Sosyal güvencesi olan kişi 2022 özürlü maaşı alamaz mı?

şirin

Üye
Üye
Merhaba,
Ben Kayseri'den bu e-mali gönderiyorum.Bilgi almak için internette araştırma yaparken soruma cevap bulamadım bu nedenle size yazıyorum.Cevaplarsanız sevinirim.
Benim iki tane rahatsız kardeşim var. Biri abim diğeri benim küçüğüm.Annem evde bakım ücreti alıyor.
Bakım ücreti almadan önce(böyle bir hak daha yok iken) özürlü maaşına başvuralım diye düşündük fakat kaymakamlıktan bize (babam ssk emeklisi)
sosyal güvenceden düşürülmeleri gerektiği söylendi.Benim küçüğüm aylık 1000 tl ye yakın ilaç kullanıyor ve babamın ssksından düşürmek istemedik ve başvurmadık. İki yıldır evde bakım ücretini annem alıyor.
Ben özel bir şirkette muhasebeci olarak çalışıyordum ve ayrıldım .Babamın SSK gelirinden başka gelirimiz yok.Evde 6 kişiyiz(dört kardeşiz) Geçen gün bize gelen misafirler hem özürlü maaşı hemde bakım ücreti alınabileceğini söylediler(Gelen misafir Devlet memuru ve hem bakım hemde özürlü maaşı alıyormuş).Bu haktan haberim vardı fakat hiçbir sosyal güvencen olmayınca özürlü maaşını alabiliriz diye biliyorum.Önceki araştırmalarım bu yönde idi.
Eğer yardımcı olursanız sevinirim. Dersenizki bu konuda yardımcı olamam nereye yönlendirebilirsiniz.
Teşekkür ederim ve kolaylıklar dilerim.
Şirin............

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Babası üstünden ve sadece sağlıktan yararlananlar 2022 maaşı alabiliyorlar, bir gelir elde edilmeyip sadece sağlıktan yararlananların 2022 maaşı almaları mümkün, bu konuda memurlar size olmaz derlerse baskıcı olup ısrar ediniz. hem 2022 maaşı alıp hemde babasınından ssk sağlıktan yararlanılabilir.

gececi01

Üye
Üye
Babası üstünden ve sadece sağlıktan yararlananlar 2022 maaşı alabiliyorlar, bir gelir elde edilmeyip sadece sağlıktan yararlananların 2022 maaşı almaları mümkün, bu konuda memurlar size olmaz derlerse baskıcı olup ısrar ediniz. hem 2022 maaşı alıp hemde babasınından ssk sağlıktan yararlanılabilir.

cevap net teşekkürler

septik

Editör
Editör
gececi01

Siz tarihlere bakmadan konuya dair yorum yapmışsınız fakat malesef, yinede sizin bağlı bulunduğunuz sydv na bir tel edin şartlar her gün değişiyor, bugün içinse 18 yaş altı 2022 de aynı adreste yaşayan ailenin sgk dan faydalanma durumu varsa ve 18 yaş üstü sydv nın ilk baktıkları konu sgk ortamında engellinin durumu nedir diye go tabiri geliri olmayan ise sorun yok farklı bir gss durumu varsa 2022 alma şansı sıfır geçerli olan şu an için budur.

gececi01

Üye
Üye
benim bu konuda bir umudum yok kendim sgk lı çalışanım kızım sağlıktan yararlanıyor 7 kişiyiz eşim ben 5 çocuk ama ne yaptımsa 2022 maaşı olmadı ancak seye 2015 aralık ayında 18 yaşını dolduruyo bu kadar beklemişim 1 yıl kalmış bekleyeceğim galiba 18 yaşını doldurunca 2022 bağlanacaktır diye düşünüyorum

bir gelir elde etmeyip sağlıktan yararlananlar alabilir diyosunuz buna göre alır ancak elimizde sitede hiçmi emsal yok sayın septik

septik

Editör
Editör
Sanırım yanlış anlamışsınız, bir gelir elde etmeyip sağlıktan yararlananlar alabilir demiyorum tam tersi sağlıktan bir şekilde yararlananlar alamaz diyorum bu durumda sınıflara ayrılıyor örnek vermek gerekirse sydv ler müracat edenler için ilk baktıkları sgk sıdır diyorum.

Sizin 2015 yılını beklemeniz en mantıklı yoldur 18 yaşını doldurur bir geliri yoktur sgk açısından sizden faydalanamaz bu durumda gss için gelir seviyesine bakılır ve engelli bireyin yaşadığı hanenin gelir seviyesi 2015 yılına kadar 270 tl nin altında kalıyorsa müracat etmeniz durumunda 2022 maaşı bağlanır aksi bir durumda 2022 den faydalanamaz, benim anlatmaya çalıştığım durum budur.

serbetcimehmet

Üye
Üye
Selam septik kardesim,
270 tl kisi basi demissin yanlis biliyorsam duzeltiver, aileden birinin ssk askeri ucretli bile haneden birisinin sigorta piriminin yatisi gorulsun takip,incelem,sistemde vs 2022 maasi otomatik olarak kesiliyor özür orani ne olursa olsun,yaniliyormuyum ?

septik

Editör
Editör
Engelli kişi reşitse sorun yok yani 19 yaşından gün almış kişi sadece aile gelirlerinde yanılmıyorsunuz bu yıl için 270 tl kişi başı geliri aşıyorsa engell oranı ne olursa olsun 2022 maaşı alamıyor tek standart %50 ve üzeri ağır özürlü olması durumunda bakım maaşı için gerekli şartlar aranıyor

Şimdi bütünleşik sistemde kişi engelli ve yaşadığı adres belli bu durumda her hangi bir değişiklik hemen sydv ye yansıyor ve gerekli işlem yapılıyor olayın kötüsü o engelli kişi son durumunu belirtmediyse sydv ye suçlu durumuna düşüyor ve geçmişe yönelik borç çıkartılıyor

Engel oranı sadece kapsamı iki çeşit öedemenin hangisi olduğunu belirliyor oradada ilginç durum ağır özür kapsamıdır.

gececi01

Üye
Üye
Sanırım yanlış anlamışsınız, bir gelir elde etmeyip sağlıktan yararlananlar alabilir demiyorum tam tersi sağlıktan bir şekilde yararlananlar alamaz diyorum bu durumda sınıflara ayrılıyor örnek vermek gerekirse sydv ler müracat edenler için ilk baktıkları sgk sıdır diyorum.

Sizin 2015 yılını beklemeniz en mantıklı yoldur 18 yaşını doldurur bir geliri yoktur sgk açısından sizden faydalanamaz bu durumda gss için gelir seviyesine bakılır ve engelli bireyin yaşadığı hanenin gelir seviyesi 2015 yılına kadar 270 tl nin altında kalıyorsa müracat etmeniz durumunda 2022 maaşı bağlanır aksi bir durumda 2022 den faydalanamaz, benim anlatmaya çalıştığım durum budur.

sayın septik sizi çok iyi anlıyorum sorun kalmamıştır ancak şöyleki

sağlıktan faydalanmıyor ve geliri yoksa diyosunuz erkek çocuk biliyorsunuz 18 yaşına gelince sgk babadan düşer faydalanamaz
ancak kız çocuk evlenene kadar faydalanıyor bu durumda ne olacak peki

septik

Editör
Editör
Mehmeht beyin cevaben yazdığı duruma geri döneriz fakat yönetmelikten anladığım durum reşit bir engellinin sağlık güvencesi olması durumunda büyük ihtimalle 2022 maaşı bağlamıyorlar

Tekerlekli Sandalye