Sosyal güvencesi olmayan engelli arkadaşlarimizin dikkatine...

• Konuyu başlatan mavibalina2012
  • Başlangıç tarihi
M

mavibalina2012

Guest
Son zamanlarda sitede sık sık soruluyor, sosyal güvencem yok ya da evde bakım ücreti veya 2022 maaşı alıyorum sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanırım veya faydalanırsam aylığım kesilir mi diye... Günümüzde birçok hastanede sosyal hizmet birimleri oluştu ve bu birimlerden çoğu insan faydalandığı gibi engelliler ve sosyal güvencesi olmayan arkadaşlarda faydalanıyor, gerek sağlık, gerek sosyal gerekse psikolojik yönden destekler alabiliyor...Bu durumda olan arkadaşlar hastanelerin sosyal hizmet birimlerine başvurup eğer veya İl Sağlık Müdürlüğünü telefonla arayıp ne gibi haklardan faydalanacağını öğrenebilir kesinlikle bilgi veriyorlar...
SOSYAL HİZMET BİRİMİ
Sağlık kurum ve kuruluşlarından hizmet alan özürlü, kimsesiz, yoksul, sağlık güvencesiz, yaşlı, mülteci, sığınmacı, aile içi şiddet mağduru, il dışından gelen taburculuk sonrası evine gidemeyecek durumda olan hastalar vb. öncelikli olmak üzere, sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan tüm hastaların tedavi sürecinde yaşadıkları psiko-sosyal ve sosyo-ekonomik sorunların zamanında çözümlenmesi amacıyla, tıbbi sosyal hizmet uygulamalarının standardize edilmesi, etkinleştirilmesi, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesine yönelik düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığınca ‘Tıbbi Sosyal Hizmet Uygulama Yönergesi’ hazırlanarak, bağlı tüm hastanelerde Sosyal Hizmet Birimleri kurulmuştur.
TIBBİ SOSYAL HİZMET NEDİR? : Ayaktan ya da yatarak tedavi gören hastaların sağlık hizmetlerinden etkin bir biçimde yararlanmaları amacıyla sosyal hizmet uzmanlarınca yürütülecek ekonomik, sosyal, psikolojik ve eğitsel boyutlarda destekleyici ve geliştirici hizmetler bütününü ifade eder.
HANGİ DURUMLARDA SOSYAL HİZMET BİRİMİNE BAŞVURULABİLİR?:​
- Herhangi bir yakını olmayıp, taburcu edilmesi gereken hastalar
- Tedavi sırasında moral gücünü kaybetmiş hastalara psiko-sosyal desteğin sağlanması
- Terk hasta vakalarında aile ve sosyal çevre desteğinin sağlanması
- Kronik hastalığı ve özrü olanların sosyal hakları konusunda bilgilendirilmesi
- Kurum bakımı gerekliliğinin tespiti ve uygun sosyal çalışmanın yapılabilmesi (huzurevi, yetiştirme yurdu, özürlü bakım merkezi vb.)
- Sosyal güvencesi olmayan kişilerin gerekli kurumlara yönlendirilmesi
- Tedavi olmayı, ilaç kullanmayı, hastanede kalmayı reddeden, direnç gösteren hastalar
- Sağlık çalışanları ile hasta ve/veya hasta yakınları arasında yaşanan iletişim sorunlarının çözümü
- Kadın, çocuk ihmal ve istismar vakaları
- Adölesan gebelikler ( 18 yaş altı gebelikler )
- İş kazası nedeniyle yatan hastalar
- İntihar teşebbüsünde bulunan hastalar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bu açıklayıcı aydınlatıcı bilgi paylaşımı için teşekkür ederiz emeğine sağlık.

M

mavibalina2012

Guest
Rica ederim arkadaşım umarım arkadaşlarımızın işine yarar...

yukselemanet

Üye
Üye
Ben evliyim eşim pirim odeme gun sayısı doldu sağlıktan faydalanamiyorum 89 raporum var babam ciftci bagkuru vefat etti annemi maaşa bağlantım ben bu maaştan ve sağlık güvencesinde faydalanabilirmiyim raporum 89

SM-G900FQ cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye