Sosyal güvenlik kuruluşlarına yardım başvuruları

gülümse_hayata

Üye
Üye
BAŞVURU
1-Başvuru Kapsamı :
1.1. Sosyal güvenlik kuruluşlarına (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı / Sosyal Güvenlik Kurumuna) tabi olmamak, *ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almamak, (*)
1. Temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli ve sürekli bir gelire sahip olmamak,* ***-----------------------------------------------------------

(*) Sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olan veya bu kuruluşlardan aylık ve gelir alan özürlülerin tedavi giderleri ile fonksiyon kazandırıcı ortopedik ve diğer yardımcı araç-gereç ihtiyaçlarına yönelik başvuruların kapsamı;
Tabi olunan sosyal güvenlik kuruluşu tarafından, tedavi giderlerinin veya fonksiyon kazandırıcı ortopedik, diğer yardımcı araç-gereç bedellerinin tamamını ya da bir kısmını karşılamamak ve karşılanmayan kısmı için kişinin ödeme gücü bulunmamak,
2-Başvuru Yeri:
2.1.Başvuru, kişinin ikamet ettiği yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (Valilik/Kaymakamlık) yapılır.

2.2.Sadece zorunlu hallerde (tedavi vb) ikametleri dışında başka il/ilçede geçici olarak bulunanlar, zorunluluk nedenini (sevk belgesi vb.) gösteren belgeyi ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ibraz etmek kaydıyla;
Merkez ilçe nüfusu bulunmayan Büyükşehir niteliğindeki illerde (İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Adana, G.Antep, Kayseri, Bursa) bulunanlar, İl Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına, bu iller dışındaki il merkezi ve bağlı ilçelerde bulunanlar, bulundukları yerin İl Merkez/İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunabilirler.
3-Başvuru Şekli :
3.1. Başvuru reşit olanlar tarafından bizzat, (evli ise eşlerden biri tarafından ** kendisinin* ve eşinin nüfus cüzdanını vakfa ibraz etmesi* kaydıyla)
3.2. Bizzat başvuruda bulunamayacak özrü ve mazereti olanlar (özürlü, yaşlı, *yatalak vb.) adına kan ve sıhri hısımı, vasi ve kayyumu, komşusu, öğretmen, mahalle muhtarı gibi kişiler tarafından, yapılır.

4- Yardım Programlarına Göre Başvurularda Gerekli Belgeler
Başvurularda, yardım programlarına göre aşağıdaki belgelerin dışında herhangi bir* belge (tapu kaydı, araç kaydı, banka bilgisi, vergi kaydı vb) istenmeyecektir.
Ancak sadece gerekli hallerde (vakıf mütevelli heyetinde yardım başvurusunun değerlendirilmesinde bir kanaatin oluşamaması, başvuru sahibi hakkında herhangi bir ihbarın bulunması, inceleme esnasında sosyal yardım ve inceleme görevlisinin çevreden bilgi edinmesi gibi) aşağıdaki belgeler dışında vakıf mütevelli heyetince gerekli görülen belgeler istenir.
4.1- AİLE YARDIMLARI
* ---------------------------------------------------------------------------------- 4.1.1. Gıda Yardımları
SYDV Başvuru* Kayıt Formu / Başvuru Dilekçesi
Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi (kendisinin ve evli ise eşinin)
4.1.2. Yakacak* Yardımları
SYDV Başvuru* Kayıt Formu / Başvuru Dilekçesi
* Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi (kendisinin ve evli ise eşinin)

4.1.3. Barınma Yardımları

SYDV Başvuru* Kayıt Formu /Başvuru Dilekçesi
Barınma İhtiyaç raporu (EK-7/Vakıfça İl Sağlık Md./Sağlık Gr.Bşk.’yazılacak)
Varsa Hasar Tespit Raporu
*
4.1.4. Sosyal Destek* (Bir defaya mahsus nakit /periyodik nakit)
* SYDV Başvuru* Kayıt Formu / Başvuru Dilekçesi
4.1.5. Diğer Aile Yardımları
* Yardımın niteliğine göre vakıfça istenebilecek* belgeler

4.2- EĞİTİM YARDIMLARI
----------------------------------------------------------------------------------
4.2.1.Öğrenci İhtiyaç Yardımları (Kırtasiye, okul kıyafeti, ayakkabı, bot, kaban)
4.2.1.1.Öğrenci İhtiyaç Yardımı uygulamasının okullar aracılığı ile toplu olarak yürütülmesi
durumunda; bu yardım programından faydalanacakların tespiti* okullarda oluşturu-*
**lacak “Yardım Tespit Heyeti” tarafından belirleneceğinden, kişiden herhangi bir belge
*istenmez.
4.2.1.2.Öğrenci İhtiyaç Yardımı için münferit olarak yapılan başvurularda;
*SYDV Başvuru* Kayıt Formu /Başvuru Dilekçesi
*Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi (kendisinin ve evli ise eşinin)
*Öğrenci Belgesi
4.2.2. Öğrenci Barınma* Yardımı (Yurt-Pansiyon vb)
*SYDV Başvuru* Kayıt Formu/ Başvuru Dilekçesi
*Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi (Anne ve Babanın)
*Öğrenci Belgesi
*Aylık yurt veya pansiyon giderini gösterir belge
4.2.3. Şartlı eğitim Yardımı (ŞNT)
*SYDV Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Formu
4.2.4. Diğer Eğitim Yardımları
* 4.3- SAĞLIK YARDIMLARI
----------------------------------------------------------------------------------
4.3.1. Tedavi Destekleri
* Nüfus Cüzdanın önlü-arkalı fotokopisi (kendisinin ve eşinin)
*Yardımın niteliğine göre, 31.01.2005/1 sayılı Sağlık Destek Yardımları Programı
* Uygulama Esaslarında belirtilen* diğer belgeler
* 4.3.2* Şartlı Sağlık Yardımları (ŞNT)
*SYDV Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru Formu
4.3.3. Diğer Sağlık Yardımları

