Sosyal yardımlaşmadan 2022 maaşı için kontrole geldiler?

sinandeniz

Üye
Üye
arkadaşlar bu senenin martın 3 ünde 2022 engelli maaşım adres değişkliği bahane edilerek maaşımı kesmişlerdi ( adresi falan da değişmediğim halde ) kesme bahaneleri de ayrı bir konu neyse konu şu bana tekrardan müracaat ettirdi kurum hastahaneye sevk ederek yeni rapor istediler ki diğer raporumun sürekli olmasına rağmen neyse ben sevk ettikleri hastahaneye gittim istedikleri raporu aldım ve %97 olarak verdiler busefer raporumu diğer raporum %87 idi ve 20 gün sonra raporum kuruma gitti ve bende 50 gün sonra önce 144 ü aradım telefona çıkan kişi bana sadece söylediği şu maaşınızı eylül ayında toplu olarak alabilirsiniz bu sözün dışında başka birşey söylemedi teli kapadı bende burası Türkiye diyerek bizzat kuruma gidip öğrenmek istedim içime doğru galiba :) neyse ben kuruma gittim kurumdaki çalışan memur lar pc ye baktılar ettiler banada dönüp e maaşınız onaylanmamış kritallere uymadığınız için ee sonuç dedim sonuç siz ağustos ortalarına sonlarına doğru tekrar gelip bilgi alın yeni yönetmenlik bize gelecek dediler ve başvuru yapanların dilekçeleri tekrardan incelenip duruma uyan engellilerin maaşları bağlanacak dediler tabi benimde ne yönetmenliğe nede memurlara güvenim beklentim olmadığından dolayı gitmedim aklımdan da tamamen çıkarttım 2022 engelli maaşını neyse bugün öyleden sonra güzel genç bir bayan elinde bikaç evrakla kapıyı çaldı kaymakamlık / sosyal yardımlaşmadan 2022 engelli maaşı başvurusu için geldiğini birkaç soru soracağını söyledi ve koltuğa çömdü ( tabi ben hiç odamdan bile dışarı bile çıkmadım babam ilgilendi ) soruları odamdan kulakmisafiri olarak dinledim sorduğu sorular şunlar hanede kaç kişi yaşıyorsunuz - evde kaç kişi çalışıyor - emekli varmı evde - oturduğunuz bu ev kime ait - tabi bu soruyu sorduktan hemen sonra arkasınada şunu ekledi miras olarak görülüyor sistemde dedi - çalışan kişi kaç lira maaş alıyor - evde güneş enerjisi varmı - evde kaç adet cep telefonu var - ev telefonu varmı - internet varmı - elektirik ve su parası nekadar geliyor - sigara alkol kullanan varmı - sigaraya aylık gider nekadar - arsa + araba + bankada veya evde birikinti varmı ( para olarak ) birikintiden kastı ve en son evde yaşayanların isminin bulunduğu bir kağıt vererek isimlerin karşısına imzalasın kişiler dedi babamda şu evde yok buda evde yok dedi hanımefendide o halde hane reisi olarak siz imzalayın hepsini tek tek sorun olmaz dedi ve bütün imzaları babam attı benim imzamı hariç onu ben attım sonrada ayağa kalkıp ( 15 ) gün sonra kurumdan durumunuzu öğrenin diyerek çekip gitti bu olanları detayıca yazdım bilgi mayetinde olsun diye birde ufaktan bir sorum var sorum şu ben sadece 1 defa müracaat etmiştim oda onaylanmayınca arkasını bıraktıydım ben gibi evine 2022 bavurusu için kurumdan memur geldimi geldiyse aynı anlattıklarım sizdede oldumu ve maaş başvurusu sonucu ne oldu birde neden mutfak masrafı hariç tüm giderleri sordu sigaraya ayda kaç TL gittiğine varana kadar acaba giderler çıkartılıyormu ama çıkartılmadan hesaplama yapılıyor yeni yönetmenlikte diye biliyorum sizce ? hı birde bakım maaşı alıp almadığımızı da sordu

gülümse_hayata

Üye
Üye
2022 maaşı almıyorum bundan dolayı hane ziyaretlerinde ne gibi sorularla muhatap olunuyor net birşey söyleyemem sorduğunuz bu sorulara alan arkadaşlar yanıt vereceklerdir. Ben diğer sorularınız hakkında nacizane bildiklerimi paylaşayım. Evde bakım maaşı alınması 2022 maaşı alınmasına engel değildir ayrıca bildiğim kadarıyla evde bakım maaşı 2022 maaşı gelir hesaplamasına dahil edilmiyor. Yönetmelik derki giderler gelirden çıkartılmaz , tespit edilen gelir tutarından fazla olması durumunda harcama ve gelir arasındaki fark gelire eklenir.

ENGELLIYASAM

Üye
Üye
valla size ne diyim 4 ay icinde maasim 2 kere kesilip 2 ker ebağlandi buyrun mevzu buradan okuyun

arkadaşlar inanin ben böyle adaletsizlik görmedim

2013 nisan ayinda engelli maasim adres desikliği yüzünden durduruldu
sonra 15 nisanda yeniden yeniden işlemlere başladim rapor hazir vardi verdim tekrar maaş bağlandi bu arada haziran maaş alamadim
rapor süreli idi 2013 haziran ayinda rapor süresi doluyordu
raporun süresi dolmadan yeni rapor alamiyorduk
haziranda hastaneye bas vurdum yeni rapor icin 2 ay gün verdi
ağustos ta yeni raporu aldim kuruma 10 gün önce götürüp bu yeni raporum verdim
bugün telefonla aradim 144 maasım tekrardan durdurulmuş eski rapor süresi dolar dolmaz maasi durdurmuslar inanin kafamdan aşağı kaynar sular döküldü
yani benim ne sucum var bölgemdeki hastane 2 ay sonrasina brandevu verior ya böyle bişe ola bilirmi

simdi diyolar yeniden işlemler ebaşlıcak bu neya zirt pirt 6 aydir maaşımı alamadim bu nasil bir zülümdü

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hay ben böyle işin içine ...
Sinan ve engelli yaşam sizin başınıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Komedi filmlerine konu olsa gişe rekorları kırardı. (not: lütfen bunu dalga geçmek olarak algılamayın. İçinde bulunduğunuz durumu size karşı sergilenen saçma tavır başka bir cümleyle anlatılamaz.)

Siz kurum değişikliği sonucu sistemsel bir hatanın kurbanı olmuşsunuz sanırım. Bilmem hatırlarmısınız. Bir kaç ay önce sistem değişikliği nedeniyle raporu sürekli olduğu halde sisteme süreli raporu diyen düşen ve adres değişmediği halde adres değişmiş gibi görülen bilmem kaç bin kişinin maaşının kesildiğinin, bu hatanında en kısa sürede düzeltileceği yönünde resmi bir açıklama yapılmıştı. Görülen o ki düzeltmek bir yana iyice ellerine yüzlerine bulaştırmış bunlar.

SYDV tarafından kontrole gelen ilk kişi sen olmalısın sinan. Daha önce kimseye yapılmadı sanırım. Yapıldıysada sayısı çok azdır. Ve dahada önemlisi yeni yönetmelik çıkartılana kadar 2022 maaşı işlemlerinin SYDV tarafından yapılmayacağı söylenmişti. Şimdi bune? Yönetmelik çıkmadı ki?

En önemliside kurumdan gelen hanımın soruları. Bunlar insanları ne sanıyorlar insan onurunu bu kadar rencide edici soru sorulurmu? Evde kaç cep telefonunu var demek ne demek yahu. Ayıptır be kardeşim. Sana yapılan kontrolün yasal olup olmadığı bile tartışılır. Elimizde bir dayanağımız bile yok. Bi yönetmelik çıktı sonra durduruldu. Şimdi neye göre neyi diyeceğiz nasıl bi yol göstereceğiz inanın bende bilmiyorum. Bilen varsada beri gelsin. 2022 maaşı işi tam bir komediye dönüştü. Kimin eli kimin cebinde.

ENGELLIYASAM

Üye
Üye
valla bende sasdim kaldim eski sistem ağirdi ama en azindan düzgün işliyordu bu sydv bizi resmen mağdur ötesi yapti tombalak gibi olduk her an maas bağlanacak ve kesilecek duygusu kötü bişey allah düşmenima vermesin bu piskolojiyi şimdi aralikta alirisn diolar eylüle yetişmeye bilir diyo 9 ay ne demek eski sistemde bile 3 5 ayda bağlanıyor 9 ay beni ac acikta birakacaklar anlican artik işimiz allaha kaldi dua etmekten başka yapacak bişe yok 6 ay icinde 2 kere maaş kesilip bağlanırmı bu bnm basima geldi

septik

Editör
Editör
Tarihini şimdi hatırlayamadığım en son sydv lere bir genelge gönderilmişti bakan adına müsteşar imzalı ve o genelgede yeni yönetmeliğe kadar işlemler durduruldu deniyordu.
Sonrasında onca sorulara o geneglede denildiği gibi yeni yönetmeliğe kadar işlem yapılmayacak diye cevaplar yazdık ve hatta bize sydv den geldiler diyenlere hangi hakla neye göre işlem yapıyorlar diye sorularım olmuştu.
Halen her sydv kafasına göre yetkisiz işlemler yapmaya devam ediyor görünüyor.
Bir sydv çalışanına 10 gün kadar önce sorduğum bir kaç soruya

1. Torba yasadan çıkan yasa düzenlemeleri yeni bir yönetmelik çıkmadan dierkt uygulama olarak geçerlimidir.
2. Eski başvuru sahipleri yeniden başvuru yapıp yeni dosyamı açtırmaları gerekmekte ( Yoksa tekrara gerek yokta eski müracat dosyaları işlemlere tabi mi tutulacak)
3. Mevcut maaş alanlara sydv masa başından e devlet üzerindenmi sosyal inceleme mi yapacak yoksa evlerimize gelip gördükten sonramı işlem yapacak

Aldığım cevaplar şu şekildeydi

1- Evet geçerlidir. Şu an ki yönetmeliğin kanuna uygun olmayan maddeleri uygulanmaz, kanuna uygun olan maddeleri aynen uygulanır.
2-Bir dilekçe yeterli olur. Yeni mevzuata göre incelenmesi derler. tekrar dosya açılmaz, 1 yıl geçmedi ise.
3- mevcut maaş alanların durumları şimdilik incelenmiyor. 2014 başında tekrar incelenir. yani soruşturma yenilenecek. hane ziyareti ile. zaten sistem sorgulamaları her zaman yapılabiliyor. Bu vakıfların elinde olan bişey. iş yükü fazla olduğuna göre hibir vakıf birer birer bütün maaş alanları tekrar soruşturmayı kaldıramaz.

Evet geçerlidir dikatimi çekmişti peki genelgeyi eğlence olsun vakit geçsin diyemi yazdılar anlayamadım gitti.

sinandeniz

Üye
Üye
öncelikle açtığım konuya cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim ( Halil böyle bizleri boğan bizler engel üzerine engel konulan bir ortamda tebessüm ettirecek cevaplara da ihtiyaç var şakaya herzaman sadece gülünür :) senin sölediğin şeye de asla bozulacak bir durum yok :)

yani bende anlamadım eve gelen kurum çalışanı bayan öyle bir sordu ki soruları artık bildiğim şeyin cevabında bile tereddüt etmeye başladım yani şu giderler çıkartılmadan hesaplama konusuna galiba dedim giderler çıkartılıyomu ne öyle olunca ne yalan söyleyim içime bir damlada olsa ümit ateşi düşürdüydü bakalım artık sonucu beklicem sonucu alınca de burdan paylaşırım inşallah onaylanır

Halil bey'in söylediği gibi haksızda sayılmaz yani pişmiş tavuğun başına bile gelmez başımıza gelen :D

Cuneyt_1

Üye
Üye
2 temmuz 2013, 2022 maaşı için başvurmustum 5 gün önce bize de geldi bir beyefendi sosyal yardımlaşmadan 2022 engelli maaşı başvurusu için birkaç soru soracağını söyledi.aynı sorular bize de sordu, benden imza istemedi sadece annem imzaladı ben de beklemekteyim sonuç için

septik

Editör
Editör
Bu tür araştırmalar beyan edilen gelirle gider arasındaki farkı ölçmek amaçlı son yönetmelikte şu şekilde bir ibare vardı beyan edilen gelirler yapılan hanenin giderlerinin altında ise giderler hesaba alınır şeklinde evlere gelen memur larada verilen görev ve standart sorulardır.
Ne kadar mantıklı tartışılır ama sonuç olarak bir çoğumuzun yaşayacağı bir gerçek.

sinandeniz

Üye
Üye
bu sorulan sorular sadece insanı rencide etmekten başka birşeye yaramaz eyer sen rapor istiyorsan eyer sen bilgisayardan herşeyi görüyorsan eve gelipte eşşalar üzerinden engellinin engelli maaşını hakedip haketmediğini kararlaştıramazsın yani arkadaşlar mesela artık led elsidi ekran tv ler efendime söyleyim cep telefonu artık ilk okula giden çocukların bile ellerinde var sonracığıma internet her 5 evden 3 de mutlak var hatta çağımız teknoloji çağı bilgisayar çağı olduğu için okullarda bile devlet tablet pc dağıtıyor sonracıma dersler internet üzerinden ödevler veriliyor ha deseki ev bağ bahçe araba bankada yüklü hesap amenna ama öyle sigara parasıyla evdeki ceptelefonuna göre nebilim evde ki asgari ücretli emeklinin aldığı emekli maaşına göre engellinin engelli maaşını hakedip haketmediği kararında etkili olması çok saçma çok adaletsiz ve engelliyi hor görmedir yani resmen diyorki kardeşim ne maaşı işte bir lokma ekmek yiyosun e evdede oturuyosun ne parası anlamı çıkar bunlardan kurban olduğum allah yardımcımız olsun başımızdakilere vicdan merhamet akıl fikir versin nedeyimki allaha havale ediyorum hepsini kurban olduğum yüce yaradanımız allah öyle adaletlidirki öyle yücedirki mazlumun ahını bırakmaz garibanıda darda komaz

Tekerlekli Sandalye