Sosyal hizmetler çocuk esirgeme yurdunda kalanlara yardım ediliyormu?

Transman1

Üye
Üye
Merhabalar arkadaşlar.

Ben 92 yılında daha yaşımı almadan yurda bırakıldım. Burada ablam ile birlikte kaldık. Daha sonra ablam tahmini 2 yıl sonra koruyucu aileye verildi. Ben 12 Yaşıma Geldiğimde ( 12 sene kaldım ) normal aileme teslim edildim. Fakat normal ailem çok fakirlikler çektiğimiz için. Lisede bırakmak zorunda kaldım. Bu süre içinde hiç bir yardım almadık. Geçenlerde ablam aradığında yurtta kalanların işe atandığını kendisininde atandığını söyledi. Bende mersin aile ve politikalar il müdürlüğüne gittim. Kendileri bana koruma kararım olup olmadığını sordular. Ablam kayıt esnasında benim ve kendisininde koruma kararının olduğunu söylüyor. Fakat mersin şubesi kayseri talas çocuk esirgemede kaldığım için kayseriye yararlanıp yararlanamayacağım hakkında dilekçe yazıp gönderdiler.

Şimdi 12 sene yurtta kaldım. şuan 23 yaşına yeni girdim. Bu işten anlayan birisi yardımcı olursa sevinirim. İnanın çok çaresizim bu hayatta.

Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

kosovali1

Üye
Üye
slm dul aylığı için başvuru nasıl olmalı ve ücreti ne kadar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
kosovalı, alakasız başlıklar altında soru sorma lütfen. Merak ettiğin konu varsa yeni konu açarak sor.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Selamlar Transman1,
Sizin konumunuzda olan arkadaşlara Devletin işe girerken pozitif bir ayrım yaptığı doğru. Zaten öyle bir durum olmasa sizin için yazı yazıp vs. uğraşmazlardı.
Bizim kurum (MEB) il milli eğitimler, ara ara sınavlar açıp hizmetli kadrolarına alım yapıyorlar. Tam konuya hakim olmamakla beraber liseyi bitirmenizin lehininize olacağını söyleyebilirim.
Saygılar..

sinandeniz

Üye
Üye
benim amcamda yurtta kalmış yıllarr önce yurtta kalanlara iş imkanını sunduğu ilk anda yararlananlardan biri amcam şu anda bir okulda hademe hemde memur kadrosu peşini bırakma gerekli gereksiz her kapıyı nçal kardeşim memur olana dek amcam direk işe alındıydı yıllar önce şimdi nasıl işlerr bilmiyorum ama kovalarsan balık çıkar allah yardımcın olsun

uygarçağdaş

Üye
Üye
Bu konu bugünleri zihnimi kurcalayan bir konuydu .. Açan arkadaşa sağolasın derim .. Kendi sıkıntılarımızın yanın da ,5 yaşlarında oldukça zeki çocukları olan ,eşi 24 kendisi 28 ,eşi karaciğer verdi organ nakli oldu .. kendisi ise Hastane ortamından ayrılamayan bir arkadaş ailenin bir sorunu bu . Karaciğer nakli olunca çalışma olanağı hiç yok gibi . Yetiştirme yurdunda büyümüş . eşinin de herhangi bir işi yok yardımlarla geçiniyorlar . konuşuyorlardı aralarında ,yurt arkadaşlarımın her biri kamuda işe alınmış diye ,konuyu hatırlatırsam iyi olacak .

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Transman1,

Bugün gazetede okuduğum bir haber sanırım senin işine yarar ama daha fazla bilgiyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın sitesinde bulabilirsin diye düşünüyorum.

Hayata bazıları bir sıfır yenik olarak başlasalarda bu onların ömür boyu hep 1-0 yenik olarak devam edeceği anlamına gelmez değil mi?

Sana bundan sonra ki yaşamında bol şans ve sağlıklı bir ömür diliyorum.

İstediğin hayata kavuşabilmen için Allah yar ve yardımcın olsun kardeşim.

Muhtaç çocuklara sınavsız memuriyet!!!

Çocuk Esirgeme Kurumu çıkışlı çocuklar,kamu kurumlarına sınavsız olarak girebilecek. Yerleştirme işlemlerine katılabilecek hak sahiplerinin tespiti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yapılacak.

Devlet Personel Başkanlığı’nın (DPB) yeniden düzenlenen Kamu Personeli Genel Tebliği ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından bakılan ve korunan çocukların istihdamında yapıldı. Yerleştirme işlemleri merkezi olarak yapılacak olup, kurumlarca ayrı ayrı sınav ve yerleştirme yapılması uygulamasına son verildi. Yerleştirme işlemlerine katılabilecek hak sahiplerinin tespiti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yapılacak.

Bir kez yararlanılabilecek!

Haklarında korunma veya bakım tedbir kararı alınmış olup, fasılalı olarak geçen yararlanma süreleri dahil 2 yıldan az olmamak üzere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sosyal hizmet modellerinden yararlanmış olmaları gerekecek. Reşit oldukları tarih itibarıyla bu hizmetlerden yararlanmaya devam ediyor olmaları, 18 yaşın doldurulduğu, korunma veya bakım tedbir kararının sona erdiği tarihten itibaren 2 yılda bakanlığa başvuracaklar. Hak sahipleri istihdam hakkından yalnızca bir kez yararlanabilecek.

Milliyet Gazetesi / 09.02.2015

uygarçağdaş

Üye
Üye
Tam da bu güne denk gelmiş bilgi kaynağı ..nedense Netden konuya bakmamışım . aslında işe gereksinmesi olan arkadaş ,pekala kendişi nete bakabilirdi . sanırım pek istemiyor . Zaten hastane ortamından pek çıkamıyor ..ama gene de konuşacağım kendisi ile .

Tekerlekli Sandalye