4.4- ÖZÜRLÜ* YARDIMLARI
* --------------------------------------------------------------------------------------------
4.4.1. Özürlü* İhtiyaç Yardımı
* 4.4.1.1.Özürlü Araç* (Tekerlekli sandalye, motorlu araç vb)
*SYDV Başvuru Kayıt Formu/ Başvuru Dilekçesi
*Nüfus Cüzdanın önlü-arkalı fotokopisi (kendisinin ve eşinin)
*Özürlü araç kullanımı gerektiğine dair Sağlık Kurulu Raporu
*Araç* bedelinin* tabi** olduğu** Sosyal* Güvenlik** Kurumunca karşılanmadığına** dair
*belge** ( sosyal* güvenlik* kurumuna* tabi olanların* başvuruları için)
4.4.1.2.-El-Ayak Protezi-Yürüme Cihazı-Ortopedik Bot vb
*SYDV Başvuru Kayıt Formu/ Başvuru Dilekçesi
*Protez kullanımı gerektiğine dair Sağlık Kurulu Raporu
*Protez bedelinin tabi olduğu Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanmadığına dair
**belge (sosyal güvenlik kurumuna tabi olanların başvuruları için)
* 4.4.1.3. İşitme Cihazı
*SYDV Başvuru Kayıt Formu / Başvuru Dilekçesi
*İşitme cihazı kullanımı gerektiğine dair Sağlık Kurulu Raporu*
*Odyo testi
*İşitme cihazı bedelinin tabi olduğu Sosyal Güvenlik Kurumunca* karşılanmadığına dair
*belge (sosyal güvenlik kurumuna tabi *olanların başvuruları için)
* 4.4.1.4. Konuşma Cihazı
*SYDV Başvuru Kayıt Formu* / Başvuru Dilekçesi
*Konuşma cihazı kullanımı gerektiğine dair Sağlık Kurulu Raporu
*Konuşma cihazı bedelinin tabi olduğu Sosyal Güvenlik* Kurumunca karşılanmadığına
* dair belge (sosyal güvenlik** kurumuna tabi olanların başvuruları için)

*4.4.2. Özürlü Özel Eğitim Yardımı
*SYDV Başvuru Kayıt Formu / Başvuru Dilekçesi
*Özel eğitim gerektiğine dair sağlık kurulu raporu
* 4.4.3. Diğer Özürlü Yardımları
* Yardımın niteliğine göre vakıfça istenebilecek* belgeler*
*
* 4.5- ÖZEL AMAÇLI YARDIMLAR
* -----------------------------------------------------------------------------------
4.5.1.Afet Destekleri (Deprem-Yangın-Sel-vb)********
*SYDV Başvuru* Kayıt Formu / Başvuru Dilekçesi
**Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi (kendisinin ve eşinin)
*Hasar Tespit raporu/ Yangın Raporu vb
* 4.5.2- Aşevi Faaliyetleri
* Vakıfların belirlemiş olduğu esaslar doğrultusunda yürütülecektir. Aşevlerinden
*faydalanan ailelerin kimlik bilgileri ile adres varsa iletişim* bilgileri kayıt altına
*alınacaktır.
***4.4.3. Diğer Özel Amaçlı Yardımlar
* Yardımın niteliğine göre vakıfça istenebilecek* belgeler*
*
4.6- PROJE DESTEKLERİ
-----------------------------------------------------------------------------------
4.6.1.SRAP Yerel Girişimler Programı;
* Yerel Girişimler Başvuru Formu ve diğer belgeler
4.6.2.SRAP dışındaki projeler için;
Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi (kendisinin ve evli ise eşinin)
* Projenin niteliğine göre SYDGM Proje Değerlendirme ve İzleme Dairesi Başkanlığınca veya
* vakıfça istenebilecek* belgeler*
*
Şartlı Nakit Transferi Programı
*Şartlı Nakit Transferi projesi kapsamında 0-6 yaş grubundaki çocukların velilerine sağlık yardımı, 1-11.sınıflarda okuyan öğrencilerin velilerine eğitim yardımı yapılması planlanmıştır.
*Bir çocuğun yardım alabilmesi için veli/vasisinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunması gerekmektedir. Vakıf görevlisi başvuru formlarında bulunan bilgileri sisteme girer. Başvurular online/merkeze bağlı ya da offline/merkeze bağlı değil olmak üzere iki şekilde alınabilir. Başvuru bilgilerinin veri tabanına kaydedilmesi ile birlikte o hanenin fakirlik puanı hesaplanır, başvurana vakıf bazında sıradaki numarayı temsil eden bir başvuru numarası verilir. Vakıf görevlileri daha sonra sistemde bulunan bütün başvuruları görebilecek ancak sadece kendi vakıfları tarafından girişi yapılmış başvuruları güncelleyebileceklerdir. Güncellenen başvurular için fakirlik puanları yeniden hesaplanır.

***Başvurular kaydedildikten sonra kesme noktasına göre fakirlik puanı baz alınarak listeleme yapılır. Bu listede hakeden adayları görülmektedir. Vakıf görevlileri bu listede bulunanları imkanları elverdiği oranda denetlerler. Denetleme sırasında yanlış beyanda bulunmuş kişiler tespit edilebilir. Bu kayıtlar gerçek verilerle güncellenir ve başvuranın fakirlik puanı otomatik olarak değişir.Bu işlem istenildiği kadar tekrarlanabilir. Liste değişen fakirlik puanlarına göre en doğru şeklini alacaktır.

Tekerlekli Sandalye