Sosyal Yardımlaşmadan Geldiler ⁉️

Hüseyin Karabulut

Üye
Üye
Merhaba Bugün evimize Sosyal yardımlaşmadan bayanlar geldi bazı sorular soruldu engellilk durumu forum doldurup imzalattılar+engelli abimin genel sağlık Sgortası kapsamında ödediğimiz ücreti ve bir fax numarası verip ödeme yaptığınız belegeyi bize faxlayın dedindi rutün kontrol amaçlımı neden gelindi anlamadım

septik

Editör
Editör
Sanırım siz yeni engelli maaşı bağlattınız. Hem kontrol hemde eksik evrakları tamamlamışlar, ayrıca önceden ödediğiniz gss primini artık sydv karşılayacak. Neden size geldiklerinde elden almadılarda fax la bildirin demişler o muamma.

Hüseyin Karabulut

Üye
Üye
Hayır yeni engelli maaşı bağlanmadı uzun süredir bakım maaşı alıyor abim zaten sordular ödediniz dokont yanızda mı dendi yanımda olmadığı için fax versiler tehmin edince atın dendi ben şimdi abimin brikmiş gss borcunu boşunamı ödedim anlamadım şimdi

septik

Editör
Editör
Sorunuz anlaşılır olmamış. Sosyal yardımlaşmadan gelindi demeniz 2022 engelli maaşı aldığınız anlamına gelir, evde bakım için sosyal hizmetler görevli.

Bakım maaşı, bakan kişiye ödendiği için engelli kişi 2022 yasası gereği engelli maaşıda almıyorsa ve sgk dan bir şekilde yararlanmıyorsa 18 yaşından büyükler gss ödemesi gerekmektedir. Ödenmemesi halinde borç olarak birikir.

Sosyal hizmetler rutin kontrollere gelir ve incelemesini yapar, Sizin gss nizin ödendiğine dair belge istenmesine bir anlam veremedim, Geldiklerinde sormanız gerekirdi, isterseniz pazartesi günü sosyal hizmetlere telefon ederek neden istendiğini, öğrenebilirsiniz. Biz şu veya bu sebepten olabilir diye bir açıklama yapsak dahi sadece tahminden ibaret olur.

Size kontrole geldiklerinde bir sorunla karşılaşmış olsalardı size bilgi verirleridi bence bir problem yok, görevleri olan rutin kontrole gelinmiş.

Son düzenleme:

Hüseyin Karabulut

Üye
Üye
Bakım maaşı, bakan kişiye ödendiği için engelli kişi 2022 yasası gereği engelli maaşıda almıyorsa ve sgk dan bir şekilde yararlanmıyorsa 18 yaşından büyükler gss ödemesi gerekmektedir. Ödenmemesi halinde borç olarak birikir.
Abim engelli olduğu halde Gss kapsamına aldılar geçmiş zamanda borç birikti faiz koyuldu hiç bir şekilde sağlıktan yararlanamadı yeni yıl girmeden gss borcunun tamamını ödedim gelen sosyal hizmetlere bu şekilde anlattım bize fakslayın ödemiş olduğunuz tutarı aylık nekadar ödüyordunuz gibi sorular soruldu bu konu akkımfa SGK bilgilendirme yaptı Babanızın emekli maaşına abiniz engelli olduğu için babanızın maaşına girebilir dendi daha önce neden ozaman öyle yapılmadı bunu şimdi söylüyorlar neden Gss kapsamına aldılar ozaman abimi anlamış değilim

Timsah

Üye
Üye
Babaniz emekliyse abinizi babanın üstüne geçirebilirsiniz babanızın sgk sından yararlanır bunu siz bildircektiniz sgk abinizi kendı gönderdiği hastahaneye sevk ediyor ordan çıkan raporla babanızın üstüne geçiyor bu rapor sizin engelli raporunuzu etkilemez

kalbimin_gunahine

Üye
Üye
editör arkadaşım 2022 yılının Gss için4 kişilik bir ailede kişi başı gelir nekadar acaba benim söyle bir bilgim var asgari üretin(net) olanının 3/1 öylemi acaba aydınlatırsanız şimdiden teşekkkürler

kalbimin_gunahine

Üye
Üye
bir cevap yazın be arkkadaş yönetici septik kaç oldu soruyorum tenüzzül edip bir ccevap vermiyosunuz tüh size be
ayıp be ayıp

septik

Editör
Editör

kalbimin_gunahi

Arkadaşım bütün gün pc başında oturmuyorum, akşam veya gece açınca cevap verebileceğim soru varsa cevaplıyorum. Tüh, ayıp falan ne yaptıkta size böyle şeyler söylüyorsunuz.

Daha önce sormuş olsaydınız mutlaka ben veya üye arkadaşlar bilgi veriridi. Burası gönüllülük üzerine bilgi paylaşım sitesidir, zorunluluk diye bir şey yok. Ama saygı şartı var, bilginize.

Sadece gss nın devlet tarafından karşılanması için hane toplam gelirinin kişi başına düşen kısmı, brüt asgari ücretin 3/1 dir.

2022 Yılı brüt asgari ücret 5004 tl, 5004 / 3 = 1668 tl. kişi başı gelir aranacaktır.

4kişilik bir ailede 4 kişi x 1668 tl = 6672 tl toplam gelir aşılmıyorsa gss den ücretsiz yararlanabilirsiniz. Sydv na gelir testi yaptırmanız gerekir.

Hüseyin Karabulut

Siz, 24 saat hizmet veren 170 nolu sgk hattını arayın. abinizin sgk dan nasıl ne şekilde yararlanabileceğini öğrenin.

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye