Sosyal güvencem yok sağlıktan ücretsiz yararlanabilirmiyim?

yasin1991

Üye
Üye
Arkadaşlar bi şey sormak istiyorum ben dün hastaneye gittim muayene olmak için acile beni sosyal Güvencem olmadığı için ücretli hastalar diye giriş yapmışlar benim Sorum şu Şimdi ben bu Muayene ücretini yatırmak zorunda mıyım yani ödemek zorunda mıyım ödemezsem olmaz mı raporum yüzde 76 ne yapmam gerek sizce

GT-I8552 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=16761]yasin1991[/MENTION];Öncelikle şu soruların yanıtını bilmemiz lazım. 2022 maaşı alıyormusunuz? Almıyorsanız genel sağlık sigortası gelir testi yaptırdınız mı? Ben yinede her iki durumda sağlıktan yararlanmayı size elimden geldiğince açıklamaya çalışayım.

Şayet 2022 maaşı alıyorsanız otomatik olarak GSS kapsamında olursunuz ve sağlıktan ücret ödemeden yararlanırsınız.
Fakat 2022 maaşı almıyorsanız muhtaçlık durumu ortadan kalkmış olur ve GSS gelir testi yaptırmanız gerekir. Bu test neticesinde G0, G1, G2 yada G3 gibi sonuçlar çıkar. Bu sonuçların ne anlama geldiği ekte mevcuttur.
http://engelliler.gen.tr/f26/gelir-testinde-g0-g1-g2-g3-ne-demek-29259/
Eklemiş olduğum linkdeki konu hangi durumda nekadar ödeyeceğiniz ve sağlıktan faydalanabileceğinizi anlatmaktadır.

yasin1991

Üye
Üye
2022 maaşı aliyorsaniz otomatik olarak gss kapsamında olursunuz ve sağlıktan ücret ödemeden yararlanirsiniz demişsiniz ancak geçen hasmstaneye gitmistim muayene için bandrol ün üzerinde ücretli hastalar yaziyordu

GT-I8552 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=16761]yasin1991[/MENTION] Yukarıdada bahsettiğim gibi 2022 maaşı alanlar otomatik olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınarak muhtaç kabul edilip primleri devlet tarafından ödeniyor.

Anladığım kadarıla henüz maaşı almaya başlamamışsınız ama maaşınız onaylanmış bu durumdada GSS kapsamında olmanız gerekiyor. Fakat bu durum belgelenmemişse yani kesinleşmemişse bundan dolayıda ücret talebi olabilir diye düşünüyorum. Sanırım kaymakamlıktan bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Size kısa bir not olarakta şunu belirtmek isterim.

Gelir testi yaptırmazlar ve aile içi geliri beyan etmezler ise mevcut en üst miktardan Genel Sağlık Sigortası’na tabi tutulurlar.

Tekerlekli Sandalye