yıllık olarak geldi.

sorunuz nedir kardeş?
süreli rapor geldi ise süresi bitmeden yeniden çıkartıp, yeniden işlem yapacaksınız.

hocam emeklilik durumunda(çalışan veya emeklilik durumunuzu haliyle bilmeden yapıyorum yorumumu) sgk ilkin vergi indirim beklesine bakar rapora değil...vergi indirim süresi bitiminde rapor çıkartıp vergi indirim belge gelme süresini yaşamanız gerekecek maalesef...geçmiş olsun

hocam emeklilik durumunda(çalışan veya emeklilik durumunuzu haliyle bilmeden yapıyorum yorumumu) sgk ilkin vergi indirim beklesine bakar rapora değil...vergi indirim süresi bitiminde rapor çıkartıp vergi indirim belge gelme süresini yaşamanız gerekecek maalesef...geçmiş olsun

1 ekim 2008 den önce SSK lı olarak işe girişli iseniz SGK vergi indirimine bakar. Bu konuda yazdığınız geçerli ama...
Peki 1 ekim 2008 den sonra SSKlı olarak çalıştığını söylüyor arkadaş..
O zaman SGK vergi indirimini ne yapacak? Arkadaş boşuna heyete girmiş olacak ki SGK vergi indirimine bakmaz zaten...

Benim düşüncem şu: imkan elverirse normal emekli olsun daha iyi. Rapor süreli olduğu için başı sık sık SGK ile belaya girer.

1 ekim 2008 den önce SSK lı olarak işe girişli iseniz SGK vergi indirimine bakar. Bu konuda yazdığınız geçerli ama...
Peki 1 ekim 2008 den sonra SSKlı olarak çalıştığını söylüyor arkadaş..
O zaman SGK vergi indirimini ne yapacak? Arkadaş boşuna heyete girmiş olacak ki SGK vergi indirimine bakmaz zaten...

Benim düşüncem şu: imkan elverirse normal emekli olsun daha iyi. Rapor süreli olduğu için başı sık sık SGK ile belaya girer.

anladım..ben 1 ekim sonrası na dikkat etmedim haklısınız onların vergi indirim ile alakaları yok..

Geri