Sosyal Yardım Kartı Alan ve Kullanan var mı?

mustafasym

Üye
Üye
Sosyal Yardım Kartı kulanan varmı ve nereden alınıyor.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam mustafasym,

Arkadaşım inanırmısın şu an senin sayende öğrendim sosyal kartın ne olduğun ve bulduğum tüm bilgileri paylaşayım.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve PTT’nin ortak çalışmaları sonucu, kadınlara pembe, erkeklere mavi kart verilecek. PTT Kartlar ve şifre teslimleri PTT şubelerinden yapılacak.

Kadına Pembe Erkeğe Mavi Kart Verilecek

- Sosyal yardım kartları cinsiyete göre farklı renk olacak. Kartların çoğu kadınlara verilecek.

- Kadınlara pembe, erkeklere mavi kart dağıtılacak. Birden fazla yardım alanlar için de tek kart kullanılacak. PTT tarafından dağıtılan kartlardan ücret alınmayacak.

Sosyal Yardım kartı nasıl kullanılacak?

Yardıma muhtaç olduğu tespit edilen yaklaşık iki milyon vatandaşın paraları her ay periyodik olarak PTT Kart’a yatacak. Ödenecek tutar SMS yoluyla vatandaşların cep telefonlarına iletilecek. Böylece, vatandaşlar sıraya girmeden, kartlarıyla paralarını beklemeden çekebilecek.

Alışveriş de Yapılacak

Sosyal yardım kartı banka kartı gibi alışveriş için de kullanılabilecek. Ancak kötüye kullanımı önlemek amacıyla, yatırma, aktarma işlemlerinde kullanılmaması hedeflendi.

- Bu kartlar diğer banka ATM’lerinde kullanılabilecek. Diğer ATM’lerden ortak kullanım esaslarına göre ücret düşülecek.

Projeden Kimler Yararlanacak?

Sosyal yardım kartı uygulamasından şu kesimler yararlanacak:

- Şartlı nakit transferi imkanını kullananlar,

- Eşi vefat eden kadınlardan yardım hakkına sahip olanlar,

- Yaşlı ve engelli yardımı alanlar,

- Evde bakım aylığı imkanını kullananlar,

- Muhtaç asker aileleri.

Tekerlekli Sandalye